Jak przygotowac psa na pojawienie sie w domu kota – poradnik 2

Jak przygotować psa na pojawienie się w domu kota? – poradnik

Decyzja o przygarnięciu kota stawia nas przed wieloma pytaniami. Przykładowo musimy dowiedzieć się jakich akcesoriów potrzebujemy, jaką karmę kupić, a wreszcie ile będzie nas to kosztować. Niejednokrotnie trzeba poważnie zastanowić się nad tym, czy wszystkie przedmioty w domu są dla zwierzaka bezpieczne lub dowiedzieć się, gdzie w naszej okolicy znajduje się całodobowa klinika weterynaryjna. Sprawy komplikują się, jeżeli w domu zamieszkuje już pies. Jest to jednak przeszkoda, która łatwo pokonać przy odpowiednim przygotowaniu.

Jak przygotować się na pierwsze spotkanie psa z kotem?

Zdecydowanie najłatwiej jest przyzwyczaić do siebie młode zwierzęta. Kociaki i psiaki nie mają jeszcze wykształconych instynktów, które odpowiadają za ich wrogość. Dodatkowo wrodzona u maluchów ciekawość pomaga im przełamać bariery i szybko stać się towarzyszami zabaw. Z dorosłymi pupilami jest nieco trudniej, ale jeżeli będziemy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, istnieje szansa na powodzenie adaptacji zwierzęcia. Przede wszystkim pierwsze spotkania psa z kotem powinny odbywać się zawsze pod naszym nadzorem. Ponadto musimy obserwować reakcje zwierzaków, zachować czujność, a w razie konieczności szybko interweniować. Należy pamiętać, że dorosłe zwierzęta potrzebują czasu, żeby oswoić się z nową sytuacją, dlatego bądźmy cierpliwi. Aby ułatwić cały proces, możemy też odpowiednio przygotować psa i całe nasze mieszkanie przed pojawieniem się kota.

Po pierwsze: zadbaj o przestrzeń

Przestrzeń w mieszkaniu musi być zorganizowana w sposób, który umożliwi kotu ucieczkę przed psem. Takim schronieniem mogą być komody czy stabilne półki. Doskonale sprawdzają się też wysokie drapaki. Możliwość ucieczki daje też zamontowanie w drzwiach specjalnej bramki. Rozwiązanie tego typu ma też dodatkową funkcję – tworzy odseparowaną przestrzeń dla obu zwierząt. Jeżeli umieścimy za bramką legowisko, zabawki i miski dla kota, w pierwszych dniach pobytu zwierzę będzie czuło się bezpiecznie i komfortowo, ale przy samej bramce zwierzęta będą mogły na spokojnie się obwąchać i zapoznać. Urządzenie należy zamontować na kilka dni przed pojawieniem się kota, tak aby ograniczyć zwierzęciu stres  i przyzwyczaić go do tego, że przestrzeń będzie częściowo ograniczona.

Po drugie: pamiętaj o bezpieczeństwie

Aby pies nie zrobił kotu krzywdy, przyzwyczaj go wcześniej do noszenia w domu akcesoriów typu kaganiec czy krótki sznurek (ale nie smycz). W pierwszych dniach po pojawieniu się kota produkty będą bardzo przydatne. Przykładowo, kiedy pies będzie chciał się zerwać do pogoni za kotem, sznurek pomoże go przytrzymać. Równie przydatne będzie usunięcie z podłóg przeszkód, które mogą zagrozić zwierzakom lub po prostu ulec zniszczeniu. Zestresowany i spanikowany kot, nie będzie bowiem zwracał uwagi na to, czy na jego drodze znajdują się kwiaty doniczkowe, zastawa stołowa czy inne delikatne przedmioty.

Po trzecie: naucz psa rezygnować

Aby zapanować nad psem w obecności kota potrzebna będzie odpowiednia tresura. Przede wszystkim musimy nauczyć go reagowania na komendę „nie”. Najpierw robimy to przy pomocy smakołyków. Trening rozpoczynamy od umieszczania przysmaku na podłodze i zasłaniania go ręką, przy jednoczesnym wydawaniu komendy. Początkowo pupil będzie skomlał i próbował zdobyć smakołyk. W momencie, gdy odpuści, powinniśmy nagrodzić go przysmakiem z drugiej ręki. Kiedy ten etap zostanie opanowany, możemy wykonać podobne ćwiczenia w pozycji pionowej oraz w ruchu. Na kolejnym etapie przechodzimy do nauki rezygnowania z zabawek (z czegoś, co „ucieka”). Dzięki tym umiejętnościom zapewne łatwiej będzie zapanować nad psem, kiedy jego zainteresowanie wzbudzi spłoszony kot.

Przyzwyczajenie do siebie dorosłych zwierząt może trwać krócej lub dłużej w zależności od ich charakteru, usposobienia oraz doświadczeń z innymi przedstawicielami danego gatunku. Jednak trud włożony w odpowiednie przygotowanie zwierząt i mieszkania, zapewne się zwróci. W momencie, gdy zadbamy już o odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni i tresurę naszego psa, możemy w spokoju skupić się na pozostałych kwestiach, takich jak odpowiednia karma dla kota, całodobowy weterynarz czy wygodne legowisko.

You May Also Like

kosz prezentowy

Kosz upominkowy na urodziny – dlaczego to dobry wybór?

rejsy firmowe

Rejsy firmowe – dlaczego warto je zorganizować?

masaż kobido

Masaż Kobido – jak może pomóc w utrzymaniu zdrowia i urody?

atrakcje dla dzieci zakopane

Ferie w Zakopanem – kiedy zabraknie pomysłu