Leczenie startych zebow

Leczenie startych zębów – na czym polega?

Ścieranie się zębów to naturalny proces fizjonomiczny, który jest powodowany głównie przez przeżuwanie. Jeśli jednak nasze szkliwo mniejsza się o więcej niż 65nm w ciągu roku to należy jak najszybciej udać się do gabinetu stomatologicznego, w celu znalezienia przyczyny nadmiernego niszczenia szkliwa. Odpowiednio szybka reakcja pozwoli na wyeliminowanie problemu i spowolnieniu procesu ścierania się zębów.

Co powoduje ścieranie się zębów?

Ścieranie się zębów jest kojarzone głównie ze stresem, który powoduje zgrzytanie zębami. Nie jest to jednak do końca prawda i stres to nie jedyna przyczyna degradacji szkliwa. Współcześnie jednym z najpowszechniejszych czynników prowadzących do nadmiernego ścierania się szkliwa jest obecność kwasów w jamie ustnej. Pochodzą one ze spożywanego pożywienia: owoców, napojów gazowanych i resztek posiłku, które nie zostały usunięte podczas szczotkowania. Z tego powodu higiena jamy ustnej także ma ogromny wpływ na stan zębów i ich podatność na ścieranie się. Proces ten jest również skutkiem różnych wad zgryzu, np. brakiem któregoś zęba, nieprawidłowego ustawienia zębów, wyrzynaniem się ósemek czy źle dopasowanymi uzupełnienia protetyczne. Dodatkowym czynnikiem osłabiającym szkliwo jest wybielanie zębów oraz stosowanie szczoteczki ze zbyt twardym włosiem.

Czym objawia się ścieranie zębów?

Ścieranie się zębów to proces długotrwały i bardzo ciężko dostrzec jego pierwsze objawy. Z reguły pacjenci udają się do dentysty, gdy szkliwo ich zębów jest już znacznie zredukowane. Pierwszą oznaką  tego procesu jest nadwrażliwość na zimne, gorące oraz kwaśne pożywienie. Przy ich spożywaniu odczuwają oni dyskomfort a nawet ból. Jest to spowodowane odsłonięciem się na skutek tarcia wewnętrznej części, czyli zębiny. Można zaobserwować również kruszenie się zębów oraz ich nieregularne i ostre zakończenia. Osoby borykające się z nadmiernym ścieraniem się zębów bardzo często skarżą się również na bóle szczęki, mięśni twarzy, szyi, ramion karku oraz głowy. Jest to skutek zaawansowanego procesu niszczenia szkliwa, który uszkadza nie tylko zgryz, ale również cały układ kostny i szkieletowy odpowiedzialny za proces przeżuwania.

Jak leczy się starte zęby?

Zaobserwowanie u siebie oznak ścierania się zębów to pierwszy krok do rozpoczęcia leczenia. Powinno się udać do dentysty tak szybko, jak to możliwe, gdyż każdy dzień zwłoki to dodatkowo uszkodzone szkliwo. Pierwszym krokiem jest rozpoznanie czynnika powodującego nadmierne tarcie i wyeliminowanie go, gdyż w przeciwnym razie naprawa zębów będzie jedynie chwilowym rozwiązaniem. Czasami wystarczy zmiana metod dbania o higienę jamy ustnej i zmiana szczoteczki na taką posiadającą miękkie włosie. W przypadku ubytków w uzębieniu konieczne jest ich uzupełnienie, by zęby nie zmieniały swojego położenia. Dzięki zastosowaniu aparatu ortodontycznego możliwe jest nadanie zębom prawidłowego ułożenia. Najtrudniejsze jest zapanowanie nad nerwowymi odruchami, które wywołują tarcie. W tym celu stosuje się pomocnicze ćwiczenia relaksacyjne, które rozluźniają mięśnie odpowiedzialne za przeżuwanie. Leczenie startych zębów sprowadza się na ogół do wykonania niezbędnych prac protetycznych, za pomocą specjalnych kompozytów, licówek porcelanowych czy koron zębowych.

Ze względu na to, że proces ścierania się zębów nie zawsze daje szczególnie widoczne objawy w początkowych fazach, warto regularnie umawiać się na wizyty u stomatologa. Pomogą one w szybszym rozpoznaniu schorzenia, co sprawi że jego wyeliminowanie i naprawa zębów będą zdecydowanie łatwiejsze.

You May Also Like

piaskowanie zebow

Piaskowanie zębów – dlaczego warto regularnie je przeprowadzać?

usg 4d

USG 4D – kiedy warto je wykonać?

wizyta u ginekologa 2

Czy warto skonsultować się z ginekologiem przed rozpoczęciem korzystania z antykoncepcji?

narzędzia do stymulatorów tkankowych

Stymulatory tkankowe – jak wybrać odpowiednie narzędzia i preparaty?