wybor dywanu

Czym kierować się podczas wyboru dywanu?

Wybór dywanu do mieszkania nie jest łatwym zadaniem. Najczęściej zwracamy uwagę na wymiar i ładne wzory, jak również dopasowanie do stylistyki wnętrza. Jaki dywan wybrać? Na jaki materiał postawić? Czym cechuje się dywan skandynawski i dywan z trawy morskiej?

Najpopularniejsze rodzaje dywanów

Podczas zakupu kierujmy się nie tylko ceną i wzornictwem, lecz także dobrą jakością. Dzięki temu ten element dekoracji wnętrza posłuży nam przez długi czas i wpłynie na stworzenie przytulnego wnętrza. Wśród najpopularniejszych rodzajów dywanów wyróżnić można:

  • Wełniany dywan – cechuje się wysoką jakością, miękkością i sprężystością. Nie ulega odkształceniom i skutecznie ochroni nas przed chłodem. Plusem jest fakt, że model ten zaprezentuje się elegancko i szykownie. Niestety nie sprawdzi się u alergików, gdyż w naturalnych włóknach mogą rozwijać się bakterie i roztocza.
  • Bawełniany dywan – cechuje się plamoodpornością i właściwościami antystatycznymi. Nie przyciąga kurzu i jest odporny na zabrudzenia. Bawełniany dywan nie utraci koloru, natomiast tkanina może dosyć szybko się zużyć. Pasuje do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim.
  • Dywan z włókien syntetycznych – tworzywo sztuczne nie musi oznaczać gorszych właściwości. Najsolidniej prezentuje się polipropylen, który jest odporny na ścieranie. Okazuje się, że rozwiązanie to sprawdzi się u alergików, gdyż tworzywa nie atakują grzyby i bakterie. Ponadto, włókna syntetyczne bardzo szybko wyczyścimy.
  • Dywan jedwabny – bardzo ładnie się prezentuje i zazwyczaj kojarzy się z luksusem. Jest niezwykle lekki i gęsty, przy czym pozostaje przyjazny dla alergików. Sprawdzi się w mieszkaniach urządzonych w stylu klasycznym, orientalnym lub staroangielskim.

Dywan skandynawski

Dywany w stylu skandynawskim cieszą się coraz większą popularnością. Dominuje tutaj surowość i coraz większa swoboda w aranżacji pomieszczeń. Okazuje się, że skandynawski dywan jest bardzo dobrym pomysłem na stworzenie przytulnej i domowej atmosfery. Pozwala z powodzeniem wystylizować wnętrze, dodając mu gustu i elegancji. Kolorystyka bazuje zazwyczaj na odcieniach pastelowych i lekkich szarościach, jednakże coraz chętniej stawiamy także na kolory czarne i białe. Mile widziane jest dobranie takiego wzoru, który wskazuje na kontrast pomiędzy połączonymi kolorami.

Dywan z trawy morskiej

Szerokie grono zwolenników zyskują także dywany z trawy morskiej, które stawiają na naturalne i wytrzymałe włókno. Okazuje się, że takie rozwiązanie jest odporne na plamy i cechuje się trwałością. Morska trawa nie ulega barwieniu, dlatego nie wydziela szkodliwych dla zdrowia toksyn i środków chemicznych. To bardzo ważny aspekt zwłaszcza wtedy, gdy w domu mieszkają alergicy i dzieci. Co ciekawe, dywan tego typu nie jest odporny na działanie warunków atmosferycznych, jednakże nadaje się bardzo dobrze do piwnicy lub ruchliwego korytarza.

Wybór idealnego dywanu

Podczas wyboru dywanu na lata trzeba pamiętać o zwróceniu uwagi na bardzo dobrą jakość materiału. Nie każdy wie, że znaczenie ma również waga dywanu. Im dywan jest cięższy, tym droższy i lepszy. Przykładowo syntetyczne dywany ważną ok. 1400-3000g, a wełniane modele ok. 850g. Nie zapominajmy o rodzaju podkładu, na którym przymocowano runo. Od tego bowiem zależy, na jakim podłożu z powodzeniem wykorzystamy dywan. Podkłady wykonywane są z juty naturalnej, syntetycznej, z filcu, czy też gąbki. Piankowy podkład to dobre rozwiązanie na podłoże wykonane z płytek ceramicznych. Uniwersalne są natomiast podkłady filcowe, które zastosujemy praktycznie w każdym miejscu.

You May Also Like

chemia czyszczaca do restauracji

Jak przygotować restaurację do ponownego otwarcia po lockdownie?

makijazu permanentnego

Najpopularniejsze techniki makijażu permanentnego

mycie okien

Najczęstsze błędy popełniane podczas mycia okien

tort dla dziecka

Jaki tort zamówić na urodziny dziecka?