Leczenie startych zebow

Leczenie startych zębów – specjalistyczny poradnik

Mimo iż szkliwo jest najtwardszą tkanką w ludzkim organizmie, nie jest ono całkowicie odporne na uszkodzenia mechaniczne, zwłaszcza gdy niekorzystny proces wspomagany jest przez występujące w jamie ustnej kwasy zróżnicowanego pochodzenia. Istnieje wiele różnych czynników, których wynikiem jest ścieranie się zębów. Walka z niektórymi z nich nie należy do najłatwiejszych. Możliwa jest jednak odbudowa utraconego szkliwa za pomocą odpowiednich zabiegów. Wybrane procedury sprawiają, że uzębienie może odzyskać pełną funkcjonalność oraz atrakcyjny wygląd.

Ścieranie zębów – przyczyny

Szkliwo staje się podatne na uszkodzenia przez obecność w jamie ustnej kwasów. Sam proces ścierania zębów może być potęgowany poprzez czynniki, takie jak:

  • atrycja (fizjologiczne ścieranie zębów następujące wraz z wiekiem),
  • niewłaściwe mycie zębów,
  • zgrzytanie zębami,
  • niewłaściwe przeżuwanie pokarmów,
  • częste zaciskanie zębów,
  • nieprawidłowe ustawienie zębów,
  • występowanie zębów o niewłaściwej długości.

Wymienione czynniki prowadzą do stopniowo postępujących ubytków w szkliwie. W skrajnych przypadkach może dojść do usunięcia całej korony zębowej, co prowadzi do promieniującego, nadzwyczaj silnego bólu.

Metody leczenia ścieranych zębów

Gdy sytuacja nie jest tragiczna, leczenie startych zębów sprowadza się głównie do zmian w nawykach żywieniowych, nieznacznego oszlifowania zębów czy poprawy higieny jamy ustnej. Dentysta może również zalecić używanie pasty z wysoką zawartością fluoru. Taka substancja dobrze zabezpiecza bowiem szkliwo oraz obniża jego nadwrażliwość. Następny etap jest zależny od mechanicznego ścierania zębów. Pacjent może zostać wysłany na rehabilitację, która ma na celu rozluźnienie mięśni powodujących zgrzytanie lub zaciskanie szczęki (w wyjątkowych sytuacjach stosowane są zastrzyki zmniejszające występujące napięcie mięśni). Inną opcją jest założenie osobie leczonej specjalnej szyny chroniącej korony zębowe. W przypadkach zaawansowanych zmian leczenie może okazać się jednak całkowicie nieskuteczne, więc konieczna będzie odnowa startych zębów.

Odnowa startych zębów

W momencie, gdy uzębienie jest lekko starte i przeważnie nie jest konieczna odnowa startych zębów, dentysta zaleca po prostu zmiany w zakresie higieny jamy ustnej i odżywiania. Natomiast, gdy występuje średni stopień starcia, odnowienie uzębienia staje się konieczne. Opcja, która okazuje się najekonomiczniejsza to odbudowa z wykorzystaniem plomby światłoutwardzalnej. Jednak zwykle najbardziej zalecane jest zrobienie tzw. licówek. Wynika to z faktu, iż dzięki nim przednie zęby prezentują się estetyczniej, a dodatkowo nie ma to wpływu na wytrzymałość zębów. Warto dodać, że nie można ich wykonać, jeżeli nawyk zgrzytania lub zaciskania dalej trzyma się pacjenta, bądź zęby są do przesady wyniszczone. Odnowa w skrajnych przypadkach sprowadza się do zamocowania koron protetycznych. Jednak zanim do tego dojdzie, należy odpowiednio wzmocnić uzębienie wkładem koronowo-korzeniowym oraz przejść leczenie kanałowe. Trzeba pamiętać, że w przypadku każdej z metod należy zadbać o zęby boczne w takim samym stopniu, jak o siekacze i kły. Jest to konieczne, gdyż uzębienie po bokach jamy ustnej zabezpiecza przednie korony przed zniszczeniem w momencie, gdy przeżuwamy pokarm.

Nie ma osoby, która w żadnym stopniu nie jest narażona na ścieranie zębów. Każdy w mniejszym lub większym stopniu jest bowiem podatny na to schorzenie. Osoba, u której zdiagnozowano ową przypadłość, musi pamiętać, że zmiany samoczynnie się nie cofną, więc prawdopodobna może okazać się odbudowa startego uzębienia przez dentystę.

You May Also Like

usg 4d

USG 4D – kiedy warto je wykonać?

wizyta u ginekologa 2

Czy warto skonsultować się z ginekologiem przed rozpoczęciem korzystania z antykoncepcji?

narzędzia do stymulatorów tkankowych

Stymulatory tkankowe – jak wybrać odpowiednie narzędzia i preparaty?

nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu – jak skutecznie zwalczyć problem?