Jak chronić sprężone powietrze przed zanieczyszczeniami?
Do systemu sprężonego powietrza przedostają się liczne zanieczyszczenia. Mogą one negatywnie wpływać na wytwarzany produkt, jak również na działanie samej maszyny. Chcąc mieć pewność, że tak się nie stanie, warto wiedzieć jakie zanieczyszczenia zagrażają sprężarce, w jaki sposób wpływają na jej funkcjonowanie oraz co zrobić, by skutecznie się ich pozbyć.
Pył, opary i pleśń, czyli co zagraża sprężarce
Zanieczyszczenia przedostające się do układu sprężonego powietrza mogą pochodzić z wielu źródeł. Największe zagrożenie stanowią drobiny kurzu, pyłu i piasku. W 1m3 nieoczyszczonego powietrza znajduje się nawet do 180 milionów takich cząsteczek. Nie wspominając już, że na ponad połowę tej objętości często składają się zawiesiny pary wodnej i oleju. Wraz z różnego typu oparami, mogą one uniemożliwiać osiągnięcie przez sprężone powietrze wymaganych norm czystości. Warunki panujące w systemie zapewniają również idealne środowisko dla rozwoju wielu gatunków mikroorganizmów, zarodników i pleśni.
Wszystkie powyższe zanieczyszczenia mogą nie tylko przedostać się do wytwarzanych produktów, ale także powodować korozję, zatykanie ważnych zaworów i cylindrów, oraz szybsze zużycie uszczelnień. To z kolei prowadzić do częstszych awarii, a w związku z tym również przestojów w procesie produkcyjnym.
Ochrona sprężarki – filtr to podstawa
Właściciele sprężarek powinni podejmować wszelkie kroki w celu eliminacji zanieczyszczeń. Poza regularnym serwisowaniem, warto zainwestować w dodatkowe rozwiązania w zakresie filtracji i odprowadzania wody. Są to sprawdzone metody na zminimalizowanie szkód wywoływanych przez pył, parę wodną czy zawiesiny oleju.
Cząstki stałe, czyli kurz, pył i piasek, wymagają użycia filtrów pyłowych o odpowiedniej przepuszczalności. Zanieczyszczenia płynne, takie jak oleisty kondensat, można usunąć za pomocą filtrów z aktywnym węglem i drenów zamontowanych przy sprężarce lub w dalszej części układu. Niestety, rozwiązania te nie są w stanie efektywnie eliminować drobinek wody, będących nieodłącznym elementem procesu sprężania. W tym celu należy zainstalować filtry koalescencyjne przeznaczone do usuwania drobinek wilgoci, aerozoli olejów oraz cząstek stałych o wielkości do 0,01 mikrona. Można je montować parami, wówczas pierwszy filtr będzie chronił kolejny przed nadmiernym zapyleniem.
Zanieczyszczenia parowe wymagają różnych zabiegów w zależności od ich zawartości. Para wodna może zostać skroplona do postaci cieczy i odprowadzona za pomocą osuszacza ziębniczego. Alternatywnym rozwiązaniem są osuszacze membranowe, które skutecznie usuwają opary wody bez konieczności ich uprzedniej kondensacji.
Filtry sterylne służą do usuwania mikroorganizmów i cząstek stałych. Ich obudowy są produkowane ze stali nierdzewnej, dzięki czemu możliwa jest dokładna sterylizacja urządzenia.
Sprężone powietrze a koronawirus
Niektórzy właściciele sprężarek obawiają się, że koronawirus może przedostać się do końcowego produktu z przetłoczonym powietrzem. Taki rozwój sytuacji jest mało prawdopodobny, biorąc pod uwagę ciepło wydzielane w trakcie procesu sprężania. Naukowcy są zdania, że większość wirusów SARS-CoV-2 dezaktywuje się w 60°C, natomiast całkowicie giną w nieco powyżej 90°C. W trakcie pracy, sprężarki śrubowe osiągają zwykle temperaturę około 100°C, co jest w stanie całkowicie unieszkodliwić koronawirusa. Wpływ na jego eliminacje mogą mieć także oleje sprężarkowe, zawierające śladowe ilości utleniaczy i rozpuszczalników. Nie prowadzono jednak testów, które mogłyby taką ewentualność potwierdzić.
Sprężarki wolne od zanieczyszczeń przez długi czas
Pewnym sposobem na zapewnienie maksymalnej wydajności sprężarki jest jej regularna konserwacja oraz instalacja odpowiednich filtrów. Częste serwisowanie pozwoli na szybkie wychwycenie potencjalnych problemów, a filtracja zminimalizuje możliwość ich wystąpienia.