Periodontology

Masz te objawy? Koniecznie skonsultuj się z periodontologiem!

Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się diagnozą i leczeniem problemów związanych z przyzębiem. Do najczęstszych chorób, którymi zajmuje się periodontolog zalicza się więc paradontozę, zapalenie przyzębia oraz zapalenie dziąseł. Jakie są objawy tych chorób? Kiedy zgłosić się do specjalisty?

Paradontoza

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że paradontoza jest poważnym problemem, z którym zmaga się niemal 70% polskiego społeczeństwa. Najczęściej spotykana jest u osób po 40 roku życia. Jest to infekcja, która atakuje tkanki przyzębia i prowadzi do stanu zapalnego, a w konsekwencji nawet do utraty zęba! Paradontoza wywoływana jest przez bakterie, które mnożą się w naszej jamie ustnej głównie wskutek niewłaściwej higieny jamy ustnej lub z powodu nieprawidłowego szczotkowania. Początkowe objawy choroby są często niezauważalne, a dopiero zaawansowane stadium daje o sobie znać ze zdwojoną siłą, dlatego tak ważne jest, aby udać się do specjalisty, gdy tylko zauważymy u siebie nawet najmniejsze, niepokojące objawy. Pierwszym, często ignorowanym przejawem paradontozy jest niewielka bolesność oraz krwawienie i nabrzmienie dziąseł. Z czasem jednak choroba postępuje a bakterie ją wywołujące przemieszczają się i powodują procesy gnilne prowadzące do nieświeżego oddechu. Dalszym etapem jest odsłonięcie kieszonek i korzeni zębów oraz zajęcie ozębnej przez bakterie. Dochodzi do chwiania się zębów, a nawet ich wypadania. Przy rozpoznaniu paradontozy bardzo ważne jest szybkie reagowanie. Należy pamiętać , że zdrowe zęby nie krwawią, więc każde regularne krwawienie powinno być dla nas alarmujące. Inne objawy, których występowanie powinno skłonić nas do wizyty u specjalisty, to ruchomość zębów, obrzęki i zaczerwienienie dziąseł oraz nieprzyjemny zapach i posmak w ustach.

Zapalenie przyzębia i tkanek otaczających zęby

Wszelkie stany zapalne dziąseł najczęściej spowodowane są zalegającą w jamie płytką nazębną. Stany zapalne prowadzą do poważnych chorób dziąseł oraz ich cofania się, a w konsekwencji odkrycia szyjek zębowych. Zaniedbanie problemu może doprowadzić do poważnych recesji, dużej ruchomości zęba a nawet jego wypadnięcia. Objawy, które powinny nas zaniepokoić i zmusić nas do koniecznej wizyty u periodontologa to obolałość, opuchlizna i zaczerwienienie dziąseł.

Przyczyny chorób przyzębia

Leczenie chorób dziąseł i innych tkanek przyzębia jest często kosztowne i skomplikowane. Aby go uniknąć, należy zdawać sobie sprawę z tego, jakie są przyczyny ich powstawania, do których zaliczyć możemy:

  • Nieprawidłowy sposób szczotkowania lub, co gorsza jego brak, czyli główne przyczyny tego rodzaju chorób.
  • Nadmierne spożywanie alkoholu i palenie papierosów, które bardzo destrukcyjnie wpływają na dziąsła.
  • Nadmierne spożywanie produktów zawierających duże ilości cukru oraz niedobory witamin prowadzące do złego funkcjonowania całej jamy ustnej
  • Wady zgryzu oraz złe ułożenie zgryzu prowadzące do bólu dziąseł i ich podrażnień.
  • Zmiany hormonalne, głownie w okresie ciąży i menopauzy wpływające na nadwrażliwość zębów i dziąseł.

Wszelkie niepokojące zmiany w obrębie jamy ustnej mogą prowadzić do poważnych chorób i utraty zębów. Nigdy nie należy ich bagatelizować, ponieważ nie są jedynie defektem kosmetycznym, ale mogą powodować poważne problemy zdrowotne. Dlatego tak ważne jest stałe monitorowanie jamy ustnej i wizyty kontrolne zarówno u stomatologa, jak i specjalisty periodontologa.

You May Also Like

usg 4d

USG 4D – kiedy warto je wykonać?

wizyta u ginekologa 2

Czy warto skonsultować się z ginekologiem przed rozpoczęciem korzystania z antykoncepcji?

narzędzia do stymulatorów tkankowych

Stymulatory tkankowe – jak wybrać odpowiednie narzędzia i preparaty?

nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu – jak skutecznie zwalczyć problem?