drogi dojazdowe

Drogi modułowe – kiedy są stosowane?

Jednym z rozwiązań stosowanych na co dzień w budownictwie są drogi modułowe. Tego typu ciągi komunikacyjne pełnią rolę tymczasową i pozwalają na efektywne prowadzenie prac nawet z ciężkim sprzętem. Warto zastanowić się nad tym, czym są drogi modułowe, z jakich materiałów się je wykonuje oraz kiedy znajdują zastosowanie. Sprawdźmy.

Czym są drogi modułowe?

Jak sama nazwa wskazuje, drogi modułowe zbudowane są z wielu elementów, które łączy się w jedną całość. Tak przygotowana nawierzchnia z powodzeniem może pełnić rolę drogi tymczasowej. W niektórych przypadkach (np. przy dojeździe do garażu na posesji), tego typu rozwiązania technologiczne traktowane są nawet jako drogi stałego użytkowania. Atutem dróg modułowych jest prostota ich montażu i demontażu, wytrzymałość, a także cena. Są zdecydowanie tańsze od dróg stałych i doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie stworzenie dojazdu niezbędne jest w trybie tymczasowym. Obecnie na rynku mianem dróg modułowych najczęściej określa się te, które powstają z innowacyjnych mat i mają charakter czasowy.

Z jakich materiałów powstają?

Nowoczesna technologia i rozwój produkcji wytrzymałych materiałów sprawiają, że drogi modułowe mogą powstawać z różnych surowców. Przez lata standardowym wyborem były drogi tymczasowe tworzone z modułów betonowych w postaci płyt. Model ten wciąż jest wykorzystywany, jednak wiąże się z kosztownymi pracami montażowymi, demontażem oraz transportem. Pojedyncze płyty ważą po kilkaset kilogramów, dlatego w całym procesie niezbędny jest specjalistyczny sprzęt.

Alternatywą do betonu są nowoczesne maty, które powstały w odpowiedzi na potrzeby klientów szukających wygody. W przypadku dróg modułowych wykorzystuje się m.in. płyty wykonane z drewna, plastiku, kompozytu lub aluminium. Ich montaż i demontaż generuje mniej kosztów oraz bywa znacznie szybszy. Drogi wykonane z płyt aluminiowych lub drewnianych wymagają jednak zastosowania ciężkiego sprzętu. Dużo łatwiejsze jest tworzenie tymczasowych dróg modułowych z płyt wykonanych z tworzywa sztucznego. Przy zachowaniu wysokiej wytrzymałości pozostają one lekkie i do montażu wystarczy dwóch doświadczonych monterów. Demontaż również nie powinien być bardzo pracochłonny.

Kiedy znajdują zastosowanie?

Zastosowanie dróg modułowych może być bardzo szerokie. Najczęściej wykorzystywane są jako podjazdy i drogi dojazdowe na budowę. Można je stosować zarówno w skali przemysłowej, jak i indywidualnej. Położenie dróg tego typu ułatwia transport ciężkich materiałów budowlanych również po drogach nieutwardzonych. Dodatkowo drogi modułowe często pełnią rolę objazdów i dróg technicznych przy budowie. Ponadto można je stosować na placach w firmach, gdzie na co dzień prowadzony jest ruch ciężkiego sprzętu. Dzięki temu rozwiązaniu minimalizuje się ryzyko usterek, wypadków, czy też zapadanie się maszyn w gruncie.

Szukając możliwości przygotowania drogi modułowej, warto zapoznać się z ofertą wypożyczalni płyt. Takie firmy oferują nie tylko użyczenie materiałów, ale również ich

You May Also Like

brama uchylna

Brama uchylna z napędem – kiedy sprawdzi się najlepiej?

drzwi przeciwpozarowe

Drzwi przeciwpożarowe – na jakie aspekty zwrócić uwagę?

drewniana altana

Altana ogrodowa z bali drewnianych – dlaczego warto?

dom

Dlaczego warto mieszkać w domu?