Premiksy paszowe dla drobiu – na co zwrocic uwage przy wyborze

Premiksy paszowe dla drobiu – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Właściwe żywienie zwierząt jest niezbędnym warunkiem do prawidłowego ich rozwoju. Poprawnie zbilansowany pokarm powinien zapewnić podaż wszystkich niezbędnych składników odżywczych, odpowiednio do stanu fizjologicznego zwierzęcia. Ponadto, urozmaicona dieta wpływa na poprawę ich zdrowia, stymuluje niektóre procesy fizjologiczne w organizmie, poprawiając tym samym jakość uzyskanego produktu. Niedostateczna zawartość witamin i składników mineralnych w pożywieniu odpowiada za pojawienie poważnych zaburzeń zdrowotnych i psychicznych, co przekłada się na spadek wyników produkcji. Aby temu zaradzić, warto stosować premiksy dla drobiu – specjalne dodatki witaminowo-mineralne, które mają na celu uzupełnienie mieszanek paszowych.

Jak powinien wyglądać optymalny skład premiksów dla drobiu?

Zawartość składników mineralnych i witamin w diecie zwierząt domowych uzależniona jest przede wszystkim od ich potrzeb, wynikających z gatunku, kategorii wiekowej, poziomu produkcji, składu paszy itp. Zarówno niedostateczna, jak i nadmierna podaż mikroskładników może powodować negatywne skutki u zwierząt. Zbyt wysokie spożycie niektórych składników może prowadzić do zatrucia lub wpływać na niedobór innego. Najczęściej dochodzi do niedoborów witaminy A, D, ryboflawiny i witaminy B12.

Premiksy dla drobiu, oprócz wspomnianych mikroskładników, zawierają inne, biologicznie czynne związki, takie jak: antybiotyki paszowe, probiotyki, aminokwasy, kokcydiostatyki, enzymy oraz niewielkie ilości barwników żółtka. W celu zapewnienia maksymalnych wyników produkcji zwierzęcej i uniknięcia zarazem jakichkolwiek negatywnych skutków, konieczna jest optymalna zawartość dobrze przyswajalnych witamin i składników mineralnych oraz odpowiedni stosunek aminokwasów o wysokim wskaźniku strawności. Wysokiej klasy premiksy dla drobiu zawierają enzymy paszowe oraz fitazę, które umożliwiają rozkład ciężko strawnych frakcji błonnika pokarmowego, co ma korzystny wpływ na przyrost masy ciała drobiu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie premiksów dla drobiu?

Na rynku sprzedażowym dostępne są różne premiksy dla drobiu. Przy wyborze najodpowiedniejszego produktu należy przede wszystkim zwrócić uwagę, by mieszanka była wytwarzana z najwyższej jakości surowców, zgodnie z recepturami oraz normami obowiązującymi w Unii Europejskiej. Podczas zakupu premiksów dla drobiu nie warto sugerować się niską ceną produktu – tego typu wyrób, dodawany do paszy może negatywnie wpłynąć na zdrowie drobiu. Nadrzędnym kryterium są podawane przez producentów uzyskiwane wyniki produkcyjne warto zatem zwrócić uwagę, by w składzie premiksu znalazła się betaina, zapewniająca lepsze wyniki w hodowli, lepszą jakość mięsa oraz niższe koszty produkcji związane z mniejszym wykorzystaniem paszy. Działa ona wspomagająco, zapewniając właściwą równowagę wodno-elektrolitową oraz zapobiega gromadzeniu się jonów potasu, które mogą blokować enzymy komórkowe.

Kolejnym, ważnym aspektem przy wyborze premiksów dla drobiu jest zwrócenie uwagi, że nieznacznie innym składem będzie charakteryzować się mieszanka dla brojlerów oraz niosek. Stymulatory wzrostu, najczęściej, będą obecne w mieszankach dla obu ras kur i mogą być stosowane przez cały okres tuczu. Tymczasem premiksy dla brojlerów mogą posiadać w składzie także kokcydiostatyki chemiczne i jonoforowe, które warto stosować naprzemiennie. Należy zaznaczyć, że pod koniec tuczu, mieszanka nie powinna ich zawierać. Natomiast premiksy dla niosek, oprócz składników mineralnych powinny charakteryzować się obecnością barwnika żółtka czerwonego i żółtego (najlepiej obu jednocześnie) w celu właściwego wybarwienia.

Włączanie premiksu witaminowo-mineralnego do diety stało się nieodzowną praktyką, ponieważ pasze nie zawierają wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych w odpowiednich ilościach, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie ptaków. Jeśli hodowcy zależy na osiąganiu wysokich wyników, urozmaica żywienie drobiu jakościowymi premiksami.

źródło: bas-pol.pl – białko ziemniaczane

You May Also Like

Wylaczniki bezpieczenstwa 2

Wyłączniki bezpieczeństwa – przegląd dostępnych rozwiązań

Przemysl 4.0 w magazynach

Przemysł 4.0 w magazynach – czego się spodziewać?

Rejestrator zuzycia energii elektrycznej

Rejestrator zużycia energii elektrycznej, czyli podstawa zrównoważonej produkcji

parametry systemu rurowego

Podstawowe parametry systemu rurowego do zastosowania w przemyśle chemicznym (i nie tylko)