Bramy przesuwne czy dwuskrzydlowe – porownanie rozwiazan

Bramy przesuwne czy dwuskrzydłowe? – porównanie rozwiązań

Ogrodzenie jest elementem stanowiącym wizytówkę każdego domu, na który zwracają uwagę nie tylko sąsiedzi i goście, ale również przejezdni. Ogrodzenie musi być jednak zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne. Kluczowym elementem każdego ogrodzenia jest brama wjazdowa. Jej montaż jest dosyć znaczącym obciążeniem dla domowego budżetu, dlatego warto od razu postawić na model, który będzie właściwie komponował się z ogrodzeniem, a jednocześnie znakomicie pełnił swoją funkcję. Podstawowym typem bramy jest brama dwuskrzydłowa. Coraz popularniejsze stają się też bramy przesuwne. Jakie są jednak podstawowe różnice między tymi modułami?

Bramy dwuskrzydłowe

Brama wjazdowa dwuskrzydłowa jest zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem na rynku. Może być ona wyposażona w napęd automatyczny lub mechanizm ręczny. W pierwszym przypadku napęd blokuje bramę w danej pozycji i nie pozwala na jej siłowe otwarcie. Natomiast nieco tańsze bramy dwuskrzydłowe otwierane ręcznie posiadają zamek oraz rygiel blokujący, który umożliwia skuteczne zamknięcie bramy. Ze względu na prostotę tego rozwiązania wszelkie usterki są zwykle łatwe do usunięcia i nie wymagają wzywania fachowców.

Brama dwuskrzydłowa ma wiele zalet. Przede wszystkim rozłożenie ciężaru całej bramy nie wymaga zastosowania ogrodzenia o ciężkiej, mocnej konstrukcji. Pojedynczy słupek musi bowiem przenieść ciężar jednego skrzydła. Rozkład sił wygląda jednak nieco inaczej w przypadku bramy dwuskrzydłowej automatycznej – siłowniki należy montować na wzmocnionej konstrukcji. Brama wjazdowa dwuskrzydłowa z furtką również jest bardzo funkcjonalna, a przy tym reprezentacyjna. Bardzo często właściciele rozległych rezydencji decydują się na bramy tego typu, ze względu na ich estetykę i różnorodność dostępnych wzorów. Jej centralnie otwierane, bliźniacze skrzydła podkreślają oś wjazdu do garażu lub oś wejścia na posesję. Warto podkreślić, że brama wjazdowa dwuskrzydłowa dobrze sprawdzi się na wąskiej działce. Moduł tego typu otwiera się bowiem w głąb posesji i nie wymaga dodatkowej przestrzeni po bokach. Trzeba jednak pamiętać, aby zapewnić odpowiednią przestrzeń pomiędzy ogrodzeniem a budynkiem, która pozwoli na swobodne otwarcie bramy. Rozwarcie bramy powinno być oczywiście blokowane przez rygle, tak aby pod wpływem silniejszego pchnięcia skrzydła nie doszło do naruszenia konstrukcji całego ogrodzenia.

Bramy przesuwne

Brama przesuwna jest nieco nowocześniejszym rozwiązaniem, które sprawdzi się przede wszystkim jako uzupełnienie współczesnej, minimalistycznej architektury. Jej podstawową zaletą jest możliwość wykonania skrzydła o dowolnej długości. W tym przypadku obciążenie rozkłada się równomiernie na całej prowadnicy. Brama tego typu nie wymaga zamków ani rygli, gdyż otwiera się jedynie na pilot. Takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej na nieco szerszej działce. Brama przesuwna otwiera się na bok, a nie do przodu, dlatego przestrzeń między bramą a budynkiem, może być minimalna. Jest to kluczowy aspekt dla właścicieli płytkich działek. Warto dodać, że droższe modele mogą być wyposażone w system antywłamaniowy. Wybór kolorystyki i sposobu wypełnienia takiej bramy jest bardzo szeroki, dlatego element ten może zostać dopasowany do ogrodzenia i budynków znajdujących się na posesji.

Decydując się na konkretny model bramy, warto rozważyć wszystkie powyższe czynniki. Brama wjazdowa dwuskrzydłowa z furtką wymaga działki wąskiej, ale dłuższej, a ta przesuwna nieco szerszej, lecz płytszej. Brama dwuskrzydłowa zasadniczo sprawdza się jako uzupełnienie architektury tradycyjnej i rezydencjonalnej. Natomiast brama przesuwna lepiej wpisuje się w nowoczesny design. Nie da się zatem jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który model bramy będzie lepszy. Wszystko uzależnione jest bowiem od czynników, takich jak wielkość posesji, typ architektoniczny znajdujących się na niej obiektów czy ogólne preferencje gospodarzy.

źródło: grupaogrodzeniowa.pl – brama przesuwna

You May Also Like

dywany

Czy warto kupować dywany?

usługi stolarskie

Meble na wymiar – dlaczego warto wybrać tą opcję?

hydroizolacja fundamentow

Hydroizolacja fundamentów – dlaczego jest ważna?

odkurzacz karcher

Odkurzacze tradycyjne vs. bezworkowe – sprawdź, które wybrać