Jak przygotowac psa na pojawienie sie w domu kota – poradnik 2

Jak przygotować psa na pojawienie się w domu kota? – poradnik

Decyzja o przygarnięciu kota stawia nas przed wieloma pytaniami. Przykładowo musimy dowiedzieć się jakich akcesoriów potrzebujemy, jaką karmę kupić, a wreszcie ile będzie nas to kosztować. Niejednokrotnie trzeba poważnie zastanowić się nad tym, czy wszystkie przedmioty w domu są dla zwierzaka bezpieczne lub dowiedzieć się, gdzie w naszej okolicy znajduje się całodobowa klinika weterynaryjna. Sprawy komplikują się, jeżeli w domu zamieszkuje już pies. Jest to jednak przeszkoda, która łatwo pokonać przy odpowiednim przygotowaniu.

Jak przygotować się na pierwsze spotkanie psa z kotem?

Zdecydowanie najłatwiej jest przyzwyczaić do siebie młode zwierzęta. Kociaki i psiaki nie mają jeszcze wykształconych instynktów, które odpowiadają za ich wrogość. Dodatkowo wrodzona u maluchów ciekawość pomaga im przełamać bariery i szybko stać się towarzyszami zabaw. Z dorosłymi pupilami jest nieco trudniej, ale jeżeli będziemy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, istnieje szansa na powodzenie adaptacji zwierzęcia. Przede wszystkim pierwsze spotkania psa z kotem powinny odbywać się zawsze pod naszym nadzorem. Ponadto musimy obserwować reakcje zwierzaków, zachować czujność, a w razie konieczności szybko interweniować. Należy pamiętać, że dorosłe zwierzęta potrzebują czasu, żeby oswoić się z nową sytuacją, dlatego bądźmy cierpliwi. Aby ułatwić cały proces, możemy też odpowiednio przygotować psa i całe nasze mieszkanie przed pojawieniem się kota.

Po pierwsze: zadbaj o przestrzeń

Przestrzeń w mieszkaniu musi być zorganizowana w sposób, który umożliwi kotu ucieczkę przed psem. Takim schronieniem mogą być komody czy stabilne półki. Doskonale sprawdzają się też wysokie drapaki. Możliwość ucieczki daje też zamontowanie w drzwiach specjalnej bramki. Rozwiązanie tego typu ma też dodatkową funkcję – tworzy odseparowaną przestrzeń dla obu zwierząt. Jeżeli umieścimy za bramką legowisko, zabawki i miski dla kota, w pierwszych dniach pobytu zwierzę będzie czuło się bezpiecznie i komfortowo, ale przy samej bramce zwierzęta będą mogły na spokojnie się obwąchać i zapoznać. Urządzenie należy zamontować na kilka dni przed pojawieniem się kota, tak aby ograniczyć zwierzęciu stres  i przyzwyczaić go do tego, że przestrzeń będzie częściowo ograniczona.

Po drugie: pamiętaj o bezpieczeństwie

Aby pies nie zrobił kotu krzywdy, przyzwyczaj go wcześniej do noszenia w domu akcesoriów typu kaganiec czy krótki sznurek (ale nie smycz). W pierwszych dniach po pojawieniu się kota produkty będą bardzo przydatne. Przykładowo, kiedy pies będzie chciał się zerwać do pogoni za kotem, sznurek pomoże go przytrzymać. Równie przydatne będzie usunięcie z podłóg przeszkód, które mogą zagrozić zwierzakom lub po prostu ulec zniszczeniu. Zestresowany i spanikowany kot, nie będzie bowiem zwracał uwagi na to, czy na jego drodze znajdują się kwiaty doniczkowe, zastawa stołowa czy inne delikatne przedmioty.

Po trzecie: naucz psa rezygnować

Aby zapanować nad psem w obecności kota potrzebna będzie odpowiednia tresura. Przede wszystkim musimy nauczyć go reagowania na komendę „nie”. Najpierw robimy to przy pomocy smakołyków. Trening rozpoczynamy od umieszczania przysmaku na podłodze i zasłaniania go ręką, przy jednoczesnym wydawaniu komendy. Początkowo pupil będzie skomlał i próbował zdobyć smakołyk. W momencie, gdy odpuści, powinniśmy nagrodzić go przysmakiem z drugiej ręki. Kiedy ten etap zostanie opanowany, możemy wykonać podobne ćwiczenia w pozycji pionowej oraz w ruchu. Na kolejnym etapie przechodzimy do nauki rezygnowania z zabawek (z czegoś, co „ucieka”). Dzięki tym umiejętnościom zapewne łatwiej będzie zapanować nad psem, kiedy jego zainteresowanie wzbudzi spłoszony kot.

Przyzwyczajenie do siebie dorosłych zwierząt może trwać krócej lub dłużej w zależności od ich charakteru, usposobienia oraz doświadczeń z innymi przedstawicielami danego gatunku. Jednak trud włożony w odpowiednie przygotowanie zwierząt i mieszkania, zapewne się zwróci. W momencie, gdy zadbamy już o odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni i tresurę naszego psa, możemy w spokoju skupić się na pozostałych kwestiach, takich jak odpowiednia karma dla kota, całodobowy weterynarz czy wygodne legowisko.

You May Also Like

motorówka

Jakie zalety ma posiadanie łódki motorowej?

sala weselna pod Warszawą 2

Jak wybrać salę weselną?

kosz prezentowy

Kosz upominkowy na urodziny – dlaczego to dobry wybór?

rejsy firmowe

Rejsy firmowe – dlaczego warto je zorganizować?