Kontenery, pojemniki i puszki sterylizacyjne, czyli podstawowy sprzęt medyczny w roli głównej
Sprzęt wspomagający pracę personelu medycznego musi być najwyższej jakości. Dzięki temu lekarze czy pielęgniarki są w stanie zapewnić pacjentom należytą obsługę i bezpieczeństwo podczas wszelkich zabiegów medycznych. Szczególnie istotne są pojemniki do przechowywania i sterylizowania narzędzi medycznych, które muszą spełniać bardzo wyśrubowane warunki, aby móc znaleźć się na sali zabiegowej czy operacyjnej. Jakie są podstawowe rodzaje i właściwości tego typu urządzeń?
Przegląd podstawowego sprzętu medycznego
Podstawowym urządzeniem, bez którego nie może funkcjonować żaden ośrodek zdrowia czy szpital, jest moduł do sterylizacji narzędzi medycznych. Najczęściej wybieranym i najpopularniejszym modelem jest ten, który odkaża za pomocą suchego i gorącego powietrza. W ten sposób wszelkie mikroorganizmy znajdujące się na narzędziach czy pomocach medycznych mogą zostać skutecznie wyeliminowane. Na rynku występują również sterylizatory parowe. Aby odkazić wybrane narzędzia po zabiegu, należy umieścić je w sterylizatorze w specjalnym opakowaniu (zwykle w formie zamykanego kontenera). Przed przystąpieniem do sterylizacji narzędzia mogą być natomiast przechowywane w specjalnych puszkach i pojemnikach, które także powinny spełniać odpowiednie parametry bezpieczeństwa.
Kontenery do sterylizacji
Kontenery sterylizacyjne można podzielić na dwa rodzaje. Zasadniczo wyróżniamy puszki do sterylizacji typu PSG i PS. Oba rodzaje wykonane są z aluminium, które zostało dodatkowo zabezpieczone tlenkami w procesach sodowania i anodowania. Warto nadmienić, że wykorzystywane do produkcji pojemników aluminium zawsze jest bardzo wysokiej jakości. Kontenery sterylizacyjne występują w kilku standardowych rozmiarach, ale producenci bardzo często oferują wykonanie ich na indywidualne zamówienie.
Kontenery typu PSG służą do odkażania narzędzi gorącym i suchym powietrzem. Pojemniki te składają się z pokrywy i wanny, w której umieszczane są narzędzia. Między nimi znajduje się uszczelka, której głównym zadaniem jest zapobieganie przed wnikaniem do środka rozmaitych drobnoustrojów. Kontenery typu PS wykorzystywane są z kolei w sterylizatorach parowych i mają nieco inną budowę. Przede wszystkim ich ścianki są częściowo perforowane, co pozwala na wnikanie pary do wewnątrz. Od środka znajdują się papierowe filtry sterylizacyjne, a za nimi osłony filtra. Dzięki tego typu osłonom oraz uszczelce znajdującej się między pokrywą i wanną, wspomniane puszki sterylizacyjne zachowują pełną szczelność. Oba typy kontenerów mogą zostać dodatkowo wyposażone w zamki z plombami, zapobiegającymi ich otwarciu przez osoby do tego niepowołane.
Pojemniki do przechowywania
Po sterylizacji narzędzia powinny być przechowywane w kontenerach, w których były odkażane. Dopiero po zabiegu lub operacji mogą zostać przełożone do specjalnych pojemników. Wykorzystywane w tym celu pojemniki medyczne mogą być wyposażone w zamek (puszki sterylizacyjne typu PNMZ) lub pozbawione takiego elementu (pojemniki typu PNM). Oba rodzaje służą do higienicznego przenoszenia oraz przechowywania narzędzi przed kolejną sterylizacją.
Wszystkie kontenery, pojemniki i puszki sterylizacyjne służące do przechowywania oraz sterylizowania narzędzi medycznych powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne i trudne warunki otoczenia. Ma to bowiem bezpośredni wpływ na ich trwałość. Natomiast zapewnienie odpowiedniej szczelności wpływa na zablokowanie dostępu do sprzętu wszelkim mikroorganizmom. Warto podkreślić, że najlepsze na rynku produkty objęte są wieloletnią gwarancją ochronną.