regabilitacja stawu kolanowego

3 najczęstsze kontuzje u biegaczy

Uprawianie sportu poprawia nasza kondycję i jest dobre dla ogólnego stanu zdrowia. Jednak wiąże się ono również z ryzykiem kontuzji. Jedną z popularniejszych dyscyplin jest bieganie – wynika to z tego, ze sport ten można uprawiać wszędzie i nie wymaga to dużego wkładu finansowego. Biegacze są jednak narażeni na liczne kontuzje. Jakie są trzy najczęstsze urazy, jak im zapobiegać i jak leczyć?

Trzy najczęstsze kontuzje, z którymi zmagają się biegacze

Kontuzje kolana to jedne z najpopularniejszych kontuzji sportowców różnych dziedzin, w tym także biegaczy. Narażoną na urazy jest m.in. torebka stawu kolanowego, ale nie tylko. Wśród osób uprawiających bieganie pojawić się może tzw. kolano biegacza, czyli nic innego, jak przeciążenie przedniej części kolana. Jak dochodzi do tego urazu? Najczęściej wpływ na to mają błędy popełniane podczas treningów. Leczenie takiej kontuzji polega w dużej mierze na wzmocnieniu mięśni ud, łydek oraz pośladków.

Równie popularną kontuzją jest zapalenie ścięgna Achillesa, czyli największego ścięgna znajdującego się w ludzkim ciele. Ryzyko tego urazu jest duże wśród biegaczy, którzy trenują na nierównym i pagórkowatym terenie, a także wśród tych osób, które w znaczącym stopniu zwiększyły intensywność treningów. Jakie objawy mogą nas zaniepokoić? Przede wszystkim uczucie sztywności i ból dolnej części łydki. Aby móc szybko wyleczyć kontuzję, warto wzmacniać oraz rozciągać mięśnie łydki, a także okładać dane miejsce suchym lodem. 

Osoby aktywne fizycznie mogą też cierpieć na dolegliwości ze strony pięty, co często związane jest z zapaleniem rozcięgna podeszwowego. Wówczas odczuwa się ból części przyśrodkowej podeszwy, który nasila się m.in. podczas chodzenia czy biegania. Chcąc szybko pozbyć się kontuzji, należy przede wszystkim wykonywać ćwiczenia mające na celu rozciągnięcie łydki oraz palców. Niekiedy jednak to nie wystarczy – w takich sytuacjach warto udać się do lekarza, który może zalecić inne metody leczenia. 

Powrót do sprawności dzięki pomocy specjalisty

Każdy, komu zależy na jak najszybszym powrocie do pełnej sprawności, powinien poważnie potraktować rehabilitację. Doświadczeni rehabilitanci dzięki swojej wiedzy doskonale wiedzą, jak pracować z konkretnym pacjentem i jakie ćwiczenia wprowadzić po różnego rodzaju kontuzjach. Pod okiem profesjonalisty w szybkim tempie dojdziesz do zdrowia. Interesuje Cię dobra rehabilitacja, Ursynów to miejsce, w którym mieszkasz? Sprawdź ofertę gabinetów, w których przyjmują doświadczone i kompetentne osoby, które dobiorą najlepszą formą rehabilitacji po kontuzji.

Bieganie to sport, który zawsze będzie wiązał się z kontuzjami. Jednak przy odpowiednim dbaniu o siebie możemy sprawić, że ryzyko ich wystąpienia zmniejszy się. Warto również pamiętać, że po kontuzji bardzo ważne jest leczenie i odpowiednia rehabilitacja – tylko to gwarantuje powrót do pełni sił. 

You May Also Like

usg 4d

USG 4D – kiedy warto je wykonać?

wizyta u ginekologa 2

Czy warto skonsultować się z ginekologiem przed rozpoczęciem korzystania z antykoncepcji?

narzędzia do stymulatorów tkankowych

Stymulatory tkankowe – jak wybrać odpowiednie narzędzia i preparaty?

nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu – jak skutecznie zwalczyć problem?