Kwiaty do ciemnego mieszkania

Kwiaty do ciemnego mieszkania – jakie gatunki wybrać? Co zrobić, by poprawić kondycję roślin?

Wszystkie rośliny do właściwego wzrostu i rozwoju potrzebują wody, odpowiedniej gleby i oczywiście światła. Czy hodowanie roślin w słabo oświetlonym pomieszczeniu musi oznaczać wielkie wyzwanie dla hodowcy?

Rośliny cieniolubne

Rośliny cieniolubne to takie, które w naturalnych warunkach zajmują miejsca pod koronami drzew, w cieniu skał i dużych obiektów – to te gatunki sprawdzą się w ciemnych pomieszczeniach domu. Przy ich hodowaniu należy zwrócić szczególną uwagę na zapotrzebowanie na wodę danej rośliny, gdyż z racji przystosowania do życia w cieniu, większość z nich preferuje środowisko wilgotne. Do tej grupy zaliczają się storczyki oraz wiele odmian paproci. Nieodpowiednia częstotliwość ich podlewania lub zbyt mało wilgotne powietrze może skutkować rozwojem organizmów pasożytniczych czy usychaniem liści. Drugim istotnym elementem jest dobór odpowiedniej gleby – niektóre rośliny preferują glebę próchniczą, przypominającą ściółkę leśną, inne gliniastą, warto więc zapoznać się z warunkami, jakie powinniśmy zapewnić roślinom dla ich optymalnego funkcjonowania.

Jakie gatunki roślin wybrać?

Grupę cieniolubnych cechuje ogromna różnorodność. Do roślin cieniolubnych doniczkowych należą między innymi rośliny kwitnące, takie jak rosnący na stokach gór w Afryce fiołek afrykański, znany również jako sępolia fiołkowa. Uprawa fiołka nie wymaga dużych nakładów pracy, należy pamiętać jednak, aby nie zraszać jego liści wodą (skutkiem może być rozwój infekcji grzybiczej) i nie narażać go na działanie niskich temperatur. Kwitnie na biało, różowo, fioletowo lub niebiesko stosunkowo obficie, przez cały rok. Rośliny kwitnące to także egzotyczne skrzydłokwiaty, rodzaj obejmuje 49 gatunków, o pięknych bujnych liściach i subtelnych białych kwiatach, które należy podlewać od 2 do 3 razy w tygodniu i regularnie przecierać liście. Inną rośliną cieniolubną posiadającą kwiaty jest chamedora wytworna, jednak żółte podłużne kwiatostany pojawiają się dopiero po trzech latach.

Jeśli szukamy doniczkowej pnącej rośliny cieniolubnej możemy wybrać spośród filodendronów pnących, ołustków oraz okazów z rodzaju syngonium – charakteryzujących się sercowatymi liśćmi, które będą żywą ozdobą w  każdym wnętrzu. Rozwiązaniem sprawdzającym się w zacienionych pomieszczeniach są również rośliny wiszące, takie jak paprocie, maranty i trzykrotki, nadające wyjątkowy klimat przestrzeni.

Lampy LED, czyli jak poprawić kondycję roślin

Zagospodarowanie pomieszczeń z ograniczonym dostępem do światła dziennego, takich jak kuchnie, łazienki, czy sutereny nie musi wiązać się z ograniczeniem rodzajów roślinności do cieniolubnych. Lampy LED do roślin to technologia zapewniająca odpowiednie warunki hodowli, która w pewnym stopniu izolowana jest od światła słonecznego. Emitowane fale o określonej długości i natężeniu pozwalają na precyzyjne doświetlenie niemal wszystkich gatunków roślin doniczkowych, w zależności od ich rodzaju i stadium rozwoju. Zastosowanie tego typu oświetlenia pomaga w rozwoju oraz odzyskaniu kondycji przez rośliny, za pomocą różnych rodzajów światła (o barwie czerwonej, niebieskiej lub zielonej) wspomagane jest ich ukorzenianie, dojrzewanie oraz przyrost biomasy. To rozwiązanie pozwala na osiągnięcie pożądanych efektów hodowli przy niskim wydatku energetycznym i wysokiej żywotności stosowanego oświetlenia.

Różnorodność roślin cieniolubnych oraz technologia oświetlenia LED w hodowli roślin stwarzają wiele możliwości zagospodarowania zacienionego pomieszczenia. Dzięki przedstawionym rozwiązaniom aranżacja słabo oświetlonego wnętrza nie stanowi kłopotu, a wręcz przeciwnie, jest ciekawym zajęciem.

You May Also Like

dywany

Czy warto kupować dywany?

usługi stolarskie

Meble na wymiar – dlaczego warto wybrać tą opcję?

hydroizolacja fundamentow

Hydroizolacja fundamentów – dlaczego jest ważna?

odkurzacz karcher

Odkurzacze tradycyjne vs. bezworkowe – sprawdź, które wybrać