kaligrafia

Początek przygody z kaligrafią – jakie przybory będą Ci potrzebne?

Kaligrafia to sztuka znana od lat, jednak dopiero niedawno powróciła do łask, by ponownie cieszyć się coraz większą popularnością. Nic dziwnegokto z nas, widząc te piękne, staranne i dopracowane litery, nie marzył, by samemu umieć kiedyś tak pisać? Każda z liter jest osobnym dziełem sztuki, a zwykły podpis może wywoływać niemały zachwyt. Jeśli więc kiedykolwiek marzyłeś, by dołączyć do grona kaligrafównie czekaj. Wystarczą proste przybory i dużo samozaparcia, a już po kilku treningach zobaczysz rezultaty swoich ćwiczeń.

Nowoczesna kaligrafia

W obecnej dobie komputeryzacji coraz częściej staramy się odchodzić na wszelkie możliwe sposoby od cyfrowej rzeczywistości. Jedną z takich form jest powrót do liter pisanych, albo raczej rysowanych – ponieważ w kaligrafii musimy skupić się na formie każdej litery z osobna, narysować ją niczym samodzielny obraz. Współczesna kaligrafia nie ma za wiele wspólnego z codziennym pismem – nie służy do zanotowania czegoś na szybko, zapisania listy zakupów czy notatki na lodówkę. Chodzi o sztukę samą w sobie, o wypracowanie konkretnego kształtu pisanych, a nie skupianiu się wyłącznie na ich treści. Jednak nowoczesna kaligrafia nie jest tą, którą znamy ze średniowiecza – ta dzisiejsza ma przede wszystkim dawać radość, stąd charakteryzuje się większą dowolnością. Odrzuca sztywne zasady klasycznej kaligrafii na rzecz swobody, wolności i inwencji twórczej.

Gdzie nauczyć się kaligrafii?

Wszystko zależy od naszych możliwości – możemy wybrać się na kurs, warsztaty, gdzie doświadczony nauczyciel pokaże nam, jak odpowiednio trzymać pióro, poznamy konkretne techniki i będziemy w stanie na bieżąco korygować swoje błędy pod okiem profesjonalisty. Jeśli jednak nie mamy czasu, jesteśmy zaganiani, a jedyne wolne chwile mamy wieczorami – wtedy warto poszukać podstaw kaligrafii w internecie. Istnieje cała masa blogów, filmów na youtube, książek, które wprowadzą nas w sztukę pięknego pisania. Która metoda jest lepsza? Obie sprawdzą się doskonale, jeśli tylko wykażemy się systematycznością i cierpliwością. Nie da się jednak ukryć, że współcześnie mamy nieograniczony dostęp do materiałów – zarówno w języku polskim, jak i angielskim zbiór porad, inspiracji i lekcji jest bardzo szeroki.

Zestaw startowy

Zanim zaczniemy naszą przygodę z kaligrafią musimy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Przede wszystkim powinniśmy więc skierować swoje kroki do sklepu z artykułami biurowymi – tam zaopatrzymy się we wszystko, czego nam trzeba. Nie musimy martwić się o zbyt wysokie koszty – na początek naprawdę nie potrzeba nam wiele, dopiero gdy poczujemy się już pewniej z piórem w dłoni możemy inwestować w lepsze i bardziej zróżnicowane narzędzia. Na początek wystarczą ołówki, które warto wykorzystać przy pierwszych ćwiczeniach, oraz pióro do pisania razem z atramentem. I już! Teraz pozostaje najtrudniejsze zadanie – regularne ćwiczenia. A gdy już załapiemy bakcyla, wtedy warto zainwestować w naprawdę profesjonalny sprzęt, taki jak odpowiednia stalówka, obsadka, tusz kaligraficzny i oczywiście dobrej jakości papier. Można również skusić się na nowocześniejszą wersję narzędzi do kaligrafii, takich jak pióro kreślarskie z płaską końcówką czy pisak pędzelkowy. Wybór jest naprawdę szeroki.

Jeśli do tej pory miałeś wątpliwości czy zacząć – nie wahaj się, tylko sięgaj po ołówek i do dzieła! Klasyczna kaligrafia wymaga czasu i pracy, ale daje nieocenioną satysfakcję i piękne efekty. A kto wie, może to właśnie sztuka pięknego pisania okaże się Twoją nową pasją?

You May Also Like

rozwoju swojej kariery

Pandemia zwróciła uwagę Polaków na kwestię zdrowia. Możesz wykorzystać to do rozwoju swojej kariery!

Kurs angielskiego dla dzieci

Kurs angielskiego dla dzieci – podstawowe zalety rozwiązania

Jak serwowac koktajle

Jak serwować koktajle? Poradnik dla początkujących barmanów