hydroizolacja fundamentow

Hydroizolacja fundamentów – dlaczego jest ważna?

Hydroizolacja fundamentów ma za zadanie zabezpieczyć podziemną część budynku przed niszczącym działaniem wody i wilgoci. Jej właściwy dobór i wykonanie pozwala na budowę podpiwniczonych domów nawet w bardzo trudnych warunkach gruntowych. Ważne jest zatem, aby wiedzieć, czym dokładnie jest hydroizolacja fundamentów i dlaczego jest tak ważna.

Jakie funkcje spełnia hydroizolacja fundamentów?

Jak wspomniano, celem hydroizolacji jest ochrona fundamentów przed wodą gruntową i wilgocią. Podkreślić bowiem trzeba, że stan wody gruntowej może okresowo wzrastać ponad poziom ław fundamentowych. Jest to szczególnie ważne w przypadku domów podpiwniczonych. Nie zmienia to jednak faktu, że hydroizolacja pełni ważne zadanie także w przypadku budynków bez piwnicy. Istotne jest, aby zawsze była ona odpowiednio dopasowana do rodzaju i typu budynku oraz to warunków panujących na danym terenie. Dodatkowo zadaniem hydroizolacji fundamentów jest zabezpieczenie domu przed kapilarnym podciąganiem wilgoci. Jest to zjawisko, które może powodować zawilgocenie ścian wewnątrz budynku. Skuteczną ochroną przed tym niebezpieczeństwem stanowi właśnie hydroizolacja fundamentów. Jej brak oznacza ryzyko wykonania w przyszłości zabiegu odtworzenia powłoki, co jest drogie i mocno inwazyjne. Lepiej jest zatem przeciwdziałać wszelkim takim zagrożeniem i pamiętać o wykonaniu dobrej jakości hydroizolacji fundamentów.

Jak wygląda hydroizolacja fundamentów?

Hydroizolacja fundamentów składa się z warstwy poziomej i pionowej. Ta pierwsza, aby spełniła swoje zadanie, wykonana powinna być z dobrej jakości grubych pap termozgrzewalnych. Dzięki temu można mieć pewność, że zamortyzuje ona ciężar całego domu, a tym samym zabezpieczy budynek przed przedostawaniem się wilgoci. Jeśli zaś chodzi o warstwę pionową, to tak wykonywana jest przy pomocy specjalnie do tego celu przeznaczonych środków na bazie masy bitumicznej z asfaltem ponaftowym. Takie rozwiązanie sprawdza się najlepiej w przypadku budynków bez piwnic i budowanych na terenie, gdzie jest niski poziom wód gruntowych. Tam, gdzie jest on wyższy, lepiej sprawdzi się cięższa izolacja na bazie gotowych mas bitumicznych.

Jak wykonana powinna być hydroizolacja fundamentów?

Aby hydroizolacja spełniła swoje zadanie, musi być odpowiednio wykonana. Kluczowa jest tu precyzja. Każdy, nawet najmniejszy błąd może bowiem w przyszłości skutkować przesiąkaniem wody do ścian fundamentowych. Dlatego przede wszystkim zadbać należy o ciągłość izolacji. Mowa tu w szczególności o dokładnym połączeniu izolacji poziomej i pionowej. Do tego celu stosować powinno się specjalne taśmy, które po podgrzaniu palnikiem zapewniają doskonałą przyczepność. Wykonanie hydroizolacji fundamentów może nie być takie. Pamiętać jednak trzeba, że na tym procesie nie powinno się oszczędzać. W przeciwnym razie może się okazać w przyszłości, że koniecznie będzie odtworzenie izolacji, co jest jeszcze droższe.

You May Also Like

dom

Dlaczego warto mieszkać w domu?

dywany

Czy warto kupować dywany?

usługi stolarskie

Meble na wymiar – dlaczego warto wybrać tą opcję?

odkurzacz karcher

Odkurzacze tradycyjne vs. bezworkowe – sprawdź, które wybrać