Grypa i problemy ze sluchem To mozliwe

Grypa i problemy ze słuchem? To możliwe!

Gdy wirus grypy zaatakuje Twój organizm, towarzyszą temu charakterystyczne objawy, takie jak dreszcze, bóle kostno-stawowe i podwyższona temperatura ciała. Niemal każdy wie, jak rozpoznać pierwsze symptomy choroby. Czy jednak zdajemy sobie sprawę, jakie powikłania mogą wiązać się z zachorowaniem na grypę?

Nie bagatelizuj grypy

Na grypę w Polsce co roku choruje kilka tysięcy osób. Wystarczy, że znajdziemy się w pobliżu osoby zarażonej, która kichnie, a drogą kropelkową wirus grypy już może dostać się do naszego organizmu. Choroba ta rzadko zbiera śmiertelne żniwo, jednak należy pamiętać o tym, by nie bagatelizować niepokojących objawów. Warto również zwrócić uwagę na symptomy, które mogą zwiastować pojawienie się powikłań wynikających z zachorowania. Następstwem grypy mogą być na przykład problemy ze słuchem.

Rodzaje niedosłuchu pojawiające się w wyniku grypy

Problemy ze słuchem, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli zmagam się z grypą, dzielimy na:

  • niedosłuch czasowy – pojawia się w trakcie choroby. Dźwięki są przytłumione i zniekształcone. Po ustaniu dolegliwości związanych z grypą słuch wraca do normy.
  • niedosłuch permanentny – dochodzi do niego w wyniku powikłań po ataku wirusa grypy. Słuch odbiorczy zostaje trwale uszkodzony. Co prawda, dźwięk jest doprowadzony do ucha wewnętrznego, jednak poprzez nieprawidłowe przekształcenie go na impulsy nerwowe dochodzi do niewłaściwego rozpoznania przez mózg i zniekształcenia komunikatu dźwiękowego, który staje się nieczytelny dla odbiorcy.

Jeśli nie chcemy, by doszło do trwałego uszkodzenia słuchu, powinniśmy zgłosić się do specjalisty z pierwszymi objawami wskazującymi na problemy ze słyszeniem. Laryngolog zleci nam badanie słuchu. Jeśli okaże się, że infekcja ucha jest poważna, możliwe, że konieczne będzie wprowadzenie terapii przy użyciu sterydów. Odpowiednio wcześnie podjęte leczenie pomoże zminimalizować powikłana związane z pogorszeniem się słuchu do minimum.

Skąd ten problem?

Podczas infekcji może dojść do ataku wirusa na bardzo delikatne nerwy znajdujące się w uchu wewnętrznym. Uszkodzeniu mogą ulec: ślimak (w którym znajduje się receptor słuchu) oraz nerw słuchowy (odpowiedzialny za przekazywanie informacji z ucha do mózgu). Dochodzi wtedy do tak zwanej głuchoty czuciowo-nerwowej (może się ona przekształcić w niedosłuch permanentny). Aparat słuchu nie jest w stanie przetworzyć wibracji w uchu środkowym na sygnały nerwowe odbierane przez mózg.

Na jakie objawy należy zwrócić uwagę?

Niedosłuch podczas grypy może pojawić się nagle. Istnieje również wiele symptomów zwiastujących nadchodzący problem, które powinny obudzić naszą czujność. Najczęstszymi objawami są:

  • szum w uszach, któremu towarzyszy coraz słabsze słyszenie,
  • ból i napięcie w okolicy uszu,
  • ropna wydzielina wydobywająca się z wnętrza kanału słuchowego,
  • czasami może dojść do zawrotów głowy i nudności.

Nieleczone infekcje uszu mogą prowadzić do wielu poważnych chorób nie tylko związanych z utratą słuchu. Istnieje bowiem ryzyko, że dojdzie do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu, ucha środkowego czy nerwu twarzowego.

Słuch jest zmysłem, który pozwala nam funkcjonować w codziennym życiu. Dzięki niemu możemy usłyszeć śpiew ptaków, szum morza czy głos ukochanej i bliskiej naszemu sercu osoby. Dbajmy o nasze uszy i nie dopuszczajmy do rozwoju infekcji. Jeśli zauważysz niepokojące objawy, pamiętaj, że im szybciej udasz się do lekarza i wykonasz zlecone przez niego badanie słuchu, tym twoje szanse na odzyskanie w pełni tego zmysłu będą większe. Może się bowiem okazać, że problemy nie mają związku z grypą, a ich przyczyna tkwi gdzie indziej. Być może jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji, będzie zastosowanie nowoczesnego aparatu słuchowego.

You May Also Like

usg 4d

USG 4D – kiedy warto je wykonać?

wizyta u ginekologa 2

Czy warto skonsultować się z ginekologiem przed rozpoczęciem korzystania z antykoncepcji?

narzędzia do stymulatorów tkankowych

Stymulatory tkankowe – jak wybrać odpowiednie narzędzia i preparaty?

nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu – jak skutecznie zwalczyć problem?