Wyłączniki bezpieczeństwa – przegląd dostępnych rozwiązań
Wyłączniki bezpieczeństwa są niezbędnymi elementami każdej maszyny produkcyjnej. Dzięki nim możliwe jest bowiem zatrzymanie urządzenia w przypadku wystąpienia awarii lub ryzyka zagrożenia życia pracownika. Powszechnie występującymi wyłącznikami awaryjnymi są rozwiązania grzybkowe oraz linkowe. Te drugie umożliwiają wstrzymanie pracy urządzenia w miejscach, w których jest zamontowana linka. Z tego artykułu dowiesz się, czym są wyłączniki awaryjne i jakie ich rodzaje występują w przemyśle.
Wyłączniki bezpieczeństwa – charakterystyka
Według wytycznych, każda maszyna przeznaczona do pracy produkcyjnej musi być wyposażona w wyłącznik awaryjny. Dzięki jego obecności jest możliwym całkowite odłączenie zasilania, a w ostatecznym rozrachunku zminimalizowanie ryzyka uszczerbku na zdrowiu lub utraty życia, a nawet jego uniknięcie. Wyłączniki awaryjne powinny znajdować się w łatwo dostępnych miejscach, szczególnie wtedy, gdy praca maszyny może zagrozić operatorowi maszyny. Wymogiem jest, aby sygnał wyłącznika bezpieczeństwa był inny niż pozostałe sygnały emitowane przez maszynę w trakcie pracy.
Należy mieć na względzie, iż wyłączniki bezpieczeństwa stanowią uzupełniający element ochronny. Sama ich obecność nie zapobiega dostępowi do zagrożenia oraz nie wykrywa ewentualności jego powstania. Z tego powodu nie powinny być one traktowane jako podstawowe narzędzie chroniące przed zagrożeniem.
Grzybkowe wyłączniki bezpieczeństwa
Przyciski lub wyłączniki grzybkowe to przyciski w kształcie grzybka, które stanowią urządzenie awaryjnego stopu. Zazwyczaj występują w barwie czerwonej bądź żółtej. Po naciśnięciu włącznika bezpieczeństwa tego typu następuje zablokowanie maszyny w określonym miejscu. Wyłącznik bezpieczeństwa musi zostać ręcznie skasowany, a jednocześnie ten proces nie może odbyć się w sytuacji, gdy istnieje ryzyko wywołania kolejnego niebezpieczeństwa. Reset włączników grzybkowych odbywa się poprzez obrót lub też ich wyciągnięcie. Wyłączniki awaryjne typu grzybkowego stanowią doskonałą alternatywę od wyłączników kluczykowych.
Linkowe wyłączniki bezpieczeństwa
Kolejną alternatywą wyłączników bezpieczeństwa są te typu linkowego. Przewagą zastosowania tego rodzaju rozwiązania jest fakt, iż można je przełączyć w dowolnym miejscu pod warunkiem, iż przebiega przez nie linka. W maszynach korzystających z tej techniki zabezpieczenia stosuje się linkę stalową przyłączoną do zatrzaskowego wyłącznika. Na skutek przerwania bądź unieruchomienia wyłącznika następuje otwarcie zestyków, czego rezultatem jest zatrzymanie ruchu określonej części maszyny bądź pełnego jej zatrzymania.
Wyłączniki bezpieczeństwa – jak dobrać odpowiedni moduł?
Wybór odpowiedniego wyłącznika awaryjnego powinien odbyć się przy jednoczesnym uwzględnieniu kilku aspektów. W kontekście zabezpieczenia maszyny techniką linkową należy wziąć pod uwagę długość odcinków, które mają podlegać zabezpieczeniu. Kolejną istotną informacją są również warunki, w których maszyna będzie pracować. Ważnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę w przypadku zastosowania wyłącznika linkowego, jest fakt, iż określony rodzaj wyłącznika funkcjonuje poprawnie z linką o danej maksymalnej długości. Tego rodzaju parametry są podane w katalogach, więc warto się z nimi zapoznać.
Podczas podejmowania decyzji należy dokonać również analizy czynników, które mogą potencjalnie mieć negatywny wpływ na ich poprawne działanie. Podniesione ryzyko uszkodzenia mechanicznego, kontakt ze środkami chemicznymi czy znaczne zapylenie – te aspekty mają znaczenie w kontekście doboru odpowiedniego systemu zabezpieczeń maszyny.
Wyłączniki bezpieczeństwa stanowią istotny element w przemyśle. Dobór odpowiedniego systemu ochronnego powinien zostać dostosowany do warunków pracy maszyny oraz jej przeznaczenia, aby możliwie jak najlepiej zabezpieczyć operatora.