Kiedy Twoje dziecko nagle wpada w zlosc – jak zazegnac sytuacje kryzysowa

Kiedy Twoje dziecko nagle wpada w złość – jak zażegnać sytuację kryzysową?

Wbrew temu, co zdaje się obecnie lansować telewizja czy też szeroko pojęte media, wychowanie dziecka to nie tylko piękne chwile pełne uśmiechu, przytulania i zrozumienia, ale również – a może przede wszystkim – te, kiedy pojawiają się trudności. Dzieci bowiem okazują rodzicom emocje pozytywne, ale zdarza im się także wyładowywać na nich te negatywne. Nierzadko skłonność dzieci do konfliktów potrafi wyprowadzić rodzica z równowagi. Warto zatem zastanowić się, jak najlepiej reagować w takich sytuacjach, żeby z jednej strony zapanować nad dzieckiem, z drugiej natomiast pokazać mu, jak rozwiązywać podobne sytuacje w przyszłości. Złość czy złe zachowanie dzieci nie pojawiają się jedynie po to, żeby sprawdzić cierpliwość rodziców. Często taka reakcja oznacza, że dziecko chce nam przekazać coś ważnego, otworzyć się, ale nie do końca wie, jak to zrobić.

Złość dziecka – jak sobie z nią radzić?

Aby odpowiednio zareagować na trudną, zarówno dla dziecka jak i dla rodzica sytuację, warto poznać proste wskazówki, które pozwolą dorosłym zapanować nad emocjami i przemyśleć to, co powinni zrobić.

  1. Uspokój się, zanim zareagujesz – weź głęboki oddech, pozostań spokojny i zapanuj nad swoim tonem głosu, aby nie odpowiedzieć gniewem i krzykiem na złość swojego dziecka. Twoja reakcja w takich sytuacjach oraz sposób panowania nad emocjami również uczy dziecko, jak postępować w podobnych momentach w przyszłości.
  2. Wyznacz granice – zamiast krzyczeć na dziecko, wskaż mu w sposób wyraźny i jednoznaczny, że jego słowa Cię ranią. Poinformuj, że widzisz jego złość i zaproś je do rozmowy na temat tego, co tę złość spowodowało.
  3. Bądź przygotowany na to, że dziecko się przed Tobą otworzy – możesz w tej sytuacji usłyszeć, że to również Twoja wina, więc nie bierz tego do siebie. W złości wszyscy przecież czasem mówimy rzeczy, których normalnie byśmy nie powiedzieli. Lepiej jednak, żeby dziecko wyrzuciło z siebie złe emocje w ten sposób, a nie wyżywało się na swoim rodzeństwie czy też kolegach i koleżankach. Najważniejsze jest bowiem to, żebyś zrozumiał powody tej złości.
  4. Spróbuj się wczuć w sytuację – pokaż dziecku, że rozumiesz powody jego złości. Okaż wsparcie i daj mu do zrozumienia, że pomożesz mu pokonać te negatywne emocje.
  5. Jeśli reakcją na Twoją empatię będzie większa złość, przestań na chwilę rozmawiać z dzieckiem – Nierzadko osoby, które odczuwają negatywne emocje, zaczynają płakać. Czasami jednak nie są w stanie same zrozumieć swojej złości i jeszcze bardziej atakują tego, który okazuje im wsparcie. Jeśli tak zareaguje Twoje dziecko, weź głęboki oddech i odczekaj chwilę przed dalszą rozmową.
  6. Jeśli uznasz, że twoje zachowanie faktycznie mogło zaognić konflikt, przyznaj się do tego – Miałeś poczytać dziecku książkę i zapomniałeś? Zaplanowaliście wspólne gotowanie i wróciłeś później z pracy? Przyznaj się przed dzieckiem, że zdajesz sobie sprawę z tego, że zawiodłeś. Zastanówcie się wspólnie, jak można to naprawić.
  7. Słuchaj i pozwól swojemu dziecku znaleźć rozwiązanie samodzielnie – Jeśli to nie Ty zawiniłeś, nie pokazuj mu wszystkich możliwości na rozwiązanie problemu. Słuchaj, zadawaj pytania i daj dziecku przestrzeń na to, aby samo spróbowało znaleźć wyjście z sytuacji.
  8. Gdy emocje opadną, porozmawiajcie o tym, co się stało – daj dziecku szansę zastanowić się, co robić w podobnych sytuacjach w przyszłości. Oszczędź mu wykładów, nie mów o winie czy wstydzie. Pokaż mu, jak w podobnej sytuacji może zapanować nad emocjami. Gdy dziecko wyciągnie – z Twoją pomocą – odpowiednie wnioski, przytul je mocno i zmień temat na coś przyjemnego, przy czym wspólnie możecie się pośmiać i zmniejszyć napięcie.

Wiadomo, że tego typu rozwiązania są dużo trudniejsze i bardziej czasochłonne niż wysłanie zapłakanego dziecka do jego pokoju, żeby się uspokoiło. Jeśli jednak będziesz konsekwentnie okazywać swoje wsparcie, pomożesz dziecku rozwijać jego własną inteligencję emocjonalną, empatię oraz umiejętność radzenia sobie z problemami. Docelowo wpłynie to także na pogłębienie relacji między Wami oraz większą otwartość. Wszyscy na tym skorzystacie!

A jeśli to nie wystarczy?

Jeśli wspomniane wyżej sposoby nie pomogą, a sytuacja będzie coraz trudniejsza, zasięgnij opinii specjalisty. Odpowiednio przeprowadzona diagnoza psychologiczna dziecka pomoże poznać przyczyny zaburzeń zachowania i znaleźć najlepsze możliwe rozwiązanie. Zadaniem psychologa jest pomóc, więc warto skorzystać z takiej możliwości. Warto czasem poprosić o taką konsultację, aby wspierać rozwój własnego dziecka.

źródło: rodziceidzieci.com – problemy wychowawcze

You May Also Like

sala weselna pod Warszawą 2

Jak wybrać salę weselną?

kosz prezentowy

Kosz upominkowy na urodziny – dlaczego to dobry wybór?

rejsy firmowe

Rejsy firmowe – dlaczego warto je zorganizować?

masaż kobido

Masaż Kobido – jak może pomóc w utrzymaniu zdrowia i urody?