Odchów cieląt – zasady żywienia i podstawowe zabiegi pielęgnacyjne
Odchów cieląt jest jednym z najtrudniejszych zadań, z którymi musi zmierzyć się każda hodowla przeżuwaczy. Przede wszystkim należy pamiętać, że prawidłowe żywienie zwierząt warunkuje właściwą pracę układu pokarmowego. Odpowiedni wybór pożywienia (w tym staranne dobrana pasza i poszczególne dodatki paszowe) oraz należyta pielęgnacja będą miały zatem nadrzędny wpływ na końcową wydajność hodowli, a co za tym idzie na wynik ekonomiczny danego podmiotu.
Właściwa pielęgnacja cieląt
Każda hodowla przeżuwaczy wymaga przeprowadzenia wśród zwierząt wymaganych zabiegów pielęgnacyjnych. Wdrożenie tych czynności w życie leży w interesie właściciela cieląt, ponieważ są one niezbędne do osiągnięcia wysokojakościowej oraz odpowiednio ilościowej produkcji mleka.
Pierwszym koniecznym zabiegiem jest korekcja racic zwierzęcia, prowadząca do eliminacji schorzenia określanego jako przerost rogu racicowego. Wspomniana choroba kończyn może wywołać wiele negatywnych skutków, takich jak znaczne obniżenie produktywności zwierząt, wydłużenie czasu międzyciążowego czy też zmniejszenie skuteczności zapłodnienia, co może generować znaczne straty. Korekcje racic powinny zostać wykonane przez wyspecjalizowaną kadrę, która dysponuje specjalistycznym sprzętem.
Kolejnym istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest tzw. dekornizacja. Polega ona na usunięciu młodym cielętom zawiązków rogów (bądź całych rogów u osobników dorosłych). Najlepszym okresem na przeprowadzenie powyższych czynności są pierwsze dwa miesiące życia, gdyż zawiązki rogów nie są jeszcze zespolone z czaszką, dzięki czemu łatwo je usunąć. Wspomniany zabieg wykonuje się w celu ograniczenia liczby urazów w wyniku walk pomiędzy poszczególnymi osobnikami oraz zapewnienia bezpieczeństwa kadrze pracowniczej zajmującej się zwierzętami. Pozbawienie krowy rogów sprawia, że staje się ona łagodniejsza i zmniejsza się jej potrzeba dominacji. Każdą dekornizację powinna oczywiście przeprowadzać osoba doświadczona.
Ogromne znaczenie ma również odpowiednia pielęgnacja skóry cieląt, która warunkuje należyte funkcjonowanie organizmu. Wynika to z funkcji, jakie sprawuje skóra – jest ona swego rodzaju barierą oddzielającą zwierzę od środowiska zewnętrznego, reguluje termikę ciała oraz uczestniczy w procesie oddychania. Dzięki pielęgnacji skóry, zwierzę pozbywa się zrogowaciałego naskórka, pasożytów czy zanieczyszczeń, co ma znaczący wpływ na ogólny komfort jego funkcjonowania. W tym celu stosuje się szczotki oraz zgrzebła. Na popularności zyskują również stacjonarne, ruchome czochradła.
Prawidłowe żywienie zwierząt
Narastające wymagania związane z chowem zwierząt bez użycia antybiotyków, a także ciągła potrzeba zwiększania wydajności oraz opłacalności hodowli, determinują konieczność wprowadzenia odpowiednich zasad żywienia. Oprócz stałych dawek żywieniowych poszczególne porcje pokarmu powinny zawierać odpowiednie dodatki paszowe. Decydując się na konkrety preparat, warto zwracać uwagę na to, co ma do zaoferowania konkretny producent dodatków paszowych dla zwierząt.
Pierwszym pokarmem w życiu każdego cielęcia jest siara, którą należy podawać zwierzęciu przez pierwszy tydzień życia. Następnie jest ona stopniowo zastępowana przez mleko oraz specjalne preparaty. Kolejne tygodnie wiążą się z wprowadzaniem do diety pasz suchych wraz z odpowiednimi probiotykami, których użycie rekomenduje każdy producent dodatków paszowych dla zwierząt. Przed zakupem warto przyjrzeć się bliżej poszczególnym dodatkom paszowym oraz preparatom mineralno-witaminowym i wnikliwie ocenić ich skład, a także przewidywane korzyści wynikające z ich zastosowania. Na przykład produkt adiCoxSOL® RF jest skoncentrowanym zestawem składników naturalnych zawierających fitoncydy, które wspomagają działanie układu odpornościowego i pokarmowego zwierząt. Z kolei adiHepaSOL® RF wspiera funkcjonowanie narządów miąższowych oraz przemiany tłuszczów, białek i cukrów. W przypadku chowu cieląt bez antybiotyków niezbędnikiem każdego hodowcy są właśnie preparaty na bazie ziół i witamin.
Prawidłowe żywienie zwierząt oraz regularnie wykonywane zabiegi pielęgnacyjne to podstawowe środki do uzyskania wydajnej hodowli, charakteryzującej się dobrostanem poszczególnych osobników.