protetyka zebow

Twój nowy, piękny uśmiech – Digital Smile Design w gabinecie stomatologicznym

Technologia przeobraża wiele dziedzin ludzkiej działalności, w tym medycynę i stomatologię.  Ułatwia, a także usprawnia przeprowadzanie skomplikowanych zabiegów i długotrwałych procedur leczniczych. Digital Smile Design jest jedną z najnowocześniejszych metod cyfrowego projektowania uśmiechu pacjenta, za pomocą specjalistycznych narzędzi i opracowania komputerowego.

Digital Smile Design – zalety

Ogromną i niepodważalną zaletą całej procedury jest indywidualne podejście do każdego przypadku i dostosowywanie rozwiązań do możliwości anatomicznych oraz fizjonomicznych pacjenta. Wpływa to przede wszystkim na poczucie komfortu pacjenta. Komunikacja oraz współpraca pomiędzy pacjentem a lekarzem stomatologiem, chirurgiem lub protetykiem zyskuje nową jakość. Wynika to z dostępu do pełnej dokumentacji przez każdego z lekarzy. Główną zaletą metody jest to, że pacjent może poznać efekty leczenia jeszcze przed wykonaniem zabiegu. Wpływa to na zwiększenie komfortu i pozytywne nastawienie pacjenta do całego procesu leczenia uzębienia.

Na czym polega ta metoda?

Przed przystąpieniem do projektowania uśmiechu, wykonywane są liczne zdjęcia RTG całej jamy ustnej, przeprowadza się także skanowanie uzębienia przy pomocy skanera wewnątrzustnego. Dzięki temu możliwa jest dokładna analiza stanu i wyglądu uzębienia i diagnostyka chorobowa, pozwalające zaplanować proces leczenia w precyzyjny, profesjonalny sposób. Następnie dokonuje się wywiadu z pacjentem i analizy jego mimiki twarzy oraz cech fizjonomicznych – wszystko to odbywa się przy pomocy fotografii i filmów video.

Bardzo istotna jest otwarta komunikacja pomiędzy pacjentem oraz lekarzem, ponieważ cechy takie jak zgryz, naturalna linia uśmiechu, wielkość i kształt zębów oraz ogólna kondycja tkanek przyzębia, wpływają na plan całego procesu i planu dalszego postępowania leczniczego. Po wykonaniu dokładnych analiz i zaprojektowaniu uśmiechu, pacjent może zapoznać się z wizualizacją. Następnie wykonane zostają wyciski, na podstawie których pacjent może przymierzyć swój „nowy uśmiech”. Wiele gabinetów stomatologicznych umożliwia w tej sytuacji wykonanie profesjonalnej sesji zdjęciowej nowego uśmiechu, a także wykonanie kilku poglądowych filmików. Dzięki temu pacjent może obiektywnie ocenić efekty i ewentualnie zgłosić jakiekolwiek wątpliwości. Możliwe jest nanoszenie poprawek oraz zmian w specjalistycznym oprogramowaniu w trakcie konsultacji z pacjentem, dzięki czemu ostateczne efekty będą spełniały oczekiwania pacjenta.

Protetyka zębów również zostaje usprawniona dzięki możliwościom Digital Smile Design, ponieważ cyfrowy projekt uśmiechu trafia wprost do laboratorium. Tam zostają wykonane na przykład licówki porcelanowe lub korony według ściśle określonych wytycznych, opracowanych w toku konsultacji.

Podsumowanie

Rezultaty leczenia metodą DSD są bardzo naturalne i spełniają oczekiwania pacjenta, a także pasują do jego cech fizycznych i ogólnego wyglądu twarzy. Uśmiech wpływa na atrakcyjność pacjenta i jego poczucie wartości. Wykonanie profesjonalnego i co najważniejsze spersonalizowanego planu leczenia oraz wizualizacji, jest coraz bardziej powszechne w stomatologii. Pozwala to pacjentom zadbać o swój własny komfort i poczucie satysfakcji z wyglądu swojego uśmiechu. Jest to jednak metoda, która wymaga sporych nakładów finansowych i regularnych wizyt oraz konsultacji u wielu lekarzy. Jest to bardzo często główny element procesu leczenia zniechęcający pacjentów do zgłoszenia się na konsultacje. Z tego powodu coraz więcej gabinetów stomatologicznych umożliwia płatności ratalne. Pozwala to pacjentom precyzyjnie zaplanować swój budżet i nie zwlekać z rozpoczęciem leczenia zębów.

You May Also Like

usg 4d

USG 4D – kiedy warto je wykonać?

wizyta u ginekologa 2

Czy warto skonsultować się z ginekologiem przed rozpoczęciem korzystania z antykoncepcji?

narzędzia do stymulatorów tkankowych

Stymulatory tkankowe – jak wybrać odpowiednie narzędzia i preparaty?

nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu – jak skutecznie zwalczyć problem?