Jak wybrac ekonomiczna sprezarke do firmy

Jak wybrać ekonomiczną sprężarkę do firmy?

Sprężarki powietrza to urządzenia, które znajdują zastosowanie w wielu branżach. Obecnie rynek oferuje wiele typów kompresorów dla firm, ale warto kierować się kilkoma kryteriami, które pozwolą wybrać ekonomiczne urządzenie zapewniające optymalną wydajność pracy. Popularne w zakładach produkcyjnych są sprężarki śrubowe, które można podzielić na olejowe i bezolejowe.

Sprężarki śrubowe olejowe i bezolejowe – działanie

Głównymi elementami sprężającymi powietrze w sprężarkach śrubowych są dwie obracające się śruby w komorze sprężania. Zanim powietrze tam trafi, najpierw zostaje oczyszczone przez filtr. Śruby obracając się płynnie i szybko zmniejszają przestrzeń, co powoduje wzrost ciśnienia. W efekcie powstaje strumień sprężonego powietrza. Sprężarki śrubowe olejowe najczęściej stosowane są w dużych zakładach produkcyjnych, a do ich działania potrzebny jest olej. Jego zadaniem jest chłodzenie, zbieranie zanieczyszczeń, smarowanie oraz ochrona pracujących elementów. Należy go systematycznie wymieniać, aby współpracujące elementy nie zużywały się. Sprężarki śrubowe olejowe mogą pracować 24 h/dobę, dlatego często są stosowane w dużych zakładach przemysłowych. W sprężarkach śrubowych bezolejowych czynnikiem chłodzącym powietrze w komorze spalania jest woda, dostarczana za pomocą wtryskiwacza. Ten typ urządzeń stosowany jest w branżach o wysokiej sterylności, w przemyśle: medycznym, farmaceutycznym oraz papierniczym. Na rynku pojawia się też coraz więcej pneumatycznych narzędzi, które przyspieszają pracę w zakładach i firmach, z tego względu sprężarki powietrza stają się podstawowym elementem wyposażenia nawet małych zakładów.

Jak wybrać sprężarkę dla firmy?

Pierwszym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest ciśnienie wytwarzane przez sprężarkę. Najczęściej zakres ciśnienia wynosi 8-10 barów dla średnich zakładów. Natomiast do mniejszego zakładu można wybrać kompresor z ciśnieniem ok. 6 barów. Im większy zakład, tym większego ciśnienia będzie potrzebował w celu utrzymania tempa pracy na odpowiednim poziomie. Równie ważna przy wyborze sprężarki jest pojemność zbiornika. Zbyt mały obniży wydajność pracy, a z kolei zbyt duży nie będzie ekonomiczny. Sprężarki śrubowe mają różną wydajność, którą należy dobrać do zapotrzebowania na sprężone powietrze. Należy wybierać kompresory o wydajności o 30% wyższej niż zapotrzebowanie powietrza w zakładzie. To zapewni ekonomiczną pracę urządzenia i zapobiegnie przestojom. Dla zdrowia pracowników ważny jest poziom hałasu, który powinien osiągać max. 50 decybeli, jeżeli urządzenie znajduje się blisko stanowiska pracy.

Wybierając sprężarkę powietrza dla firmy lub przemysłu, należy zastanowić się, czy będzie pracować ciągle, czy tylko doraźnie. W przypadku pracy ciągłej na liniach produkcyjnych warto zakupić większy kompresor, który zapewni optymalną wydajność pracy. Natomiast do mniejszych zakładów wystarczy urządzenie o mniejszej wydajności. Poza tym należy wybierać wysokiej jakości urządzenia od sprawdzonych producentów, do których łatwo można dostać części zamienne.

You May Also Like

Prasa krawedziowa

Prasa krawędziowa – hydrauliczna czy hybrydowa?

premiery gier na PlayStation

Co nowego w świecie gier? Marcowe premiery gier na PlayStation

Dobry laptop biznesowy

Długo oczekiwany Dell XPS 9300 nareszcie dostępny!

System rurowy

System rurowy dla branży spożywczej – postaw na Jacob!