Wybór dywanu do mieszkania nie jest łatwym zadaniem. Najczęściej zwracamy uwagę na wymiar i ładne wzory, jak również dopasowanie do stylistyki wnętrza. Jaki dywan wybrać? Na jaki materiał postawić? Czym cechuje się dywan skandynawski i dywan z trawy morskiej?
Najpopularniejsze rodzaje dywanów
Podczas zakupu kierujmy się nie tylko ceną i wzornictwem, lecz także dobrą jakością. Dzięki temu ten element dekoracji wnętrza posłuży nam przez długi czas i wpłynie na stworzenie przytulnego wnętrza. Wśród najpopularniejszych rodzajów dywanów wyróżnić można:
- Wełniany dywan – cechuje się wysoką jakością, miękkością i sprężystością. Nie ulega odkształceniom i skutecznie ochroni nas przed chłodem. Plusem jest fakt, że model ten zaprezentuje się elegancko i szykownie. Niestety nie sprawdzi się u alergików, gdyż w naturalnych włóknach mogą rozwijać się bakterie i roztocza.
- Bawełniany dywan – cechuje się plamoodpornością i właściwościami antystatycznymi. Nie przyciąga kurzu i jest odporny na zabrudzenia. Bawełniany dywan nie utraci koloru, natomiast tkanina może dosyć szybko się zużyć. Pasuje do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim.
- Dywan z włókien syntetycznych – tworzywo sztuczne nie musi oznaczać gorszych właściwości. Najsolidniej prezentuje się polipropylen, który jest odporny na ścieranie. Okazuje się, że rozwiązanie to sprawdzi się u alergików, gdyż tworzywa nie atakują grzyby i bakterie. Ponadto, włókna syntetyczne bardzo szybko wyczyścimy.
- Dywan jedwabny – bardzo ładnie się prezentuje i zazwyczaj kojarzy się z luksusem. Jest niezwykle lekki i gęsty, przy czym pozostaje przyjazny dla alergików. Sprawdzi się w mieszkaniach urządzonych w stylu klasycznym, orientalnym lub staroangielskim.
Dywan skandynawski
Dywany w stylu skandynawskim cieszą się coraz większą popularnością. Dominuje tutaj surowość i coraz większa swoboda w aranżacji pomieszczeń. Okazuje się, że skandynawski dywan jest bardzo dobrym pomysłem na stworzenie przytulnej i domowej atmosfery. Pozwala z powodzeniem wystylizować wnętrze, dodając mu gustu i elegancji. Kolorystyka bazuje zazwyczaj na odcieniach pastelowych i lekkich szarościach, jednakże coraz chętniej stawiamy także na kolory czarne i białe. Mile widziane jest dobranie takiego wzoru, który wskazuje na kontrast pomiędzy połączonymi kolorami.
Dywan z trawy morskiej
Szerokie grono zwolenników zyskują także dywany z trawy morskiej, które stawiają na naturalne i wytrzymałe włókno. Okazuje się, że takie rozwiązanie jest odporne na plamy i cechuje się trwałością. Morska trawa nie ulega barwieniu, dlatego nie wydziela szkodliwych dla zdrowia toksyn i środków chemicznych. To bardzo ważny aspekt zwłaszcza wtedy, gdy w domu mieszkają alergicy i dzieci. Co ciekawe, dywan tego typu nie jest odporny na działanie warunków atmosferycznych, jednakże nadaje się bardzo dobrze do piwnicy lub ruchliwego korytarza.
Wybór idealnego dywanu
Podczas wyboru dywanu na lata trzeba pamiętać o zwróceniu uwagi na bardzo dobrą jakość materiału. Nie każdy wie, że znaczenie ma również waga dywanu. Im dywan jest cięższy, tym droższy i lepszy. Przykładowo syntetyczne dywany ważną ok. 1400-3000g, a wełniane modele ok. 850g. Nie zapominajmy o rodzaju podkładu, na którym przymocowano runo. Od tego bowiem zależy, na jakim podłożu z powodzeniem wykorzystamy dywan. Podkłady wykonywane są z juty naturalnej, syntetycznej, z filcu, czy też gąbki. Piankowy podkład to dobre rozwiązanie na podłoże wykonane z płytek ceramicznych. Uniwersalne są natomiast podkłady filcowe, które zastosujemy praktycznie w każdym miejscu.