Dzieci i zwierzeta a utrzymanie w czystosci tapicerki samochodowej

Dzieci i zwierzęta a utrzymanie w czystości tapicerki samochodowej

Każdy z nas kupując samochód, wierzy w to, że uda mu się utrzymać tapicerkę samochodową w idealnym stanie. Niestety, zwykle nie jest to tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Nawet jeżeli ktoś bardzo dba o czystość w aucie, to z biegiem czasu tapicerka zmienia kolor i traci swoje właściwości. Siedziska robią się ciemniejsze, podsufitka płowieje i szarzeje, a podłoga wpijająca wilgoć z dywaników zaczyna brzydko pachnieć. Dodatkowo, gdy w samochodzie regularnie wozimy dzieci i zwierzęta, zabrudzenia pojawiają się dużo szybciej. Na siedzeniach zalegają pokruszone dziecięce smakołyki, które mogą barwić tapicerkę. Z koeli pies czy kot potrafi zostawić masę sierści, którą bardzo trudno usunąć. Zabrudzenia są najbardziej widoczne na tapicerce welurowej i materiałowej, gdyż do tego typu powierzchni najłatwiej przywiera sierść i inne zabrudzenia. Tapicerkę samochodową możemy czyścic samodzielnie domowymi sposobami lub powierzyć to zadanie specjalistycznej pralni.

Domowe metody na wypranie tapicerki samochodowej

Do czyszczenia tapicerki w warunkach domowych możemy użyć środków dostępnych w supermarketach lub sklepach motoryzacyjnych. Są to wszelkiego rodzaju spreje, płyny, szampony i pianki. Jeżeli pokrowce na siedzeniach są zdejmowane, czyszczenie jest dużo łatwiejsze. Wystarczy je bowiem zdjąć i wyprać w pralce. Pierwszym etapem czyszczenia tapicerki jest odkurzenie wnętrza samochodu. Jeżeli autem jeździ alergik lub małe dziecko, powinniśmy także wytrzepać kanapy i fotele, gdyż pozbędziemy się w ten sposób roztoczy. Gdy w aucie przewozimy zwierzęta, dobrze jest użyć specjalnej szczotki do odkurzacza, która zbiera sierść. Możemy też zastosować ręczną szczotkę do sierści, rolkę samoprzylepną do czyszczenia ubrań lub szczotkę silikonową. Następnie należy umyć tapicerkę gąbką lub szmatką zamoczoną w wybranym środku. Pranie tapicerki możemy wykonać za pomocą myjki parowej, która doskonale usuwa zabrudzenia. Nie jest ona jednak zalecana do tapicerki ze skory sztucznej i naturalnej. Plamy na tapicerce (np. ślady po mazaku czy czekoladzie) trzeba wyczyścić odplamiaczem. Weto też dokładnie umyć wszystkie elementy stałe, takie jak oparcia czy podłokietniki. Dobrze jest wyczyścić również podsufitkę. Należy jednak zrobić to bardzo dokładnie, ponieważ element ten jest bardzo delikatny i łatwo można go uszkodzić. Trzeba pamiętać także o wyczyszczeniu bagażnika, który wskutek przewożenia różnych rzeczy, łatwo ulega zabrudzeniu. Ostatnim etapem jest wywietrzenie samochodu. Warto podkreślić, że tapicerkę należy czyścić w pogodne, słoneczne dni, gdyż przyśpieszy to jej wysychanie.

Profesjonalne pranie tapicerki

Pranie tapicerki możemy powierzyć firmie, która się w tym specjalizuje. Zabiegi wykonywane przez profesjonalne firmy skutecznie usuwają  i wypłukują  większość zabrudzeń, nie pozostawiają żadnych zacieków. Podmioty tego rodzaju używają do tego celu odkurzaczy piorących i profesjonalnych środków czyszczących, bazując na wieloletnim doświadczeniu. Pralnie czyszczą wnętrze kompleksowo, a jego suszenie często odbywa się mechanicznie. W efekcie otrzymujemy czysty i pachnący samochód, całkowicie gotowy do jazdy. Dokładne czyszczenie tapicerki samochodowej może potrwać nawet 5-6 godzin, jednak ostateczny czas takiej usługi uzależniony jest od rodzaju materiału i poziomu jego zabrudzenia.

Zabezpieczenia tapicerki samochodowej przez zabrudzeniem

Aby zapobiec pojawieniu się dużych zabrudzeń we wnętrzu auta, możemy zastosować zabezpieczenia tapicerki samochodowej. Podstawowym zabezpieczeniem jest stosowanie dywaników ochronnych na podłogę, które chronią wykładzinę. W bagażniku powinna znaleźć się z koeli gumowa mata ochronna, ułatwiająca utrzymanie czystości. Warto wspomnieć, że tapicerkę skórzaną możemy zaimpregnować.

Tapicerka samochodowa to ważny element samochodu. Należy dbać o nią regularnie, a wszystkie zabrudzania usuwać na bieżąco. Zapewne pozwoli to na dłużej cieszyć się jej estetycznym wyglądem.

źródło: Damat.pl – Centrum Prania Dywanów

You May Also Like

autoryzowana stacja obslugi

Dlaczego warto serwisować auto w ASO?

pielegnacja auta

Jak nie uszkodzić samochodu podczas samodzielnych czynności pielęgnacyjnych?

Rodzaje wozkow widlowych – krotki przeglad

Rodzaje wózków widłowych – krótki przegląd

Honda Jazz Crosstar – wszystko co musisz wiedziec o nowej hybrydzie Hondy

Honda Jazz Crosstar – wszystko, co musisz wiedzieć o nowej hybrydzie Hondy