kostki toaletowe

Dlaczego w toalecie powstaje kamień?

Problem powstawania kamienia w toalecie jest powszechny, lecz można z nim skutecznie walczyć. W tym poradniku poznasz kilka sprawdzonych sposobów na komfort w łazience. To naprawdę proste!

Przyczyny powstawania kamienia

Główną przyczyną powstawania kamienia w toalecie jest twarda woda. Z niej wytrącają się sole żelaza, magnezu, manganu i wapnia, przez co możesz zauważyć nieestetyczne naloty. Im warstwa nagromadzonego kamienia jest grubsza, tym trudniej go usunąć. Ponadto wraz z nim często pojawia się rdza.

Kolejnym powodem jest nieregularne czyszczenie toalety oraz niestosowanie nowoczesnych kostek toaletowych, które mogłyby zapobiegać gromadzeniu się osadów. Wystarczy pamiętać o kilku dobrych praktykach, aby pozbyć się problemu na długi czas.

Jak usunąć kamień w toalecie?

Na rynku znaleźć możesz wiele środków chemicznych, które doskonale poradzą sobie z kamieniem. Najlepiej wybierać produkty renomowanych marek, a przy korzystaniu z nich założyć rękawiczki gumowe i stosować się do instrukcji na opakowaniu. Kontakt chemikaliów ze skórą może być niebezpieczny. Ponadto środki te należy przechowywać z dala od dzieci.

Warto również przetestować domowe sposoby na usuwanie kamienia z toalety. Jednym z nich może być połączenie sody oczyszczonej (1/3 szklanki) z kwaskiem cytrynowym (1/4 szklanki). Taką mieszankę wystarczy wsypać do muszli i wymieszać aż powstanie piana. Po upływie 30 minut należy wypłukać toaletę i ją wyczyścić.

Możesz również wlać do sedesu 250 ml octu, a w przypadku występowania trudniejszych osadów nasączyć tym popularnym środkiem gąbkę i przetrzeć powierzchnię.

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia?

Doskonałym sposobem na czystą toaletę może być korzystanie z kostek toaletowych do spłuczki, a także z zawieszek do zainstalowania w toalecie. Przed zakupem upewnij się, czy wybierane akcesoria na pewno zapobiegają powstawaniu kamienia, czy jedynie wprowadzają do łazienki miły zapach. Dziś na rynku z powodzeniem znajdziesz produkty o uniwersalnym działaniu.

 

You May Also Like

dywany

Czy warto kupować dywany?

usługi stolarskie

Meble na wymiar – dlaczego warto wybrać tą opcję?

hydroizolacja fundamentow

Hydroizolacja fundamentów – dlaczego jest ważna?

odkurzacz karcher

Odkurzacze tradycyjne vs. bezworkowe – sprawdź, które wybrać