wideodomofony

Domofony – przegląd rozwiązań

Domofon to urządzenie elektryczne umożliwiające komunikację na niewielką odległość i pozwalające na zdalne otwarcie furtki lub drzwi. Tego rodzaju sprzęt jest powszechnie stosowany w budownictwie jedno i wielorodzinnym jako system kontroli dostępu. Korzystanie z domofonów wpływa na poprawę poziomu bezpieczeństwa domowników. Funkcjonalność urządzeń może się różnić w zależności od modelu i producenta.

Tradycyjne zestawy domofonowe i ich budowa

Pierwsze domofony wykorzystujące instalacje telefoniczne pojawiły się już pod koniec XIX wieku. Dawniej domofon uznawany był za synonim luksusu, obecnie stał się powszechny i ogólnodostępny. Tradycyjne zestawy domofonowe umożliwiają komunikację głosową pomiędzy osobami znajdującymi się w domu lub mieszkaniu, a osobami stojącymi przed wejściem oraz zdalne otwarcie drzwi. W skład każdego systemu wchodzi unifon oraz kaseta domofonowa. Pierwsze z wymienionych urządzeń montowane jest wewnątrz lokalu, drugie umieszcza się przed furtką. Oba sprzęty są ze sobą kompatybilne. Najprostsze kasety wyposażone są jedynie w przycisk wywołujący, bardziej zaawansowany sprzęt posiada klawiaturę, za pomocą której można wprowadzić kod otwierający. Unifony to urządzenia słuchawkowe lub bezsłuchawkowe wyposażone w przycisk zwalniający blokadę furtki. W niektórych modelach producent umieścił dodatkowy przycisk pozwalający na sterowanie bramą, rozwiązaniem dedykowanym dla domu typu bliżniak jest domofon dwurodzinny. Wysokiej jakości sprzęt powinien być wykonany z trwałych materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Nowoczesne wideodomofony

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się wideodomofony. Są to nowoczesne urządzenia wyposażone w kamerę oraz duży kolorowy wyświetlacz, pozwalające na usłyszenie i zobaczenie osoby znajdującej się przed wejściem. Tego rodzaju sprzęt jest najczęściej wykorzystywany w domach jednorodzinnych. Jego zastosowanie wpływa na poprawę bezpieczeństwa domowników. Wbudowany moduł Wi-Fi umożliwia sterowanie sprzętem za pomocą smartfona, a cyfrowy czytnik umieszczony w kasecie pozwala uzyskać dostęp do furtki za pomocą kart lub breloków. Jest to wygodne rozwiązanie, które znakomicie sprawdza się w przypadku dzieci. Wysokiej jakości sprzęt może być także wyposażony w funkcję pamięci, umożliwiającą zrobienie zdjęć osobom, które próbowały dostać się na posesję. Decydując się na zakup wideodomofonu, warto wybrać model z kamerą wyposażoną w diody IR, rejestrującą obraz również nocą. Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że nowoczesne wideodomofony można kupić już za kilkaset złotych. Koszty nabycia tego rodzaju urządzeń będą uzależnione od jakości oraz funkcjonalności sprzętu. Jeżeli kogoś interesują nowoczesne akcesoria elektryczne sklep internetowy z tego rodzaju sprzętem ma w swej ofercie bogaty asortyment w konkurencyjnych cechach, jednym z polecanych modeli jest videodomofon Orno. Duża ilość dostępnych modeli pozwala wybrać produkt dostosowany do własnych potrzeb i oczekiwań. W związku z tym, że kasety domofonowe montowane przed wejściem na posesję są narażone na ataki wandali, ich obudowa powinna być wykonana z metalu lub innych trwałych materiałów.

Podsumowanie

Korzystanie z domofonów i wideodomofonów znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa domowników. Możliwość usłyszenia lub zobaczenia osoby przed wejściem pozwala zweryfikować jej tożsamość bez potrzeby stawania z nią twarzą w twarz. Urządzenia te sprawdzają się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i budynkach wielorodzinnych. Zestawy domofonowe dostępne w renomowanych sklepach to wysokiej jakości sprzęt, który charakteryzuje się trwałością i niezawodnością.

You May Also Like

dywany

Czy warto kupować dywany?

usługi stolarskie

Meble na wymiar – dlaczego warto wybrać tą opcję?

hydroizolacja fundamentow

Hydroizolacja fundamentów – dlaczego jest ważna?

odkurzacz karcher

Odkurzacze tradycyjne vs. bezworkowe – sprawdź, które wybrać