Proteza zebowa – wszystko co powinienes wiedziec

Proteza zębowa – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Proteza zębowa to rekonstrukcja naturalnego uzębienia, pozwalająca na rozwiązanie wielu problemów związanym z jego brakiem, takich jak na przykład wady wymowy i zgryzu, a także bóle głowy. Odtwarzaniem pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów zajmuje się protetyka stomatologiczna.

Czym są protezy zębowe?

Proteza zębowa stanowi część zamienną stosowaną w miejsce ubytków w uzębieniu. Protetyka zakłada, że taki sztuczny materiał pozwala na rekonstrukcję naturalnego uzębienia, którego brak jest przyczyną powstawania wad wymowy oraz wiąże się m.in. z utrudnionym przeżuwaniem pokarmów, a także pojawianiem się rozmaitych schorzeń jamy ustnej. Osoby nieposiadające pełnego uzębienia często czują dyskomfort, wstydzą się swojego uśmiechu, a nawet unikają kontaktów z ludźmi, dlatego każdy protetyk w takiej sytuacji zaleca założenie, rozwiązującej opisane powyżej niedogodności, protezy zębowej.

Podstawowy podział protez zębowych

Protezy zębowe dzielimy na stałe oraz ruchome. Protezy ruchome są przymocowane do szczęki na specjalnym łuki, czyli nie są przytwierdzone do zębów na zawsze. Wiąże się to z koniecznością ich wkładania oraz wyciągania. Jest to rozwiązanie doraźne, które w przypadku dłuższego użytkowania będzie się objawiać przemieszczaniem oraz wypadaniem protezy, co spowoduje dyskomfort oraz potrzebę jej wymiany. Protezy stałe, w odróżnieniu od ruchomych, zakładane są na zawsze, co oznacza trwałe zamocowanie tej rekonstrukcji uzębienia w jamie ustnej. Ten typ protezy jest zawsze dopasowany oraz może służyć pacjentowi przez długie lata, gwarantując brak możliwości przemieszczania się protezy.

Wśród protez ruchomych oraz stałych możemy wyróżnić następujące rodzaje:

  • Protezy akrylowe – są to uzupełnienia ruchome oraz nieelastyczne, posiadające różowy kolor. Jako jedyne są refundowane przez NFZ, dlatego są powszechnie dostępne.
  • Protezy osiadające – również są ruchome, jednak odróżnia je to, że są niewidoczne. Wykonuje się je z wytrzymałego materiału, odpornego na oddziaływania chemiczne.
  • Protezy szkieletowe – to protezy ruchome, które stosuje się, gdy nie ma możliwości założenia mostu protetycznego. Są one indywidualnie dopasowywane do szczęki przez specjalistę.
  • Mosty protetyczne – stosuje się je w przypadku potrzeby uzupełnienia braku jednego lub kilku zębów. Są protezami stałymi, jednak fakt, że wymagają one oparcia o zęby z obu stron sprawia, że nie mogą być zakładane u każdego pacjenta.
  • Korony protetyczne – stanowią stałe wypełnienie korony zęba. Osadza się je trwale zarówno na żywych, jak i martwych zębach.

Przydatne informacje o protezach zębowych

Pierwsze dni z protezą zapewne będą dla nas trudne ze względu na problemy z mówieniem, czy żuciem pokarmu, jednak znikną one wraz z prawidłowym ułożeniem się protezy w jamie ustnej. Protezę należy myć po każdym posiłku, aby nie doszło do mnożenia się bakterii na jej powierzchni.

W przypadku protez stałych, gdy dojdzie do uszkodzeń w koronie, konieczna będzie naprawa protezy. Taki sam zabieg będziemy musieli wykonać na protezie ruchomej, jeśli dojdzie do złamania uzupełnienia. W obu tych przypadkach nie należy lekceważyć problemu, ponieważ uszkodzona proteza nie będzie spełniać swojej funkcji w prawidłowy sposób.

Protezy zębowe pozwalają na rozwiązanie uciążliwych problemów związanych z ubytkami w jamie ustnej. Warto pamiętać, że w przypadku utraty całego uzębienia mamy prawo do uzyskania bezpłatnej protezy całościowej raz na 5 lat, a gdy zmagamy lub zmagaliśmy się z nowotworem w obrębie twarzy, należy nam się bezpłatne skorzystanie z protez w dowolnym momencie.

You May Also Like

usg 4d

USG 4D – kiedy warto je wykonać?

wizyta u ginekologa 2

Czy warto skonsultować się z ginekologiem przed rozpoczęciem korzystania z antykoncepcji?

narzędzia do stymulatorów tkankowych

Stymulatory tkankowe – jak wybrać odpowiednie narzędzia i preparaty?

nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu – jak skutecznie zwalczyć problem?