odkurzacz karcher

Odkurzacze tradycyjne vs. bezworkowe – sprawdź, które wybrać

Jeszcze do niedawna w sprzedaży można było spotkać jedynie odkurzacze workowe. Obecnie oferta na rynku jest znacznie szersza, w sklepach dostępne są modele bezworkowe, bezprzewodowe, wodne czy też roboty sprzątające. Każdy chce, by sprzątanie przebiegało w możliwie najprzyjemniejszy sposób. Jaki więc odkurzacz wybrać – workowy czy bezworkowy?

Odkurzacz workowy – działanie

Odkurzacze workowe to modele tradycyjne, najbardziej popularne. Posiadają napędzaną przez silnik elektryczny sprężarkę odśrodkową. Zabrudzenia są zasysane przez szczotkę, a następnie przechodzą przez wąż do worka umieszczonego w obudowie. Zatrzymują się w worku, a powietrze przechodzi przez filtr, by następnie zostać wypchnięte na zewnątrz.

Wady i zalety odkurzacza workowego

Odkurzaczy workowych jest na rynku zdecydowanie najwięcej. Bez trudu można więc znaleźć model odpowiadający najlepiej indywidualnym potrzebom i wielkości mieszkania. Sporą zaletę stanowi dodatkowa filtracja zapewniana przez worki papierowe bądź tekstylne. Właśnie dlatego rozwiązanie to sprawdzi się świetnie w przypadku alergików – worek wystarczy wyrzucić do kosza bez narażania się na kontakt z zabrudzeniami. Takie odkurzacze są również niedrogie. Ich wadę stanowi jednak niższa skuteczność pochłaniania kurzu i konieczność regularnej wymiany worka, ponieważ inaczej urządzenie będzie pracowało mniej efektywnie. Związane jest to też z większymi kosztami eksploatacji sprzętu.

Odkurzacz bezworkowy – działanie

Odkurzacz bezworkowy jest pozbawiony worka, posiada za to pojemnik na zanieczyszczenia. Wykorzystuje proces separacji cyklonowej, który zachodzi przy udziale dużej siły odśrodkowej, szybkiego przepływu powietrza oraz grawitacji. Zassane powietrze razem z zanieczyszczeniami jest wprowadzane jest w ruch wirowy. Siła odśrodkowa wpływa na oddzielenie zanieczyszczeń od powietrza – następnie trafiają one do pojemnika. Powietrze przechodzi przez filtr HEPA, jest oczyszczane z drobinek kurzu i brudu, a potem wraca do pomieszczenia.

Wady i zalety odkurzacza bezworkowego

Dobry sprzęt, taki jak odkurzacz bezworkowy Karcher, świetnie radzi sobie z wciąganiem kurzu, a jego moc ssąca nie maleje wraz z zapełnianiem się zbiornika. Pojemnik można bez problemu opróżnić po sprzątnięciu całego mieszkania. Zazwyczaj ma on kolor przezroczysty, co umożliwia łatwe zobaczenie znajdujących się w nim zanieczyszczeń. Jest to przydatne w przypadku wciągnięcia monety czy biżuterii, które można szybko wyciągnąć. Może to jednak nie być najlepsza opcja dla alergików ze względu na ryzyko wzbicia się kurzu w powietrze podczas opróżniania pojemnika.

Podsumowanie

Wybór danego modelu odkurzacza powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb. Urządzenia workowe sprawdzą się w przypadku osób, którym zależy na zakupie mocnego i jednocześnie taniego sprzętu, natomiast bezworkowe – gdy priorytetem jest skuteczne wciąganie zanieczyszczeń i ograniczenie kosztów związanych z kupowaniem worków.

You May Also Like

dywany

Czy warto kupować dywany?

usługi stolarskie

Meble na wymiar – dlaczego warto wybrać tą opcję?

hydroizolacja fundamentow

Hydroizolacja fundamentów – dlaczego jest ważna?

taras z trawertynu

Taras z trawertynu – dlaczego warto?