Renowacja mebli

Renowacja mebli – co będzie Ci potrzebne?

Odnawianie mebli może być świetnym sposobem nie tylko na nadanie im nowego i oryginalnego wyglądu w ramach przeprowadzanego remontu, ale także na kreatywne rozwijanie nowej pasji lub pomysł na źródło dodatkowego zarobku. Renowacja mebli nie może oczywiście obyć się bez dobrego przygotowania. Niezbędne jest więc zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt oraz potrzebne do rewaloryzacji preparaty chemiczne. Co koniecznie musi znaleźć się w wyposażeniu osoby, która dopiero zaczyna?

Niezbędne narzędzia

Trudno byłoby podjąć się renowacji mebli, nie posiadając podstawowych narzędzi. To, co znajdzie się zapewne w większości wyposażenia każdego domu, a co umożliwi podstawowe czynności, to przede wszystkim młotek, śrubokręt, obcęgi i kombinerki. Jeżeli poważnie myślimy o renowacji i nie ma się to sprowadzać do jednorazowego epizodu, warto dla ułatwienia pracy zainwestować w bardziej profesjonalny sprzęt, z którym odnawianie mebli stanie się samą przyjemnością. Pierwszym zakupem powinna być wkrętarka, dzięki której szybko i precyzyjnie zamontujemy np. wkręty ciesielskie. Kolejną rzeczą jest szlifierka. Pierwszym krokiem do odnowienia wiekowego lub zniszczonego mebla jest przygotowanie powierzchni i pozbycie się starych powłok. Z pomocą szlifierki zrobimy to dokładnie i bez większego wysiłku. Jeżeli renowacją zajmujemy się częściej, w naszym niezbędniku powinna znaleźć się również opalarka, dzięki której bez trudu pozbędziemy się grubej warstwy farby lub twardego lakieru.

Przydatne akcesoria

Oprócz narzędzi do renowacji mebli będziemy potrzebować również drobniejszych, ale równie ważnych akcesoriów. Przede wszystkim papier ścierny o różnym stopniu ziarnistości. Nawet jeżeli posiadamy szlifierkę, warto mieć pod ręką papier, by dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i precyzyjnie przygotować odnawianą powierzchnię. Wśród akcesoriów do renowacji nie może również zabraknąć metrówki, zestawu pędzelków oraz szpachelki, jeżeli okaże się, że konieczne jest uzupełnienie ubytków. Pędzelki przydadzą się do nakładania farb, kleju czy politury. Warto zaopatrzyć się też w szczotkę i ściereczki z delikatnego materiału, dzięki którym pozbędziemy się zanieczyszczeń i pyłu. Przydatne bez wątpienia okażą się również gwoździe i śruby do drewna. Pracę ułatwi nam także kątownik, ołówek, nożyk introligatorski oraz zacisk do drewna.

Preparaty chemiczne do renowacji mebli

Jeżeli jesteśmy już wyposażeni w najważniejsze narzędzia i akcesoria, kolejnym krokiem jest zakup odpowiednich preparatów do odnawianej powierzchni. Po pierwsze środki, dzięki którym pozbycie się starych powierzchni w postaci farb i lakierów będzie znacznie łatwiejsze. Jeżeli powierzchnia mebla jest już odpowiednio przygotowana, warto zakonserwować ją impregnatem. Pracując z drewnem, do tego celu używamy bejc, wosków lub lakierów. Zastosowanie konkretnego środka zależy od efektu, który chcemy osiągnąć. W przypadku materiałów metalowych stosujemy środki, które gruntują i działają antykorozyjnie. Do łączenia poszczególnych elementów oprócz wkrętów i śrub może przydać się klej. Samo wykończenie wymaga także użycia farby i zabezpieczenia lakierem.

Podejmując się odnawiania mebli, musimy zacząć od zgromadzenia potrzebnych narzędzi i pozostałych akcesoriów. Przed zakupem należałoby zastanowić się, jaki chcemy osiągnąć efekt i czy będzie to tylko jednorazowa akcja, czy może początek zajęcia, które zechcemy wykonywać częściej. Warto wówczas rozważyć zakup ułatwiających cały proces narzędzi jak np. wspomnianej wcześniej szlifierki czy opalarki.

You May Also Like

dom

Dlaczego warto mieszkać w domu?

hydroizolacja fundamentow

Hydroizolacja fundamentów – dlaczego jest ważna?

silikon lakma

Silikon Lakma – dlaczego jest tak ceniony?

drogi dojazdowe

Drogi modułowe – kiedy są stosowane?