Przemysl 4.0 w magazynach

Przemysł 4.0 w magazynach – czego się spodziewać?

W ostatnim czasie w najróżniejszych dziedzinach życia można zaobserwować coraz większy postęp technologiczny. Jest on widoczny także i w przemyśle. Na czym polega tak zwany przemysł 4.0 i co zmienia w funkcjonowaniu magazynów?

Przemysł 4.0

W XVIII została zapoczątkowana rewolucja przemysłowa, która całkowicie zmieniła sposób funkcjonowania świata. Procesy, które obserwujemy obecnie, również można określić mianem rewolucji – tym razem nie przemysłowej, lecz cyfrowej, która opiera się na nowoczesnej technologii. Coraz częściej wykorzystuje się na przykład symulację komputerową, która znacząco ułatwia zaplanowanie produkcji. Postęp technologiczny zauważa się praktycznie we wszystkich gałęziach gospodarki. Cyfrowa rewolucja zmienia także zarządzanie magazynem.

Na czym polega przełom i jakie są jego plusy?

Najnowsze rozwiązania składające się na Przemysł 4.0 mogą być wdrażane w postaci na przykład robotów znacząco ułatwiających pracę, dronów czy autonomicznych ciężarówek. Warto podkreślić, że system zarządzania magazynem wykorzystujący zdobycze świata cyfrowego nie doprowadzi do fali zwolnień. Przeciwnie – nowe sposoby funkcjonowania magazynu mogą ułatwić pracę i będą sprzyjać zatrudnianiu nawet niedoświadczonych w branży magazynowej.

Jakie rozwiązania można zastosować?

Nowoczesna technologia pozwala zauważalnie zwiększyć wydajność i lepiej wykorzystać posiadaną przez daną firmę przestrzeń. Jedną z ciekawszych opcji jest maksymalne zwiększenie możliwości przechowywania produktów. Przemysł 4.0 będzie też zmierzał do automatyzacji magazynu. W jaki sposób ją osiągnąć i jakie efekty można w ten sposób uzyskać? Założeniem jest stworzenie takiego systemu, w którym zamówienia mogłyby być realizowane przez całą dobę, a produkty magazynowe byłyby w ciągłym ruchu. Automatyzacja odbywałaby się na wszelkich etapach usługi – objęłaby zarówno pracę przy regałach magazynowych, na których przechowywane są produkty, jak i sam proces transportu.

Nowe możliwości pakowania produktów

Kolejnym rozwiązaniem, które umożliwia Przemysł 4.0, jest zmienienie nawyków związanych z pakowaniem produktów. Tworzenie standardowych, tekstowych list może być zastąpione przez zautomatyzowane wybieranie głosowe. Możliwe jest także wykorzystywanie wirtualnej rzeczywistości. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracownicy nie będą musieli długo szukać konkretnych produktów i porównywać ich z listą produktów.

Podsumowanie

Przemysł 4.0 może całkowicie zmienić dotychczasowy sposób zarządzania magazynem, jednak plusy takiego rozwiązania są ogromne! Tak jak niegdyś rewolucja przemysłowa pozwoliła na wykonanie kroku milowego, tak teraz rewolucja cyfrowa umożliwia wprowadzanie nowych rozwiązań znacząco zwiększających wydajność w wielu branżach.

You May Also Like

Wylaczniki bezpieczenstwa 2

Wyłączniki bezpieczeństwa – przegląd dostępnych rozwiązań

Rejestrator zuzycia energii elektrycznej

Rejestrator zużycia energii elektrycznej, czyli podstawa zrównoważonej produkcji

parametry systemu rurowego

Podstawowe parametry systemu rurowego do zastosowania w przemyśle chemicznym (i nie tylko)

Premiksy paszowe dla drobiu – na co zwrocic uwage przy wyborze

Premiksy paszowe dla drobiu – na co zwrócić uwagę przy wyborze?