Za co odpowiadaja moduly stykow pomocniczych

Za co odpowiadają moduły styków pomocniczych?

W budownictwie coraz częściej korzysta się z coraz nowocześniejszych rozwiązań oraz prostszych w obsłudze elementów wykonawczych. Jednak niektóre technologie sprawdzają się od wielu lat i nie ma potrzeby zastępowania ich innymi. Jednym z takich rozwiązań są moduły styków pomocniczych. Na czym polega ich działanie? Jakie mają zastosowanie?

Zasada działania styków pomocniczych

Styki pomocnicze wykorzystywane są do realizacji zadań sterowania i regulacji. Moduły składają się najczęściej z 1 lub 3 par styków, rzadziej z 4 par styków pomocniczych. Każda para jest od siebie odseparowana galwanicznie i może zostać obciążona napięciem o wartości 230 V (prąd stały) lub 24 V (prąd zmienny) oraz natężeniem o wartości 16 A. Moduł styków pomocniczych odbiera sygnał (np. przyciśnięcie przycisku włącznika) i przekazuje go dalej, do urządzenia wykonawczego. W ten sposób dane urządzenie, które ma znacznie mniejszą obciążalność prądową, jest pośrednio sterowane przez styki pomocnicze. Moduły produkuje się z zachowaniem szczególnych względów bezpieczeństwa. Obudowa wykonywana jest z materiału samogasnącego, który zapobiega pożarom. Natomiast fizyczne wykonanie poszczególnych styków oraz ich mechanika gwarantuje, że zestyki zwierne i rozwierne nigdy nie będą zamknięte jednocześnie. Pozwala to uniknąć zwarcia w układzie.

Moduły styków pomocniczych – zastosowanie

Wszelkie zadania automatyki, które wymagają sterowania, można przeprowadzić przy zastosowaniu modułów styków pomocniczych. Bardzo często stosuje się je do pośredniego sterowania silników, zaworów czy urządzeń grzewczych. Użycie modułu styków pomocniczych pozwala na załączanie i wyłączanie urządzeń bez konieczności zmiany napięcia zasilającego. Styki pomocnicze działają bowiem bez problemu przy normalnym napięciu i natężeniu sieciowym, podczas gdy urządzenia sterowane najczęściej wymagają innych wartości napięcia (np. 12 V, 4 V). Moduły zapewniają także bezpieczne działanie podczas występowania przeciążeń, chroniąc przy tym cały układ. Dodatkowo moduły wyposażone są w diodę LED, która sygnalizuje błędy lub nieprawidłowe działanie systemu, przez co można niezwłocznie zareagować i usunąć usterkę.

Zalety modułów styków pomocniczych

Główną zaletą modułów styków pomocniczych jest ich uniwersalność. Pozwalają na zastosowanie w wielu różnych układach sterowania: od inteligentnych systemów automatyki budynkowej, po przemysłowe rozwiązania na dużą skalę. Moduły styków pomocniczych wykonywane są z odpornych, wytrzymałych materiałów. Gwarantuje to nie tylko odporność na uszkodzenia mechaniczne – obudowy są niepodatne na działanie wysokiej i niskiej temperatury, dając dzięki temu swobodę w doborze zastosowania oraz konkretnego miejsca montażu. Ponadto, za wyborem modułów styków pomocniczych przemawia również wyżej wspomniany wysoki poziom bezpieczeństwa. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom oraz kompaktowej obudowie i niskiej masie, nie stwarzają problemów podczas montażu czy modernizacji istniejącego układu sterowania. Z kolei prostota wykonania tych modułów znacznie upraszcza ich konserwację czy naprawę.

Wykorzystanie modułów styków pomocniczych ma wiele plusów, a prostota ich działania sprawdza się zarówno w zastosowaniach domowych, jak i w zakładach produkcyjnych czy przemysłowych. Niezawodność łączy się tutaj z niską ceną zakupu oraz niewielkimi kosztami eksploatacji.

You May Also Like

Prasa krawedziowa

Prasa krawędziowa – hydrauliczna czy hybrydowa?

premiery gier na PlayStation

Co nowego w świecie gier? Marcowe premiery gier na PlayStation

Dobry laptop biznesowy

Długo oczekiwany Dell XPS 9300 nareszcie dostępny!

System rurowy

System rurowy dla branży spożywczej – postaw na Jacob!