taras z trawertynu

Taras z trawertynu – dlaczego warto?

Trawertyn, to materiał, który świetnie się sprawdzi jako podłoga na taras. Jest łatwy w utrzymaniu i posiada antypoślizgową nawierzchnię. Poza tym jego wytrzymałość i odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne sprawia, że świetnie się sprawdzi na wolnym powietrzu. Przy tym bardzo ładnie się prezentuje i nadaje przestrzeni unikalnego charakteru.

Uniwersalne zastosowanie

Trawertyn należy do tego rodzaju produktów, które posiadają wiele zalet. Jeśli porównamy go do płyt betonowych czy kostki brukowej, to zauważymy, że przewyższa te materiały pod wieloma względami. Przede wszystkim nie płowieje pod wpływem czasu i jest przyjazny dla środowiska. Sprawdzi się nie tylko na taras, ale także na schody, otoczenie basenu lub alejki i ścieżki ogrodowe. Żeby jednak materiał ten długo spełniał swoje zadanie, musimy wiedzieć, jak odpowiednio się nim posłużyć i jaki rodzaj płytek wybrać.

Odpowiednie podłoże

Jeżeli planujemy wyłożenie tarasu trawertynem, to najlepiej zrobić to na podłożu betonowym. Dzięki temu unikniemy ryzyka podciągania wilgoci z gruntu. Gdyby do tego doszło, mógłby się przebarwić kamień. Poza tym stosując masę betonową, łatwiej wypoziomujemy płyty. W ten sposób stworzona przestrzeń tarasowa będzie mniej pracowała, co zapobiegnie krzywieniu nawierzchni podczas eksploatacji. Przygotowując podłoże, warto pamiętać o kilkuprocentowym spadku. Dzięki temu wszelka wilgoć osiadająca na powierzchni będzie swobodnie spływać. Jeżeli taras jest umiejscowiony nad pomieszczeniem ogrzewanym, należy zastosować paroizolację.

Prace montażowe

Podczas planowania zakupu kamienia na taras trzeba pamiętać, że materiał ten powinien posiadać odpowiednie parametry. Chodzi przede wszystkim o jego grubość, a także sposób wykończenia powierzchni. W naszym klimacie stosuje się zazwyczaj trawertyn o wartości 30 milimetrów. Do montażu może nam posłużyć zaprawa betonowa lub mrozoodporny i wysokoplastyczny klej. Należy przy tym pamiętać, że materiał łączący trawertyn z podłożem musi być umieszczony na powierzchni gruntu i na spodzie płyty. Całość rozprowadzamy pacą zębatą, by nie pozostawić pustych przestrzeni. Najlepiej przy tym zastosować fugę o wielkości minimum 2 milimetry. Przy grubszych płytach lepiej użyć fugi o szerokości 3-5 milimetrów, gdyż zbyt wąska szczelina może uniemożliwić wypełnienie jej zaprawą. Do spoinowania dobrze jest zastosować fugę w kolorze zbliżonym do kamienia.

Trawertyn położony na tarasie, to idealne rozwiązanie dla zewnętrznych przestrzeni domu. Ze względu na mnogość prac, które muszą być przy tym wykonane, najlepiej powierzyć to zadanie wykwalifikowanej osobie. Jeśli całość zostanie właściwie położona, a przy tym użyje się właściwych materiałów, to będziemy mieli pewność, że taras długo nam posłuży.

You May Also Like

dywany

Czy warto kupować dywany?

usługi stolarskie

Meble na wymiar – dlaczego warto wybrać tą opcję?

hydroizolacja fundamentow

Hydroizolacja fundamentów – dlaczego jest ważna?

odkurzacz karcher

Odkurzacze tradycyjne vs. bezworkowe – sprawdź, które wybrać