Własny dział prawny w firmie czy współpraca z kancelarią radców prawnych?
Prowadzenie firmy musi odbywać się zgodnie z literą prawa. Niezależnie od tego, czy jest to jednoosobowa działalność gospodarcza czy duża spółka. W ramach własnego biznesu do codzienności należeć będzie kontakt z urzędami, sporządzanie i zawieranie umów, rozliczanie działalności. Nie każdy z nas dysponuje choćby podstawową wiedzą z zakresu prawa. W wielu firmach do obsługi prawnej tworzy się wewnętrzne działy prawne, inni przedsiębiorcy decydują się na nawiązanie stałej współpracy z wybraną kancelarią radców prawnych. Które rozwiązanie będzie korzystniejsze?
Własny dział prawny
Decydując się na utworzenie własnego działu prawnego, należy zadbać o to, by na głównym stanowisku zatrudnić doświadczonego radcę prawnego. Pozwoli to na uzyskanie skutecznej reprezentacji przed organami oraz merytoryczne formułowanie treści pism. Dodatkową pomocą dla niego mogą być praktykanci (na przykład studenci prawa) oraz aplikanci radcowscy. Zdecydowanym plusem takiego rozwiązania jest to, że w każdej chwili możemy skorzystać z pomocy specjalisty bez konieczności wcześniejszego umawiania się na spotkanie. Można mu także powierzyć dodatkowe obowiązki związane z przepisami RODO oraz BHP. Będzie on także nieocenioną pomocą dla pozostałych osób, które są zatrudnione w naszej firmie. Minusem będzie zapewne konieczność utworzenia stanowiska pracy oraz niezbędnego zaplecza technicznego dla niego oraz jego pomocników. Również koszty związane z wynagrodzeniem mogą być wyższe.
Zewnętrzna obsługa prawna
Podejmując decyzję o skorzystaniu z usługi zewnętrznej, dobrym wyborem będzie zaufana kancelaria radców prawnych. Najlepiej kierować się profilem prawników, którzy w niej pracują oraz opinią obsługiwanych przez nich zaprzyjaźnionych podmiotów. Częstokroć rynek usług prawnych podzielony jest w taki sposób, że niektóre kancelarie specjalizują się w obsłudze przedsiębiorstw, inne natomiast podejmują się spraw dotyczących osób fizycznych (np. kwestie rodzinne). Powinny one wykazywać się jednak należytym profesjonalizmem i dbałością o sprawę. Za skorzystaniem z zewnętrznych usług przemawia zapewne fakt, że nie jest konieczne tworzenie miejsca pracy dla radcy prawnego ani też zaopatrywanie go w zaplecze techniczne i programistyczne. Będzie to duże ułatwienie, zwłaszcza dla małych przedsiębiorców. Pewnego rodzaju niedogodnością może być umawianie się na wizyty ze swoim pełnomocnikiem i konieczność dopasowania swojego czasu do pory jemu odpowiadającej. Argumentem przemawiającym jednak za tego typu współpracą będą także koszty obsługi. Są one zazwyczaj uzależnione od zakresu współpracy i realizacji konkretnych zadań.
Niezależnie od wyboru jednej ze wskazanych form obsługi prawnej, należy pamiętać, że rzetelne i profesjonalne prowadzenie spraw naszej firmy powinniśmy traktować nie jako wydatek, ale jako inwestycję. Powierzenie zagadnień prawnych przedsiębiorstwa osobie z merytoryczną wiedzą pozwoli nie tylko uniknąć wielu negatywnych konsekwencji formalnych, ale także finansowych, a przede wszystkim pomoże nam zaoszczędzić wiele czasu.