ziola na trawienie

Problemy z wzdęciami – co kupić w aptece bez recepty?

Wzdęcia należą do jednych z najczęstszych dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Towarzyszy im dyskomfort oraz uczucie rozpierania brzucha i ucisk. Nadmierna ilość gazów zalegających w przewodzie pokarmowym wiąże się z różnymi zaburzeniami gastrycznymi. A lekceważenie ich skutkuje nie tylko wzdęciami pojawiającymi się po każdym posiłku, ale może też przekładać się na zaburzenia pracy innych narządów. Przy problemach z wzdęciami warto więc sięgnąć po preparaty dostępne w aptece bez recepty.

Tabletki na wzdęcia, czyli pierwszy ratunek

Ze wzdęciami brzucha można sobie skutecznie poradzić i zmniejszyć ich częstotliwość. Tabletki na wzdęcia nie tylko pomagają usuwać gazy z przewodu pokarmowego, ale też radzą sobie z zaparciami czy bólami brzucha. Substancją czynną w wielu lekach wydawanych bez recepty jest symetykon. Poprawia on motorykę jelit, usprawnia wydalanie gazów, a przy tym jest w całości wydalany w niezmienionej formie. Podobne działanie wykazuje dimetykon, pod wpływem którego pękają pęcherzyki gazu. Środki te nie podrażniają przewodu pokarmowego, nie wpływają na proces wchłaniania pokarmów i mogą być podawane nawet niemowlętom oraz małym dzieciom. Warte uwagi są również preparaty, które łączą wymienione substancje z ziołami.

Zioła na trawienie – nie tylko mięta i rumianek

W eliminowaniu wzdęć oraz regulacji działania przewodu pokarmowego pomocne mogą okazać się również naturalne środki. Herbaty ziołowe przyjmowane po posiłku lub przed snem usprawniają procesy trawienne. Zioła na trawienie, które wykazują dużą skuteczność w łagodzeniu uciążliwych wzdęć brzucha, to:

• mięta pieprzowa – działa rozkurczowo, przeciwbólowo, przeciwbakteryjnie oraz uspokajająco, normalizuje pracę żołądka i wydzielanie żółci
• rumianek – łagodzi stany zapalne w obrębie przewodu pokarmowego, likwiduje gazy oraz skurcze żołądka i jelit, jest bezpieczny dla małych dzieci
• nagietek – silnie regeneruje i działa przeciwzapalnie i rozkurczowo, wykazuje korzystny wpływ na błonę śluzową żołądka i jelit
• melisa – zmniejsza bóle brzucha, przyspiesza trawienie i równoważy pracę jelit
• dziurawiec – rozkurcza mięśnie przewodu pokarmowego, łagodzi ból żołądka

Warto sięgnąć również po mieszanki ziołowe, które kompleksowo wspierają przewód pokarmowy. Jednak nie każdy lubi smak ziołowych herbat. Można go poprawić, dodając miód i cytrynę. Połączenie ich zwłaszcza z miętą wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych. Zioła na trawienie zwykle stosuje się doraźnie, jednak ich regularne stosowanie wykazuje doskonałe działanie terapeutyczne. Picie naparów ziołowych oraz niegazowanej wody pozwoli uniknąć problemów ze wzdęciami. Dobrze też nawodni organizm, pomagając pozbyć się toksyn.

Procesy trawienne można poprawić stosują także odpowiednią dietę. Dotyczy to przede wszystkim ograniczenia lub całkowitej rezygnacji z produktów, które łatwo ulegają fermentacji. Z owoców są to głównie jabłka, gruszki i śliwki. A spośród warzyw cebula, czosnek, kapusta, kalafior, brukselka, fasola i groszek. Należy też uważać na przetwory mleczne.

Podsumowanie

Zaburzenia czynności układu pokarmowego wywołują szereg nieprzyjemnych objawów. Można im zaradzić, przyjmując dostępne w aptece bez recepty tabletki na wzdęcia lub zioła na trawienie. Warto także obserwować swój organizm, po jakich produktach pojawiają się wzdęcia oraz ograniczyć ich spożycie lub całkowicie wykluczyć z codziennego menu.

 

You May Also Like

nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu – jak skutecznie zwalczyć problem?

masaż kobido

Masaż Kobido – jak może pomóc w utrzymaniu zdrowia i urody?

badania sluchu

2 najczęściej wykonywane badania słuchu

regabilitacja stawu kolanowego

3 najczęstsze kontuzje u biegaczy