Plastyka pochwy

Plastyka pochwy, krocza oraz warg sromowych, czyli najpopularniejsze zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej

Dzisiejsza chirurgia plastyczna oferuje nam szereg zabiegów w zakresie rekonstrukcji pochwy, krocza oraz warg sromowych. Zmiany tego typu pojawiają się najczęściej w wyniku porodu naturalnego – ok. 90% kobiet doświadcza wówczas deformacji krocza w postaci jego rozciągnięcia lub pęknięcia. W miejscu nacięcia może pojawić się tez blizna, uniemożliwiająca współżycie, a także wywołująca dolegliwości bólowe. Konsekwencją obniżenia ścian bądź przedsionka pochwy może być także nietrzymanie moczu.

Ginekologia estetyczna – waginoplastyka

Waginoplastyka jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej. Przeprowadza się ją u kobiet, które doświadczyły trudnego porodu siłami naturalnymi bądź posiadają wrodzone dysfunkcje pochwy. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i polega na usunięciu uszkodzonych tkanek w celu zwężenia wejścia do pochwy i nadania mu oczekiwanego kształtu. Waginoplastyka wpływa na poprawę życia seksualnego, a także wyglądu miejsc intymnych, zmniejszając przy tym ryzyko rozwijania się jakichkolwiek infekcji. Przyczynia się również do uelastycznienia pochwy i zwiększenia napięcia mięśni. Główne przeciwwskazania do zabiegu to ciąża, nowotwory oraz problemy z krzepliwością krwi. Rekonwalescencja po zabiegu trwa zwykle ok. 2 miesiące.

Labioplastyka – korekta kształtu warg sromowych

Dzisiejsza chirurgia plastyczna umożliwia zmianę kształtu i rozmiaru warg sromowych. Labioplastyka to zabieg z zakresu ginekologii estetycznej, który polega na poprawie kształtu wspomnianych miejsc intymnych. Przerost warg sromowych nie tylko obniża satysfakcję z życia seksualnego, ale też powoduje dyskomfort fizyczny i psychiczny (np. wyklucza uprawianie niektórych sportów). Wada tego typu najczęściej pojawia się u kobiet, które przeszły kilka porodów lub w przeszłości borykały się z licznymi infekcjami miejsc intymnych. Labioplastyka może zostać przeprowadzona chirurgicznie z wykorzystaniem skalpela lub przy użyciu lasera frakcyjnego. Na popularności zyskuje też nóż radiofrekwencyjny, czyli połączenie metody chirurgicznej z laserową. Zabieg ten wykonywany jest oczywiście w znieczuleniu ogólnym, dlatego jest całkowicie bezbolesny. Okres rekonwalescencji wynosi zazwyczaj od dwóch do czterech tygodni.

Chirurgia plastyczna a perineoplastyka (korekta krocza)

W celu przyspieszenia naturalnego porodu niejednokrotnie wykonuje się zabieg nacięcia krocza, ale metoda ta może niestety prowadzić do deformacji i niszczenia tkanek. Nieprawidłowo zrośnięte krocze bardzo często jest źródłem dyskomfortu, a nawet bólu w trakcie jakichkolwiek aktywności. Rozluźnienie mięśni, powiększenie średnicy pochwy, nietrzymanie moczu czy infekcje intymne to inne objawy niepożądane. Zwykle zmniejsza się także jędrność tkanek pochwy, co oddziałuje bardzo negatywnie na współżycie seksualne. Metoda rekonstrukcji tkanek krocza stosowana w chirurgii plastycznej to tzw. perineoplastyka. Polega na odnowieniu uszkodzonych mięśni przez wycięcie starej blizny i odtworzeniu nowego, prawidłowego kształtu krocza. Obszar ten zostaje też wyraźnie wzmocniony, a nadmiar wiotkiej skóry usunięty. Zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu ogólnym bądź miejscowym, a czas gojenia się rany wynosi zwykle od 4 do 6 tygodni. Ginekologia estetyczna oferuje w tym przypadku następujące metody rekonstrukcji: przy użyciu lasera, klasyczny zabieg chirurgiczny oraz diatermię radiofalową.

Zabiegi plastyki pochwy i krocza nie tylko poprawiają kobiecą anatomię, ale także zapobiegają chorobom, niwelują ból i umożliwiają powrót do pełnej sprawności seksualnej. Poprawa wyglądu intymnych partii ciała zwiększa zatem ogólny komfort fizyczny i psychiczny pacjentki.

You May Also Like

usg 4d

USG 4D – kiedy warto je wykonać?

wizyta u ginekologa 2

Czy warto skonsultować się z ginekologiem przed rozpoczęciem korzystania z antykoncepcji?

narzędzia do stymulatorów tkankowych

Stymulatory tkankowe – jak wybrać odpowiednie narzędzia i preparaty?

nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu – jak skutecznie zwalczyć problem?