Kinesiotaping – na czym polega terapia i jakie daje efekty

Kinesiotaping – na czym polega terapia i jakie daje efekty?

Chociaż początki kinesiotapingu sięgają lat 80-tych XX wieku, dopiero od kilkunastu lat ta metoda terapeutyczna zaczęła wzbudzać większe zainteresowanie. Do jej popularyzacji w największym stopniu przyczynili się zawodowi sportowcy, którzy uczestniczyli w zawodach oklejeni kolorowymi klastrami. Dzisiaj widok osoby z tejpami nikogo już nie dziwi, a ich aplikacją zajmuje się większość dobrych fizjoterapeutów. Warto więc przyjrzeć się bliżej wspomnianej terapii i dowiedzieć się, jakie daje efekty.

Podstawowe informacje o kinesiotapingu

Plastrowanie dynamiczne, czyli kinesiology taping opracowali dwaj naukowcy – Jenny McConnel oraz Kenzo Kase. Ta nowatorska i oryginalna metoda pracy z pacjentem oparta była na założeniu, że umiejętne oklejenie ciała chorego specjalnymi elastycznymi plastrami może znacząco przyspieszyć proces rekonwalescencji. Do wykonania plastrów naukowcy użyli bawełny oraz kleju akrylowego. Zastosowanie takich materiałów pozwoliło uzyskać wodoodporny i przepuszczający powietrze produkt, którego grubość oraz ciężar są zbliżone do parametrów wykazywanych przez skórę człowieka. Na podstawie przeprowadzonych badań szybko udało się udowodnić skuteczność tej metody terapeutycznej. Początkowo kinesiotaping był stosowany głównie w rehabilitacji ortopedycznej i sportowej. Obecnie jest wykorzystywany również w innych dziedzinach medycyny.

Sposób działania

Kinezjotaping to terapia, która polega na współdziałaniu tkanek skórnych i układu nerwowego. Naukowcy na podstawie obserwacji skóry zauważyli, że jest ona wyposażona w receptory, które przekazują różne informacje do mózgu. Rezultatem działania tych receptorów jest m.in. wydzielanie potu w upalne dni lub blednięcie skóry, gdy jest zimno. Badania naukowe pokazały, że przy odpowiedniej stymulacji receptorów nerwowych na skórze w obszarach patologicznych możliwe jest przyspieszenie i nasilenie procesów naprawczych organizmu. Odpowiednie naklejenie plastra wywołuje bowiem reakcję organizmu zmierzającą do przywrócenia stanu równowagi. Początkowo uznawano, że kinesiotaping oddziałuje głównie na układ mięśniowy. Obecnie terapię plastrami stosuje się również podczas leczenia obrzęków limfatycznych, powięzi, a także przy leczeniu uszkodzeń torebek stawowych.

Wskazania

Kinesiology taping to skuteczna terapia leczenia bólu różnego pochodzenia (np. pourazowy, reumatyczny, kręgosłupa). Umiejętnie naklejona taśma nieznacznie podnosi skórę, zwiększając przestrzeń pomiędzy nią, a mięśniami. Takie działanie zmniejsza nacisk na receptory skórne, a w efekcie łagodzi ból. Tejpy stosowane mogą być także w celu rozluźnienia naciągniętych mięśni. Naklejone plastry odciążają mięśnie, wspomagają oraz normalizują ich pracę. Kinezjotaping wykorzystywany jest również do stabilizacji stawów. Plastry coraz częściej stosuje się w gimnastyce korekcyjnej, a także do korygowania asymetrii oraz nieprawidłowego ustawienia struktur stawowych. Ich stosowanie przyczynia się do poprawy krążenia krwi oraz szybszego odprowadzania limfy. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób objętych leczeniem onkologicznym lub leczeniem za pomocą preparatami steroidowymi. Tejpy coraz częściej znajdują zastosowanie również w ginekologii. Przy ich użyciu możliwe jest redukowanie dolegliwości bólowych lędźwiowego odcinka kręgosłupa, a także zmniejszanie opuchlizny na nogach u ciężarnych.

Pomimo tego, że plastry nie są nasączone żadnym lekiem, przeprowadzone badania potwierdzają skuteczność ich działania. Należy pamiętać, że w celu uzyskania satysfakcjonujących efektów niezbędne jest korzystanie z usług wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Tylko przeszkolony i doświadczony specjalista wie, w którym miejscu i w jaki sposób nakleić wspomniane plastry.

You May Also Like

motorówka

Jakie zalety ma posiadanie łódki motorowej?

basen na żoliborzu

Wizyta na basenie – doskonały sposób na relaks

Liny alpinistyczne

Liny alpinistyczne – podstawowe rodzaje i sposoby wykorzystania

Butelki szklane a bidony z tworzywa – porownanie rozwiazan

Butelki szklane a bidony z tworzywa – porównanie rozwiązań