Podstawowe objawy fizyczne i psychiczne menopauzy
U większości kobiet w okolicach 50. roku życia następuje menopauza. W organizmie zachodzą więc duże zmiany hormonalne, które zazwyczaj prowadzą do rozwoju mniej lub bardziej dokuczliwych objawów. Główną ich przyczyną jest obniżenie stężenia we krwi kobiecego hormonu (estrogenu) na skutek naturalnego zahamowania czynności jajników. Jego niedobór objawia się m.in. jako suchość pochwy w okresie menopauzy, uderzenia gorąca, zawroty i bóle głowy, drażliwość, a nawet depresja.
Dolegliwości fizyczne i naczyniowe
Do najczęściej odczuwanych i zgłaszanych przez kobiety w okresie menopauzy problemów należą uderzenia gorąca i zlewne poty (głównie nocne), występujące zwykle przez 5-7 lat, ale w skrajnych przypadkach nawet przez okres 15 lat. Wśród innych popularnych objawów znajdują się zawroty i bóle głowy, uczucie drętwienia oraz bóle stawów i mięśni. Najwcześniej pojawiają się zaburzenia miesiączki o różnym charakterze, polegające na skróceniu cyklu miesiączkowego kosztem fazy pomiesiączkowej lub cykle jednofazowe, czyli tzw. krwawienia acykliczne.
Suchość pochwy w okresie menopauzy – problem obojga partnerów
Zaburzenia pracy pochwy i narządów płciowych występują u 45-65% kobiet w okresie menopauzy. Brak naturalnego nawilżenia błony śluzowej pochwy może okazać się dużą niedogodnością w szczególności dla pań aktywnych seksualnie. Dolegliwości te mogą ponadto wpływać negatywnie na samopoczucie partnera. Suchość pochwy po menopauzie zazwyczaj odbiera przyjemność z pożycia, jak również może być przyczyną dokuczliwych podrażnień i infekcji na skutek mikrouszkodzeń pochwy podczas stosunku. Uczuciu suchości bardzo często towarzyszy też zmniejszone libido, świąd oraz częste lub naglące oddawanie moczu.
Zaburzenia psychiczne
U wielu pań wejście w okres okołomenopauzalny odbija się też negatywnie na psychice. Uczucie apatii, obniżenie nastroju, pogorszenie uwagi i zapamiętywania czy problemy ze snem to częste objawy wynikające z zaniku naturalnej aktywności hormonalnej jajników. Ponadto rozwój depresji jest niestety częstszy w okresie menopauzalnym niż w innych grupach wiekowych. Może wiązać się m.in. ze zmianami poglądu na życie osobiste i zawodowe, własne ciało oraz zaniżać poczucie własnej wartości. W okresie menopauzy może też dojść do zaostrzenia i nawrotu wcześniej rozpoznanej depresji czy innych zaburzeń psychicznych.
Menopauza to naturalnie występujący etap w życiu każdej zdrowej kobiety. Niemniej ze zmianami, które przychodzą w tym czasie, często ciężko jest się pogodzić, zwłaszcza że pojawiają się w okresie, gdy kobieta jest w pełni sił fizycznych i psychicznych. Suchość pochwy po menopauzie i uderzenia gorąca pozostają na czele dolegliwości skłaniających kobiety do poszukiwania pomocy lekarskiej. Ważne jest, aby mieć w tym czasie silne wsparcie w postaci przyjaciół i rodziny, którzy pomogą pogodzić się z przebiegiem całego procesu oraz znaleźć pomoc w leczeniu objawów fizycznych i psychicznych, jeśli występuje taka konieczność. Należy podkreślić, że depresja w okresie okołomenopauzalnym pozostaje problemem, którego nie wolno bagatelizować ani zrzucać na karby zmęczenia, proponując dotkniętej chorobą osobie, aby po prostu „wzięła się w garść”. Długotrwałe pogorszenie nastroju zawsze powinno być bowiem sygnałem do poszukiwania pomocy lekarskiej.