usuwanie tatuazu

Przegląd podstawowych metod usuwania tatuaży

Wraz z eskalacją mody na pokrywanie ciała tatuażami, wzrosło również zapotrzebowanie na ich usuwanie. Istnieje zatem kilka metod wykonywania tego typu zabiegów. Specjaliści potwierdzają jednak, że najbezpieczniejsze, a jednocześnie najskuteczniejsze są procedury z użyciem lasera. Niezależnie od preferowanej techniki, usuwanie tatuaży powinno być wykonywane w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej. Zabieg musi poprzedzać także konsultacja z dermatologiem i kosmetologiem. W takiej sytuacji ocenie podlega wielkość rysunku, liczba wykorzystanych barwników oraz gęstość i głębokość wzoru. Oczywiście istotny jest też stan skóry.

Skalpel, prąd lub maskowanie

Jedną z najszybszych metod na usuwanie tatuaży jest zabieg chirurgiczny, czyli wycięcie obszaru skóry, w którym znajduje się grafika. Jednakże znajduje on zastosowanie wyłącznie w przypadku małych rysunków. Natomiast przy większych tatuażach konieczny będzie przeszczep skóry. Podstawową wadą ingerencji chirurgicznej jest duże ryzyko blizn, znamion i innych niebezpiecznych powikłań (np. infekcje, obrzęki). Zabieg ten jest ponadto bardzo bolesny.

Usuwanie tatuaży można również wykonać przy pomocy dermabrazji. Polega ona na mechanicznym lub chemicznym złuszczaniu poszczególnych warstw skóry do poziomu, w który został wstrzyknięty barwnik. Zabieg nie gwarantuje jednak całkowitego usunięcia wzoru, a rany pozabiegowe przypominają głębokie otarcia. Dodatkowo im głębsza jest ingerencja, tym blizny są rozleglejsze.

Zmiany skórne tworzą się one również w przypadku usuwania tatuaży metodą IPL. Wytwarzane wówczas promieniowanie podgrzewa komórki zawierające barwnik i doprowadza do ich zniszczenia.

Usuwanie tatuaży możliwe jest również metodą elektrokoagulacji. Jest to wypalanie kolejnych warstw skóry wraz z barwnikiem przy pomocy prądu wysokiej częstotliwości. Zabieg jest wysoce bolesny, dlatego wymaga zastosowania pełnego znieczulenia.

Niektórzy stosują też usuwanie tatuaży poprzez ich maskowanie. Powszechne jest wykonywanie tzw. cover up’u, czyli zastąpienie starego wzoru nowym lub tworzenie specjalnego kamuflażu przy użyciu mocno kryjących kosmetyków.

Usuwanie tatuaży metodą laserową

Obecnie najlepszym sposobem na usuwanie tatuaży są metody laserowe. Zabiegi tego typu wykonuje lekarz po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań. Promieniowanie niszczy barwnik, rozprasza go i wyrzuca na zewnątrz tkanki skórnej. W trakcie naświetlania pacjent odczuwa delikatne ciepło, pieczenie i świąd, dlatego wymagane jest znieczulenie. Pojedyncza sesja trwa (w zależności od rozmiaru rysunku) od 5 do 60 minut. Po użyciu lasera pojawiają się delikatne, powierzchowne i szybko gojące się uszkodzenia naskórka, dlatego bezpośrednio po zabiegu specjalista nakłada na skórę opatrunek z maścią antybiotykową. Dla pełnego efektu wymagana jest seria kilku zabiegów w odpowiednich odstępach czasu. Warto dodać, że po takich sesjach mogą pojawić się odbarwienia oraz zmiany faktury skóry, które zazwyczaj zanikają już po roku.

Po usunięciu tatuażu metodą laserową należy chronić wybrany obszar skóry przed promieniowaniem UV (również samoopalacze i opalanie w solarium). Warto zrezygnować również z gorących kąpieli oraz wizyt w saunie.

Na rynku istnieje kilka metod usuwania tatuaży. Jednakże tylko terapia zapewnia satysfakcjonujące efekty, bez ryzyka powikłań i nadmiernej bolesności. W każdym przypadku wymagany jest oczywiście szczegółowy wywiad z pacjentem, który pozwoli wyeliminować ewentualne przeciwwskazania.

You May Also Like

usg 4d

USG 4D – kiedy warto je wykonać?

wizyta u ginekologa 2

Czy warto skonsultować się z ginekologiem przed rozpoczęciem korzystania z antykoncepcji?

narzędzia do stymulatorów tkankowych

Stymulatory tkankowe – jak wybrać odpowiednie narzędzia i preparaty?

nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu – jak skutecznie zwalczyć problem?