pielegnacja auta

Jak nie uszkodzić samochodu podczas samodzielnych czynności pielęgnacyjnych?

Piękne, zadbane i lśniące auto to powód do dumy dla jego właściciela. Czyszczenie samochodu może dla jednych być uciążliwym obowiązkiem, dla innych zaś prawdziwą przyjemnością. Można skorzystać z usług myjni samochodowej albo firm świadczących usługi kompleksowego czyszczenia aut łącznie z ich wnętrzem. Zostawiamy kluczyk, płacimy i gotowe. Czyszczenie auta można przeprowadzić własnoręcznie pamiętając o pewnych zasadach, żeby błędy nie odbiły się niekorzystnie na stanie karoserii, felgach, uszczelkach oraz wnętrzu pojazdu. Samodzielne czyszczenie jest ponadto tańsze.

Podstawowe błędy podczas samodzielnej pielęgnacji auta

Regularne mycie auta zapewnia mu elegancki wygląd i chroni przed przedwczesnym niszczeniem powierzchni przez osadzające się drobiny piasku i pyłu, odchody ptaków, butwiejące liście itp. W każdym domu są różne środki czystości, ale to co dobre dla kuchni lub łazienki wcale nie musi być dobre dla naszego auta. Płyn do naczyń znakomicie usunie tłuszcz z karoserii, ale środki zawarte w tym detergencie wpłyną na jej zmatowienie, a ocet często dodawany do płynów do mycia okien może przyspieszyć jej korozję. Środki usuwające przypalony tłuszcz z kuchenki razem z tłuszczem mogą usunąć ochronną warstwę z felg samochodowych. Krem do rąk (mimo że wcieramy go w skórę) nie nadaje się do pielęgnacji skórzanej tapicerki. Nie należy czyścić karoserii zbyt rozgrzanej, na sucho, ani w temperaturach ujemnych.

Samodzielne mycie auta

Przystępując do mycia auta należy przygotować dwa wiadra z wodą. W jednym rozpuszczamy płyn do mycia aut, a drugie będzie służyło do płukania. Potrzebne będą także ściereczki oraz rękawice nitrylowe, chroniące nasze ręce przed detergentami. Mycie może trwać długo, więc warto skorzystać z rękawic których wnętrze wyłożone jest bawełną. Do mycia najlepiej używać ścierek z mikrofibry, które mają dużą chłonność wody, nie powodują zarysowań na wycieranej powierzchni, czyszczą nie zostawiając smug i łatwo dają się wypłukać z zanieczyszczeń. Do czyszczenia karoserii lepiej nie używać gąbek, naturalnej irchy, ani ręczników papierowych. Gąbki i ircha mają tendencję do zbierania drobinek piasku, który potem trudno z nich usunąć. Można w ten sposób zarysować powierzchnię. Podobnie możemy zarysować powierzchnię ręcznikami papierowymi, które są zbyt szorstkie dla lakieru. Zamiast irchy naturalnej można użyć ściereczki z mikrofibry, impregnowanej PVA (sztucznej irchy), która ma dobre właściwości polerujące, nie powoduje jednak zarysowań. Umyte auto należy wytrzeć do sucha.

Czyszczenie auta wewnątrz

Tapicerka samochodowa szybko się brudzi bez względu na rodzaj materiału, z którego jest wykonana. Kokpit ma właściwości elektrostatyczne i przyciąga kurz. Pomimo częstego odkurzania kurz wnika wgłąb foteli i przyczepia się do kokpitu, zwłaszcza rozgrzanego od słońca. Do mycia tapicerek tekstylnych i welurowych można zastosować piankę. Wystarczy spryskać, a po wyschnięciu odkurzyć. Można też zastosować mycie ciepłą wodą z szarym mydłem, a następnie powierzchnię przetrzeć wilgotną ściereczką, żeby nie było białego osadu. Do czyszczenia tapicerek znakomicie nadają się także, coraz popularniejsze, odkurzacze piorące. Do plam i zabrudzeń, które trudno usunąć, warto zastosować gąbkę z melaminy. Tapicerkę skórzaną czyści się preparatami w postaci mleczka, które czyści, nawilża i konserwuje skórę. Jeszcze inne środki stosowane są do elementów plastikowych. Porowaty plastik najlepiej najpierw przemyć wilgotną gąbką, która usunie brud z zagłębień, wytrzeć do sucha i zakonserwować odpowiednim preparatem.

Prawidłowo wyczyszczone i lśniące auto może dać właścicielowi dużą satysfakcję, natomiast błędy staną się przyczyną utrapień w przyszłości.

You May Also Like

autoryzowana stacja obslugi

Dlaczego warto serwisować auto w ASO?

Rodzaje wozkow widlowych – krotki przeglad

Rodzaje wózków widłowych – krótki przegląd

Honda Jazz Crosstar – wszystko co musisz wiedziec o nowej hybrydzie Hondy

Honda Jazz Crosstar – wszystko, co musisz wiedzieć o nowej hybrydzie Hondy

Dlaczego warto wymienic opony na zimowe – poradnik

Dlaczego warto wymienić opony na zimowe? – poradnik