wkręt oczkowy

Wkręt oczkowy do drewna – do jakich prac jest potrzebny?

Wkręt oczkowy do drewna to potrzebne i praktyczne rozwiązanie dla majsterkowiczów niezbędne przy domowych remontach, stolarzy czy dekortykatorów wnętrz. W jakich wypadkach wkrętak oczkowy do drewna znajduje zastosowanie najczęściej?

Wkręt oczkowy, gwintowany pierścień lub haczyk służy do zawieszania dowolnych lekkich części lub elementów konstrukcyjnych. Mocowanie można wykonać na gęstych podłożach, takich jak beton, kamień, cegła czy drewno. Po prawidłowym zainstalowaniu zapewnione jest niezawodne połączenie, które wytrzyma zadeklarowane obciążenie. Wkręty do drewna wykonane są najczęściej ze stali dzięki czemu są trwałe. Do użytku na zewnątrz oraz w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności potrzebne są produkty z powłoką cynkową zapobiegającą korozji.

Cechy wkrętów oczkowych i ich zastosowanie

Wkręt oczkowy , czyli gwintowany pierścień lub hak to pojedynczy element składający się z elementu zawieszającego pierścienia, zwanego również oczkiem i pręta gwintowanego. Gwintowana część jest montowana bezpośrednio w drewnie jeśli obciążenie jest niewielkie lub w kołek, w przypadku cięższych konstrukcji. Pręt całkowicie wchodzi w podstawę, a pozostała na powierzchni część hak lub kółko, służy do montażu na wiele sposobów. Specjalna konstrukcja gwintu wkrętu oczkowego zapewnia łatwe wkręcanie i bezpieczne mocowanie.

Wkręty pętelkowe i oczkowe do drewna są popularne wśród majsterkowiczów. Wkręty do drewna mają półgwintowany trzpień i są dostępne w różnych długościach, rozmiarach i typach napędów. Wkręty oczkowe są standaryzowane i dobrze sprawdzają się w przypadku większości projektów z użyciem drewna. Są one najczęściej używana jako:

  • na wkrętach oczkowych mocuje się ramy obrazów
  • niewielkie rozmiary wkrętu oczkowego do drewna stosowane są w rękodziele
  • zawieszanie dekoracji, linek napinających, doniczek i innych elementów instalacji
  • ocynkowane wkręty stosuje się na zewnątrz do montażu reklam, tablic reklamowych czy drewnianych konstrukcji stanowiących podstawę reklamy wielkoformatowej.

Zastosowaniach wkrętów oczkowych w majsterkowaniu

Majsterkowicze za pomocą haków oczkowych budują huśtawki lub inne konstrukcje z przeznaczeniem na place zabaw i ogrody dla dzieci. Zamknięta końcówka ma wpływ na pewność zawieszenia. Wkręt hakowy mocno trzyma się podłoża, przez co trudno go wyrwać, a przy okazji jest odporny na czynniki atmosferyczne. Łączenie wkrętów oczkowych tworzy wytrzymałą strukturę, która może służyć przez lata.  Po usunięciu elementu, wystarczy zaledwie drobna obróbka drewna, aby ślad po wkręcie był praktycznie niezauważalny. Wkręt pętelkowy ułatwia wszelkie prace związane z dekoracjami i pełni ważną funkcję w aranżacjach ogrodów. Jest także często stosowany przez stolarzy.

You May Also Like

dywany

Czy warto kupować dywany?

usługi stolarskie

Meble na wymiar – dlaczego warto wybrać tą opcję?

hydroizolacja fundamentow

Hydroizolacja fundamentów – dlaczego jest ważna?

odkurzacz karcher

Odkurzacze tradycyjne vs. bezworkowe – sprawdź, które wybrać