Hydroponiczna uprawa roslin doniczkowych – na czym polega

Hydroponiczna uprawa roślin doniczkowych – na czym polega?

Hydroponika, czy inaczej hydroponiczna uprawa roślin opiera się na bezglebowej hodowli roślin w kulturze wodnej. Nie oznacza to jednak całkowitej rezygnacji z podłoża, lecz zmianę jej funkcjonalności. W tradycyjnej uprawie podłoże ma dostarczać roślinie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W hydroponice rolę tę przejmuje roztwór wody i odpowiednio dobranego nawozu. We wspomnianym systemie podłoże stwarza odpowiednie warunku dla rozwoju korzeni i służy ich utwierdzaniu. Metoda hydroponiczna na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana, jednak w szerszej perspektywie zasadniczo nie stwarza trudności i posiada szereg zalet.

Elementy niezbędne do hydroponicznej uprawy roślin?

Rozpoczynając uprawę roślin w systemie hydroponicznym, powinniśmy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria ogrodnicze. W tym przypadku niezbędny będzie specjalny zestaw naczyń – zewnętrzna, wodoodporna osłona nieprzepuszczająca światła oraz perforowana doniczka wewnętrzna, swobodnie przepuszczająca wodę. W przypadku osłony zewnętrznej, która docelowo zostanie wypełniona pożywką w postaci wody z nawozem, kwestia nieprzepuszczania światła jest kluczowa. Dostęp światła mógłby bowiem skutkować namnażaniem się glonów. Z kolei naczynie wewnętrzne wypełnia się odpowiednim materiałem (np. w postaci perlitu, polistyrenu lub keramzytu). Dobrze wyposażony internetowy sklep ogrodniczy, zwykle oferuje też podłoża na bazie węgla drzewnego i torfu (uprawa kaktusów). Do hydroponicznej uprawy roślin niezbędny będzie również wskaźnik do odczytu poziomu płynu w osłonie oraz profesjonalny nawóz.

Nawożenie

Nawożenie sprowadza się w tym przypadku do rozpuszczenia środka odżywczego w wodzie. Warto podkreślić, że niezalecane jest stosowanie wody przegotowanej lub kranówki. Pierwsza z nich charakteryzuje się dużą zawartością substancji, które wytrącają się podczas gotowania. Natomiast woda z kranu może być stosowana tylko wtedy, gdy zostanie odstawiona do czasu ulotnienia się zawartego w niej chloru. Do celów uprawnych najlepiej sprawdzi się woda destylowana.

Jeżeli chodzi o nawozy to każdy internetowy sklep ogrodniczy czy punkt stacjonarny oferuje głównie nawozy w postaci stałej lub płynnej. Najłatwiej jest dozować odpowiednie dawki w momencie, gdy korzystamy z tabletek lub sproszkowanej formy nawozu. Forma płynna jest z kolei najlepiej rozpuszczalna. Zalecane stężenie odżywczej substancji w litrze wody powinno oscylować w granicach od 0,5 mg do 10 mg. Tak powstałą pożywkę należy wymieniać na świeżą co 4-6 tygodni, dbając przy tym o dokładne oczyszczenie naczyń z zalegających osadów. Dobrą praktyką jest również stosowanie kąpieli roślin raz na kwartał.

Zalety hydroponicznej uprawy roślin

Skompletowanie wszystkich niezbędnych akcesoriów ogrodniczych do uprawy hydroponicznej to zasadniczo największa trudność. Warto podkreślić, że do uprawy w tym systemie polecane są przede wszystkim rośliny, które najlepiej czują się w środowisku wilgotnym. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by stosować hydroponikę do uprawy innych domowych roślin, takich jak paprocie, kaktusy czy sukulenty.

Niewątpliwą zaletą hydroponiki jest większa samodzielność roślin niż w przypadku tradycyjnych upraw. Bez problemu możemy bowiem pozostawić je na dłuższy czas bez konieczności podlewania. Bezpośredni pobór składników odżywczych z wody wpływa z kolei na szybszy wzrost roślinności. Ponadto eliminacja gleby pozwala uniknąć szkodników oraz powszechnych chorób roślin. Specyfika środowiska hydroponicznego minimalizuje też ryzyko rozwoju niebezpiecznych grzybów czy bakterii.

Biorąc pod uwagę mnogość korzyści, jakie zyskujemy dzięki zastosowaniu hydroponicznej metody uprawy roślin, zapewne warto zastanowić się nad wprowadzeniem takiej praktyki w życie. Przygotowując się do uprawy hydroponicznej, należy uprzednio zgromadzić odpowiednie akcesoria i niezbędne preparaty.

You May Also Like

brama uchylna

Brama uchylna z napędem – kiedy sprawdzi się najlepiej?

ogrzewanie przeciwoblodzeniowe schodow

Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe schodów – dlaczego warto?

dywany

Czy warto kupować dywany?

usługi stolarskie

Meble na wymiar – dlaczego warto wybrać tą opcję?