Rodzaje wozkow widlowych – krotki przeglad

Rodzaje wózków widłowych – krótki przegląd

Wózki widłowe są niezastąpionym narzędziem pracy w wielu przedsiębiorstwach: począwszy od ogromnych hal magazynowych czy centrów logistycznych po niewielkie zakłady produkcyjne, a nawet przydomowe warsztaty. Pierwsze maszyny tego typu pojawiły się już na początku XX wieku i od tego czasu ciągle się zmieniają, a poziom ich technologicznego zaawansowania stale rośnie. W wyniku ciągłego udoskonalania ich konstrukcji powstały maszyny zdolne poradzić sobie w wielu różnych sytuacjach. Jakie rodzaje wózków widłowych dostępne są obecnie na rynku?

Podział wózków widłowych ze względu na rodzaj napędu

W przypadku wózków widłowych wyróżnia się 3 podstawowe rodzaje napędu: spalinowy, gazowy i elektryczny. Każdy z nich posiada określone wady i zalety, które predysponują go do użycia w konkretnych sytuacjach.

Wózki widłowe z napędem spalinowym

Podstawą tego typu maszyn jest silnik spalinowy, zazwyczaj diesel lub LPG. Wózki z napędem spalinowym przystosowane są do pracy na płaskim terenie pozbawionym wybojów. W zależności od zamontowanych opon mogą pracować wewnątrz budynku lub na zewnątrz. Co istotne, ze względu na powstające spaliny praca w pomieszczeniach zamkniętych nie będzie możliwa. W celu ograniczenia ich negatywnego wpływu należy skorzystać ze specjalnej części do wózków widłowych, a mianowicie filtra. Ponadto należy zapewnić wentylację pomieszczenia, w którym pracuj wózek widłowy z tego typu napędem. Dużą zaletą wózków spalinowych jest możliwość pracy nawet w trudnych warunkach pogodowych.

Wózki widłowe z napędem gazowym

Ten typ wózków widłowych charakteryzuje się niskimi kosztami utrzymania. W połączeniu z zadowalającymi osiągami czyni to z niego bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Wózki z napędem widłowym rekomenduje się do prac na świeżym powietrzy z uwagi na powstające spaliny. Zaletami wózków gazowych są niższy pozom generowanego hałasu oraz niższa emisja szkodliwych spalin. Ponadto butlę z gazem można w bardzo prosty sposób wymienić, bez konieczności tankowania czy ładowania akumulatorów.

Wózki widłowe z napędem elektrycznym

Zwane także wózkami akumulatorowymi. Ponieważ nie wytwarzają spalin, świetnie nadają się do stosowania w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak hale czy magazyny. Są w pełni ekologiczne, a ich pracy towarzyszy zdecydowanie niższy poziom hałasu niż w przypadku wózków z napędem spalinowym. Ich silnik jest znacznie mniejszy, dzięki czemu doskonale radzą sobie na małych przestrzeniach i są wyjątkowo zwrotne. Jeżeli w odpowiedni sposób będziemy dbać o poszczególne części do wózków widłowych z napędem elektrycznym, np. o akumulatory, to możemy być spokojni o wiele lat bezawaryjnej pracy.

Podział wózków widłowych ze względu na funkcje

Konkretny typ konstrukcji pozwala wózkom widłowym na podnoszenie i przestawianie wielu ciężkich ładunków. Wózki widłowe służą do podnoszenia ciężkich ładunków, posiadając przy tym daleki zasięg w górę i w dół. Wózki widłowe skrętne świetnie sprawdzają się wszędzie tam gdzie nie ma wiele miejsca na wykonanie manewru. Wózki boczne bardzo dobrze radzą sobie z przewożeniem towarów o znacznej długości, z kolei wózki terenowe przystosowane są do poruszania się po trudnym podłożu. Wyróżnić możemy także wózki specjalne, takie jak wózek antywybuchowy, który doskonale nadaje się do przenoszenia materiałów stwarzających ryzyko wybuchu.

Wózki widłowe to określenie zbiorcze dla wielu rodzajów maszyn, których zadaniem jest podnoszenie i przestawianie różnego rodzaju ładunków. Obecnie dostępne na rynku wózki widłowe są w stanie przyspieszyć pracę w wielu branżach począwszy od logistyki po załadunek olbrzymich kontenerów na statki. Przy zakupie konkretnego modelu warto uwzględnić rodzaj zastosowanego napędu i oraz jego podstawową funkcję.

źródło: lubritech.com.pl – regeneracja rozdzielaczy hydraulicznych

You May Also Like

autoryzowana stacja obslugi

Dlaczego warto serwisować auto w ASO?

pielegnacja auta

Jak nie uszkodzić samochodu podczas samodzielnych czynności pielęgnacyjnych?

Honda Jazz Crosstar – wszystko co musisz wiedziec o nowej hybrydzie Hondy

Honda Jazz Crosstar – wszystko, co musisz wiedzieć o nowej hybrydzie Hondy

Dlaczego warto wymienic opony na zimowe – poradnik

Dlaczego warto wymienić opony na zimowe? – poradnik