gluchota starcza

Główne rodzaje aparatów słuchowych

Pogarszający się słuch może być wynikiem postępujących zmian chorobowych, często związany jest z podeszłym wiekiem. Nieprawidłowa higiena słuchu sprawia, że wielu młodych ludzi miewa problemy ze słyszeniem, do czego w znacznym stopniu przyczynia się między innymi słuchanie głośnej muzyki (na słuchawkach, czy w aucie). Niewątpliwie pierwsze objawy są na tyle delikatne, że zwykle je bagatelizujemy. Jednak w momencie, w którym uszkodzenie słuchu jest na tyle znaczne, że utrudnia wykonywanie codziennych czynności, czy też rozmowy z bliskimi, warto zastanowić się nad zakupem aparatu słuchowego.

Aparat cyfrowy a analogowy

Jeszcze kilkanaście lat temu, jedynym rozwiązaniem były aparaty analogowe. Natomiast w ostatnim czasie coraz modniejsze stały się aparaty cyfrowe, które charakteryzują się wysoką jakością dźwięku, a jednocześnie zmniejszoną awaryjnością. Czym właściwie różnią się te rodzaje aparatów? W jaki sposób można je dobierać? Jak zakupić najlepszy aparat?

Analogowe aparaty słuchowe – ich działanie polega na tym, że odbiera wszelkie sygnały z otoczenia. To właśnie one są odbierane, a następnie wzmocnione i odtwarzane przez głośnik. Niestety, działanie tego typu aparatu jest dość skomplikowane, ponieważ ten rodzaj urządzenia nie jest w stanie zredukować lub filtrować poszczególnych hałasów. Dlatego przebywając w tłumie, czy też głośnym otoczeniu mogą pojawić się trudności w zrozumieniu osoby, która będzie znajdowała się tuż obok.

Cyfrowe aparaty słuchowe – znacznie bardziej zaawansowana technologia, która jest dostępna właściwie dla każdego. Ten rodzaj urządzenia przetwarza dźwięki w informacje elektroniczne. Z jednej strony są one wzmacniane i przekazywane, z drugiej wszelkiego rodzaju hałasy są redukowane do minimum, dzięki temu jakość dźwięku jest utrzymana na wysokim poziomie. Aparaty cyfrowe można dopasować do indywidualnych potrzeb pacjenta, dlatego otrzymuje się nie tylko wysoką jakość dźwięku, ale także doskonałe rozumienie mowy.

Aparaty wewnątrzuszne i zauszne

Kolejnym podziałem aparatów słuchowych jest oczywiście ich umiejscowienie. Tutaj indywidualne potrzeby pacjenta mają kluczowe znaczenie dla wybrania modelu, który będzie się sprawdzał w tej roli idealnie.

Wewnątrzuszne aparaty słuchowe są wykonywane na indywidualne zamówienie, dlatego nie tylko dopasowane są do kształtu ucha, ale przede wszystkim zapewniają maksymalny komfort późniejszego użytkowania. Ich cechą charakterystyczną jest to, że są dyskretne, dlatego prawie niezauważalne dla innych ludzi. Mogą być wyposażone w przycisk do programowania, który pozwoli na modernizację poszczególnych opcji wedle aktualnych potrzeb.

Zauszne aparaty słuchowe doskonale sprawdzają się w przypadku osób, które posiadają spory ubytek słuchu. Ich cechą charakterystyczną jest to, że są bardzo małe, dlatego pozwalają na maksymalną dyskrecję. Posiadają akumulator, dzięki czemu można je wygodnie ładować. Ich użytkowanie jest maksymalnie komfortowe.

Wybór najlepszego aparatu słuchowego to sprawa indywidualna, dlatego pomóc może wizyta u specjalisty. To właśnie on oceni nie tylko stopień uszkodzenia słuchu, ale również pomoże w dobraniu najlepszego modelu.

You May Also Like

usg 4d

USG 4D – kiedy warto je wykonać?

wizyta u ginekologa 2

Czy warto skonsultować się z ginekologiem przed rozpoczęciem korzystania z antykoncepcji?

narzędzia do stymulatorów tkankowych

Stymulatory tkankowe – jak wybrać odpowiednie narzędzia i preparaty?

nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu – jak skutecznie zwalczyć problem?