mycie okien

Najczęstsze błędy popełniane podczas mycia okien

Wraz z nadejściem wiosny wszyscy bierzemy się za umycie i odświeżenie okien zanieczyszczonych po zimie. W celu usunięcia brudu z ram i uzyskania krystalicznie czystych szyb należy przestrzegać kilku prostych, lecz istotnych zasad. Błędy popełnione podczas pracy mogą znacząco wydłużyć proces mycia i sprawić, że efekt będzie niezadowalający.

Nieodpowiedni dobór środków czyszczących

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest nieodpowiedni dobór środków czyszczących. W efekcie na szybach powstają smugi, tłuste plamy, a nawet mikrorysy. Część osób w celu szybkiego usunięcia zaschniętego brudu decyduje się na użycie agresywnych preparatów zawierających mikrogranulki lub kwasy. Ich zastosowanie może doprowadzić do uszkodzenia szkła lub profili. Dobrej jakości płyn do mycia okien nie wymaga ich wstępnego mycia. Aktywne składniki szybko i skutecznie usuwają nawet najtwardszy brud i tłuszcz, pozostawiając krystalicznie czyste szyby bez smug i zacieków. Takie produkty jak Clinex Glass wzbogacone zostały o środki antystatyczne, które zabezpieczają powierzchnię szyb przed ponownym zabrudzeniem. Odpowiedniej pielęgnacji wymagają również profile. W tym wypadku dobór środków powinien być uzależniony od materiału, z którego zostały wykonane.

Gazety i ręczniki papierowe

Wśród wielu osób panuje przekonanie, że do polerowania szyb najlepiej nadają się stare gazety lub papierowe ręczniki. Takie metody sprawdzały się dawniej, gdy niedostępne były lepsze i bardziej skuteczne rozwiązania oraz środki do mycia szyb. Korzystanie z szorstkiego papieru może doprowadzić do powstania zarysowań na szklanej tafli. Z kolei ręczniki papierowe często ulegają rozwarstwieniu, pozostawiając na oknach białe drobinki papieru, co z pewnością nie wygląda estetycznie. Najprostszym narzędziem ułatwiającym mycie okien jest ściągaczka wyposażona w elastyczną gumową końcówkę, która szybko i skutecznie zbiera brud. W przypadku wysokich okien możliwe jest użycie ściągaczki na teleskopowym kiju. W sprzedaży dostępne są również nowoczesne myjki elektryczne wyposażone w akumulator, umożliwiający bezprzewodowe działanie. Profesjonalny sprzęt do mycia okien posiada wbudowany zbiorniczek na płyn oraz pojemnik na brudną wodę, która jest wciągana przez specjalne ssawki. Korzystanie z tego rodzaju rozwiązań technicznych znacząco ułatwia i przyspiesza pracę, dlatego nie należy z nich rezygnować.

Inne powszechnie popełniane błędy

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest mycie okien w słoneczny dzień. Chociaż piękna pogoda zachęca do wykonywania tego rodzaju czynności, wcale ich nie ułatwia. Intensywne promienie słońca padające na szybę powodują, że płyn myjący natychmiast odparowuje i zasycha, przez co na powierzchni pojawiają się nieestetyczne smugi i zacieki. Przyjmuje się, że najlepsza pogoda do mycia okien to ciepły, lecz pochmurny dzień. Aby okna wyglądały czysto, należy także zwrócić uwagę na kolejność wykonywanych czynności. Wiele osób w pierwszej kolejności myje profile, a potem szyby. Taka kolejność jest nieprawidłowa, ponieważ ściekająca z szyb brudna woda powoduje ponowne zabrudzenie umytych ram. W celu uzyskania najlepszych rezultatów wskazane jest także używanie destylowanej lub przegotowanej i ostudzonej wody. Korzystanie z kranówki o dużej twardości może powodować powstawanie smug.

Podsumowanie

Sezonowe mycie okien to czynność wykonywana raczej niechętnie. Zazwyczaj jest to spowodowane popełnianymi błędami, które sprawiają, że wysiłek włożony w pracę jest nieadekwatny do oczekiwań. Korzystanie z nowoczesnych urządzeń i preparatów pozwala uzyskać krystalicznie czyste okna bez nadmiernego wysiłku.

You May Also Like

chemia czyszczaca do restauracji

Jak przygotować restaurację do ponownego otwarcia po lockdownie?

makijazu permanentnego

Najpopularniejsze techniki makijażu permanentnego

tort dla dziecka

Jaki tort zamówić na urodziny dziecka?

wybor dywanu

Czym kierować się podczas wyboru dywanu?