kaligrafia

Początek przygody z kaligrafią – jakie przybory będą Ci potrzebne?

Kaligrafia to sztuka znana od lat, jednak dopiero niedawno powróciła do łask, by ponownie cieszyć się coraz większą popularnością. Nic dziwnegokto z nas, widząc te piękne, staranne i dopracowane litery, nie marzył, by samemu umieć kiedyś tak pisać? Każda z liter jest osobnym dziełem sztuki, a zwykły podpis może wywoływać niemały zachwyt. Jeśli więc kiedykolwiek marzyłeś, by dołączyć do grona kaligrafównie czekaj. Wystarczą proste przybory i dużo samozaparcia, a już po kilku treningach zobaczysz rezultaty swoich ćwiczeń.

Nowoczesna kaligrafia

W obecnej dobie komputeryzacji coraz częściej staramy się odchodzić na wszelkie możliwe sposoby od cyfrowej rzeczywistości. Jedną z takich form jest powrót do liter pisanych, albo raczej rysowanych – ponieważ w kaligrafii musimy skupić się na formie każdej litery z osobna, narysować ją niczym samodzielny obraz. Współczesna kaligrafia nie ma za wiele wspólnego z codziennym pismem – nie służy do zanotowania czegoś na szybko, zapisania listy zakupów czy notatki na lodówkę. Chodzi o sztukę samą w sobie, o wypracowanie konkretnego kształtu pisanych, a nie skupianiu się wyłącznie na ich treści. Jednak nowoczesna kaligrafia nie jest tą, którą znamy ze średniowiecza – ta dzisiejsza ma przede wszystkim dawać radość, stąd charakteryzuje się większą dowolnością. Odrzuca sztywne zasady klasycznej kaligrafii na rzecz swobody, wolności i inwencji twórczej.

Gdzie nauczyć się kaligrafii?

Wszystko zależy od naszych możliwości – możemy wybrać się na kurs, warsztaty, gdzie doświadczony nauczyciel pokaże nam, jak odpowiednio trzymać pióro, poznamy konkretne techniki i będziemy w stanie na bieżąco korygować swoje błędy pod okiem profesjonalisty. Jeśli jednak nie mamy czasu, jesteśmy zaganiani, a jedyne wolne chwile mamy wieczorami – wtedy warto poszukać podstaw kaligrafii w internecie. Istnieje cała masa blogów, filmów na youtube, książek, które wprowadzą nas w sztukę pięknego pisania. Która metoda jest lepsza? Obie sprawdzą się doskonale, jeśli tylko wykażemy się systematycznością i cierpliwością. Nie da się jednak ukryć, że współcześnie mamy nieograniczony dostęp do materiałów – zarówno w języku polskim, jak i angielskim zbiór porad, inspiracji i lekcji jest bardzo szeroki.

Zestaw startowy

Zanim zaczniemy naszą przygodę z kaligrafią musimy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Przede wszystkim powinniśmy więc skierować swoje kroki do sklepu z artykułami biurowymi – tam zaopatrzymy się we wszystko, czego nam trzeba. Nie musimy martwić się o zbyt wysokie koszty – na początek naprawdę nie potrzeba nam wiele, dopiero gdy poczujemy się już pewniej z piórem w dłoni możemy inwestować w lepsze i bardziej zróżnicowane narzędzia. Na początek wystarczą ołówki, które warto wykorzystać przy pierwszych ćwiczeniach, oraz pióro do pisania razem z atramentem. I już! Teraz pozostaje najtrudniejsze zadanie – regularne ćwiczenia. A gdy już załapiemy bakcyla, wtedy warto zainwestować w naprawdę profesjonalny sprzęt, taki jak odpowiednia stalówka, obsadka, tusz kaligraficzny i oczywiście dobrej jakości papier. Można również skusić się na nowocześniejszą wersję narzędzi do kaligrafii, takich jak pióro kreślarskie z płaską końcówką czy pisak pędzelkowy. Wybór jest naprawdę szeroki.

Jeśli do tej pory miałeś wątpliwości czy zacząć – nie wahaj się, tylko sięgaj po ołówek i do dzieła! Klasyczna kaligrafia wymaga czasu i pracy, ale daje nieocenioną satysfakcję i piękne efekty. A kto wie, może to właśnie sztuka pięknego pisania okaże się Twoją nową pasją?

You May Also Like

Kurs angielskiego dla dzieci

Kurs angielskiego dla dzieci – podstawowe zalety rozwiązania

Jak serwowac koktajle

Jak serwować koktajle? Poradnik dla początkujących barmanów