Lazienka – pomieszczenie najbardziej narazone na negatywne skutki wilgoci

Łazienka – pomieszczenie najbardziej narażone na negatywne skutki wilgoci

Łazienka to bardzo ważne pomieszczenie w każdym mieszkaniu i domu. Panująca w niej wysoka temperatura oraz duża wilgotność to czynniki sprzyjające rozwojowi pleśni i grzybów. Zawilgocona i zagrzybiona łazienka może negatywnie oddziaływać na zdrowie człowieka, dlatego warto dowiedzieć się jak poradzić sobie z tym problemem.

Rola wentylacji łazienkowej

Współczesne domy charakteryzują się dużą szczelnością. Ocieplone mury i uszczelnione okna mają zmniejszyć straty ciepła w sezonie grzewczym. Żeby dom nie zamienił się w zamkniętą puszkę, do której świeże powietrze nie ma dostępu, niezbędna jest prawidłowo działająca wentylacja. Jest to szczególnie ważne w takim pomieszczeniu, jak łazienka, w którym poziom wilgotności jest podwyższony. Zgodnie z przepisami każda łazienka musi być wyposażona w kratkę wentylacyjną. Żeby sprawdzić poprawność jej działania, należy przyłożyć do otworu zapaloną świeczkę. Jeśli płomień wychyli się w stronę kanału, będzie to oznaczać dobry ciąg powietrza. W przypadku niewielkiego wychylenia konieczne może być wezwanie kominiarza, który sprawdzi drożność kanału. Symptomem niepoprawnie działającej wentylacji w łazience będą nieustannie zaparowane szyby bądź lustra. Długotrwałe utrzymywanie się wilgoci prowadzić będzie do pojawienia się wykwitów na ścianach lub suficie. Wilgoć przenikająca do podłoża prowadzi do jego niszczenia, a także zagrzybienia. Aby poprawić przepływ powietrza w łazience, trzeba pamiętać o rozszczelnienie drzwi łazienkowych. Ich dolna część powinna być podcięta lub wyposażona w otwory poprawiające wymianę powietrza.

Hydroizolacja pomieszczenia

Żeby uniknąć problemów z przenikaniem wody lub wilgoci do podłoża, należy wykonać jego hydroizolację podczas prac budowlanych lub remontowych. Do zabezpieczenia miejsc narażonych na działanie wody i wilgoci doskonale nadaje się folia  w płynie, która tworzy na powierzchni elastyczną powłokę przypominającą gumę. Tego rodzaju preparat stosuje się m.in. wokół umywalek, wanien, toalet, kabin prysznicowych, a także na wszystkich zabudowach wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych. Dobrym rozwiązaniem jest całkowite uszczelnienie podłogi. Takie działanie ma charakter zapobiegawczy i pozwala zminimalizować wielkość ewentualnych szkód spowodowanych przez wodę wydostającą się z uszkodzonej pralki lub zatkanego zlewu.

Skutki nadmiernej wilgotności i metody ich usuwania

Negatywnym skutkiem dużej wilgotności utrzymującej się w łazience jest zagrzybienie ścian i sufitów. W celu trwałego pozbycia się nieestetycznych wykwitów trzeba w pierwszej kolejności usunąć przyczynę ich pojawienia się. Dopiero po rozwiązaniu tego problemu można przeprowadzić prace renowacyjne. Jeżeli tynk nie został zainfekowany, wystarczy przeprowadzić odgrzybianie za pomocą specjalistycznych preparatów dostępnych w sprzedaży. Należy pamiętać, by środki odgrzybiające nakładać na osuszoną i oczyszczoną powierzchnię. Osuszanie ścian przeprowadzać można na kilka sposobów. Najprostsza metoda polega na nagrzaniu pomieszczenia do czasu, aż wilgoć odparuje poprzez kanał wentylacyjny. Podobny efekt uzyskać można, wykorzystując fale mikrofalowe. Powszechnie stosuje się również osuszanie kondensacyjne oraz absorpcyjne. Osuszanie ścian polega tu na wykorzystaniu urządzeń lub środków chemicznych, które pochłaniają wilgoć z powietrza i zamieniają ją w wodę lub absorbują w granulatach lub żelach.

Podsumowanie

Łazienka to miejsce najbardziej narażone na działanie wilgoci, dlatego wymaga specjalnego traktowania. Zapewnienie dostępu do świeżego powietrza i stosowanie wysokiej jakości materiałów hydroizolacyjnych to czynności, które pomogą uniknąć zagrzybienia i trwałego zawilgocenia pomieszczenia.

You May Also Like

dywany

Czy warto kupować dywany?

usługi stolarskie

Meble na wymiar – dlaczego warto wybrać tą opcję?

hydroizolacja fundamentow

Hydroizolacja fundamentów – dlaczego jest ważna?

odkurzacz karcher

Odkurzacze tradycyjne vs. bezworkowe – sprawdź, które wybrać