Dlaczego warto wymienic opony na zimowe – poradnik

Dlaczego warto wymienić opony na zimowe? – poradnik

Jeśli posiadasz samochód, zapewne jesteś doskonale zaznajomiony z tematyką jego serwisowania. Zwłaszcza w okresie zimowym, gdy drogi pokryte są śniegiem lub lodem, bez wątpienia jedną z najistotniejszych kwestii jest dobór odpowiednich opon do pojazdu. W pierwszym przypadku pozwoli nam to uniknąć wzywania pomocy drogowej, jeśli ugrzęźniemy w zaspach. Wybór odpowiedniego ogumienia zapobiega także poślizgom, mogącym doprowadzić do kolizji z innymi użytkownikami dróg. Niestety wypadek może okazać się na tyle poważny, iż naprawa będzie wymagała wezwania lawety. Dlaczego należy więc wymienić opony na zimowe?

Korzyści z użytkowania opon zimowych

W tym przypadku aspekty związane z bezpieczeństwem na drodze wydają się oczywiste. Niekontrolowany poślizg i utrata panowania nad samochodem mogą mieć przykre konsekwencje nie tylko dla stanu naszego pojazdu, ale przede wszystkim dla życia lub zdrowia uczestników ruchu drogowego.

Nie bez znaczenia pozostaje także komfort jazdy. Większość ekspertów oraz użytkowników samochodów, zgodnie utrzymuje, że opony zimowe powinny być węższe od letnich, a ich profil wyższy. Ma to wpływ na głębokość bieżnika, w który wbija się śnieg.

Dodatkowo zimowe ogumienie charakteryzuje się specyficznym rodzajem bieżnika (posiada mniej jednolitą powierzchnię), co istotnie wpływa na skrócenie długości drogi hamowania. Również w zakresie przyczepności pojazdu możemy natrafić na liczne problemy, zwłaszcza pokonując ostre zakręty i długie łuki. Brak odpowiedniego ogumienia może niestety spowodować wyniesienie auta na pobocze. Zapewne, wpłynie to także negatywnie na sprawność różnego rodzaju systemów stabilizujących jazdę (np. ABS, ASR, EBS), a w konsekwencji doprowadzi do konieczności skorzystania z autoholowania.

Obecnie, zwłaszcza nowe samochody, zaopatruje się w bardzo zaawansowaną technologię. Są one w stanie przykładowo skorelować temperaturę otoczenia z odpowiednim rodzajem ogumienia. Brak zimowych opon może więc prowadzić do błędów komputera pokładowego, a w skrajnych przypadkach nawet do unieruchomienia pojazdu.

Co prawda, Polska jest jednym z 13 krajów Europy, w których nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe. Jednak planując podróż do naszych najbliższych sąsiadów (np. do Niemiec), ciąży na nas taki obowiązek. Pośrednio można go także wywnioskować z treści art. 3 kodeksu ruchu drogowego, nakładającego na kierowcę obowiązek unikania wszelkich działań, mogących spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub naruszać porządek ruchu drogowego.

Ponadto w przypadku kolizji, wypłata odszkodowania z ubezpieczenia może być utrudniona. Letnie ogumienie w okresie zimowym może być bowiem postrzegane, jako brak ważnego badania technicznego.

Warto podkreślić, że wymiana opon na zimowe pozytywnie wpłynie na kondycję opon letnich. Mieszanka składników, z jakich wykonane jest ogumienie letnie, bezpowrotnie traci swoje właściwości w kontakcie z ujemnymi temperaturami oraz substancjami, którymi pokrywane są drogi w zimie (piasek, sól). Opona letnia użytkowana zimową porą najczęściej twardnieje i pęka. Jeśli korzystamy z opon letnich w okresie zimowym, również ich zużycie będzie znacznie większe niż normatywne. Z pewnością narazi nas to na wysokie koszty zakupu nowego ogumienia letniego.

Wybór opon

Ceny nowych opon są bardzo zróżnicowane, dlatego dobór produktu dopasowanego do zasobności portfela, jest jak najbardziej możliwy. Również rynek wtórny jest bardzo szeroki. Użytkownicy, którzy nie pokonują znacznych odległości oraz nie osiągają dużych prędkości na trasie, często decydują się też na opony bieżnikowane. Ich jakość rośnie z roku na rok, a ceny są bardzo konkurencyjne. Jeśli jednak planujemy zakup nowych opon zimowych, najlepiej zdecydować się na znane marki, które od lat znajdują uznanie wśród kierowców.

Wymiana opon na zimowe jest bardzo istotna. Nie spełni ona jednak swojej roli, jeśli posiadane przez nas opony nie będą w należytym stanie technicznym. Jeśli wiec chcemy uniknąć gorączkowego wzywania pomocy drogowej do pojazdu, który odmówił posłuszeństwa z dala od domu, pokrywania kosztów lawety dla pojazdów uczestniczących w kolizji lub autoholowania w zimowy wieczór, powinniśmy sprawdzić stan posiadanego ogumienia, zanim na drogach pojawi się lód, śnieg i szadź.

You May Also Like

autoryzowana stacja obslugi

Dlaczego warto serwisować auto w ASO?

pielegnacja auta

Jak nie uszkodzić samochodu podczas samodzielnych czynności pielęgnacyjnych?

Rodzaje wozkow widlowych – krotki przeglad

Rodzaje wózków widłowych – krótki przegląd

Honda Jazz Crosstar – wszystko co musisz wiedziec o nowej hybrydzie Hondy

Honda Jazz Crosstar – wszystko, co musisz wiedzieć o nowej hybrydzie Hondy